Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


Бліц [від нім. Blitz – “блискавка”] – максимально скорочений за часом, блискавичний.

Останнім часом з’явились і поширились у вітчизняній пресі так звані коментуючі рубрики, які максимально стисло (а часто й емоційно) коментують подальшу інформацію: “Знай наших!”, “Овва!”, “Го-о-ол!”.

Не будучи прив’язаною до конкретного матеріалу, рубрика може повторюватись у багатьох номерах видання. Набирають рубрики, як правило, іншим шрифтом і вміщують над заголовками.

Підзаголовок – важливий елемент журналістського тексту, який доповнює, роз’яснює основний заголовок або має на меті систематизувати великий матеріал (у цьому випадку підзаголовки мають бути розподілені по всьому тексту регулярно, через подібні за довжиною інтервали, і виписані так, щоби читач міг проглянути крізь підзаголовки, немов через віконця, всю публікацію).

Рубрика [лат. rubrica – “заголовок закону”, від ruber – “червоний”] – особливий вид заголовка в газеті або журналі, який групує опубліковані матеріали за відповідними проблемами чи жанровими ознаками. На відміну від інших видів заголовка рубрика не розкриває змісту журналістських творів, а тільки в найзагальніших рисах підкреслює їх характерні особливості або вказує на проблему (“Новини і коментарі”,“Політика великим планом”, “Україна і світ”, “Кримінал”, ”Відверто про актуальне”, “Україна: що? де? коли?”, “З останніх новин”, “Листи наших читачів” тощо).

Різновиди заміток. Оскільки змістова палітра замітки – універсальна, будь-яка класифікація цього жанру за змістом не просто не вичерпує всіх видів, а просто втрачає сенс. Хоча деякі сучасні жанрологи все-таки пропонують подібну типологію за змістовними ознаками, наприклад: замітка-повідомлення, замітка-відгук, замітка-пропозиція, замітка-побажання, замітка-подяка, замітка-прохання і критична замітка – у книжці “Журналістика” Г.П. Кривошеї.

Класифікація заміток за формою більш поширена і виправдана, адже будь-яку новину можна повідомити гранично коротко, у загальних рисах, або деталізувати – залежно від значення повідомлюваного факту. Відповідно можна виділити три види заміток:

1) хронікальна замітка;

2) коротка інформаційна замітка;

3) розширена інформаційна замітка.

 

Хронікальна замітка – найкоротше повідомлення (до 20 газетних рядків), бліц-інформування без подробиць і деталізації. Підкреслено оперативно подається тільки факт. Хронікальні повідомлення зазвичай друкуються без заголовків та авторських підписів спеціальними добірками під однією загальною рубрикою: “Коротко” (“Голос України”), “Панорама подій” (“Урядовий кур’єр”), “Кількома рядками” (“Демократична Україна”), “З останніх новин” (“Вечірній Київ”), “Вісті звідусіль” (“Урядовий кур’єр”), ”Стало відомо, що…”(“Газета по-киевски”), “No comment” (“Факты”), “Хроніка подій” (“Вечерние вести”) та ін. В інформаційних повідомленнях радіо й телебачення вони теж не виділяються, стають частинами тематичних добірок, оглядів.

Мова хроніки – суха, чітка, ділова, відсторонена, офіційна. Синтаксичні конструкції, як правило, – прості короткі речення. Можуть бути використані і складнопідрядні (складносурядні) двоскладові речення, але ясні, легко зрозумілі без потреби перечитування.

 

Хроніка [грец. χρονικά – “літопис” від χρόνος – “час”] – короткі повідомлення.

Приклади з української преси.

Коротко

§ Продажі нових автомобілів в Україні в лютому зросли майже на 50% порівняно з аналогічним періодом 2005 року.

§ За останній тиждень на українських підприємствах загинуло 16 працівників.

§ 840 українських миротворців у 9 країнах візьмуть участь у голосуванні на виборах до Верховної Ради.

§ Третій блок РАЕС знову відключено через неполадки.

“Голос України” № 46 (3796), 14 березня 2006 року, с. 1.

УКраїна: ЩО? ДЕ? КОЛИ?

Кількома рядками

t 12 березня після проведення поточного ремонту до мережі було підключено енергоблок № 3 Рівненської АЕС.Того ж дня увечері виявлено парування на верхньому блоці реакторної установки, і через це блок знову було відключено від мережі, реакторну установку заглушено, вона розхолоджується.

t Через танення снігу в Мелітопольському районі Запорізької області в селі Костянтинівка підтоплено 102 житлових будинки, одну оселю зруйновано.

У Бердянському районі під загрозою підтоплення залишаються села Старопетрівка та Луначарське. В Розівському районі ґрунтовими водами підтоплено погреби у 20 селищах району.

Ведеться постійний контроль рівня води на річках області.

t Троє осіб загинуло і троє травмовано через дорожньо-транспортну пригоду в Запорізькій області.

Трагедія сталася на автодорозі “Оріхів – Бердянськ”, у селі Нововасилівка. Водій автомобіля “ІЖ-412” виїхав на смугу зустрічного руху, де машина зіткнулася з мікроавтобусом “Мерседес-Бенц”. На місці події загинули водій та двоє пасажирів автомобіля. Трьох пасажирів мікроавтобуса поранено. Серед потерпілих – п’ятирічна дитина, яка отримала черепно-мозкову травму.

t Прорив магістрального газопроводу високого тиску на ділянці біля села Кипячка Київської області ліквідовано.Надзвичайна ситуація сталася у суботу через зсув ґрунту. Жертв, потерпілих і загрози довкіллю немає. Тимчасово без газу залишилися 757 користувачів. Протягом доби прорив було ліквідовано.

t Учора вранці на мосту метро в Києві загорівся автомобіль.Це сталося між станціями метро «Дніпро» і «Гідропарк».

Як пояснили в Департаменті ДАІ МВС України, причиною було самозаймання автомобіля «Волга» ГАЗ-3110. Ніхто не постраждав.

“Демократична Україна” № 46 (23343), 14 березня 2006 року, с. 3.

СВІТ: ЩО? ДЕ? КОЛИ?

Кількома рядками

t У Мадриді хвилиною мовчання та квітами вшанували пам’ять про жертви мадридських терактів. Сюди приїхало багато друзів та родичів загиблих.Жалобну церемонію відвідав прем’єр-міністр Іспанії Хосе Луїс Родрігес Сапатеро та кілька урядовців. 11 березня в Мадриді загинула 191 особа.

t Під час розкопок у Єгипті знайдено 17 скульптур стародавньої богині Секмет.Припускається, що їхній вік – три тисячі чотириста років. Скульптури з чорного граніту охороняли усипальницю фараона Емінхотепа ІІІ. Секмет – богиня війни, цілительства та сили. Традиційно її зображували з головою лева та тілом жінки.

t Річницю Тибетського народного повстання відзначили в Індії буддійські лами.Саме сюди на чолі з Далай-ламою вони втекли після придушення збройного повстання проти китайської окупації. Сто двадцять тисяч тибетців, які відтоді живуть в Індії, досі вимагають незалежності Тибету. Комуністичний Пекін, який перебрав контроль над цією областю за дев’ять років до “повстання лам”, наполягає, що цей регіон споконвіку є невід’ємною частиною Китаю.

t В Іраку вбито відповідального редактора державного телеканалу “Аль-Іракія”.Невідомі бойовики застрелили Анджада Хамід Хусейна та його водія в центрі Багдада. Це вже друге за останні три дні вбивство працівника іракського телеканалу – днями там розстріляли диктора.

t Сильний снігопад і вітер паралізували дорожній рух у Москві.Сніжна погода спричинила збої в роботі деяких аеропортів. Через снігові завали на одному з ринків обвалився дах. Через інцидент ніхто не постраждав, хіба що пошкоджено кілька авто, припаркованих неподалік. Днями метеорологи прогнозують потепління.

t У Колумбії правоохоронці вилучили понад шість тонн кокаїну.Схованка була за 300 метрів від поліцейського відділку в місті Баранкіля. “Коку” зберігали в коробках з-під плитки, присипаними гірчицею. У такий спосіб наркоділки сподівалися обдурити натренованих собак. Попередня оцінка затриманої партії – 150 мільйонів доларів.

t У Лондоні у віці дев’яносто одного року помер екс-міністр оборони Великої Британії Джон Проф’юмо.Він у 1963 році опинився в центрі великого політичного скандалу, який шокував британців. Міністр-консерватор був змушений піти у відставку після того, як стало відомо про його зв’язок з жінкою легкої поведінки Крістін Кілер.

 

“Демократична Україна” № 46 (23343), 14 березня 2006 року, с. 5.

Коротка інформаційна замітка – це повідомлення про новину, що має розмір 20–30 газетних рядків, власний заголовочний комплекс (окрему рубрику, заголовок, можливий лід), авторський підпис, і подає факт із деякими подробицями. Оформляється на полосі часто як окремий журналістський твір, хоча й мініатюрний, з можливою ілюстрацією. Іноді можливі добірки з коротких інформаційних заміток. Вимоги до мови викладу тут уже не такі суворі, хоча ясність і простота мають бути обов’язковими для всіх видів заміток.

Оскільки коротка інформаційна замітка – це самостійний авторський твір, тут уже можна експериментувати із зовнішньою презентацією новини, мовою, композицією, зачином і завершальною частиною тексту. Бажано уникати трафаретності, сухості, шаблонності в поданні новини, адже в найменшому форматі завжди є місце для авторської знахідки, так званої “родзинки”, яка сподобається читачеві.

На відміну від хронікальної замітки, коротка інформаційна замітка дозволяє не лише повідомити про факт, а й розказати про нього з деякими подробицями, деталізувати його, надати повідомленню емоцій, інтонаційної оцінки, маленького коментарю. Такий виклад дає більш яскраве і переконливе уявлення про подію.

Приклади з української преси. Вісті звідусіль


Читайте також:

 1. Біохімічні чинники виникнення втоми при виконанні короткочасних вправ максимальної і субмаксимальної потужності
 2. Види робочого часу: нормальний, скорочений і неповний.
 3. Визначення максимально можливого випуску продукції за наявною виробничою потужністю
 4. Де задана величина границі допустимого відхилення компетентності експерта з номером від максимальної.
 5. Забезпечення максимальної безперервності процесів виробництва.
 6. Знайти такі значення керованих змінних Хj щоб цільова функція набувала екстремального (максимального чи мінімального) значення.
 7. Максимально прозора робота.
 8. Максимально-струмовий захист.
 9. Мета захисних заходів – попередити або максимально зменшити можливість ураження населення.
 10. Метод максимального тиску в газовому пухирці
 11. Метод максимальної правдоподібності
Переглядів: 1435

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.