Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Українська преса в Канаді. її початки. Характер. Діячі

До Канади українська еміґрація масово почала йти пізніше, а саме десь у 1890 роках. Тому і початки української преси тут датуються пізнішими роками. Першим українським часописом, що появився у Вінніпеґу 1903 р. (5 листопада) був тижневик „Канадійський Фармер". Була це газета, що, властиво, служила інтересам англійської ліберальної партії. Редакція її одначе завжди була в руках українських. Наскільки було сил, можливостей та уміння, провадила вона як захист місцевих інтересів української еміґрації, так і національно-культурне освідомлення її має. Перейшла ця газета роки першої та другої світової війни, и перестала існувати 1981 р., та злившись із „Українським Голосом".

3 ліберальної партії взяли приклад і політики консервативної партії, засновуючи подібний часопис українською мовою п. н. „Слово", що почав виходити у Вінніпеґу в 1904-05 рр., а пізніш „Канада"...

Довший час канадійські українці неспроможні були мати своєї, самостійної і незалежної від сторонніх політичних чинників, преси. Щойно в початках 1910-их років починає вона з'являтися, спираючись на українські організації чи установи. Першим такого роду часописом стае „Український Голос", що з 1910р. почав виходити у Вінніпеґу. Як просвітньо-економічна, політична і поступова газета – тижневик, проїснувала вона до наших днів. Побіч з оглядами місцевого характеру, організаційних справ чи полеміки, орган цей з перших же років присвячує свої сторінки змаганням на українських землях та світовим подіям. Провадить реґулярно відділи просвітньо-організаційний, господарський і лікарських порад. Має куток для дітей. Містив упродовж усього часу різного роду дописи, що подавали ширші інформації з історії та сучасного життя українського народу (зокрема 3. Кузелі про Буковину). Щодо літературного відділу, то на початках і довший час пізніше тут містилися, як то можна бачити і в інших заокеанських часописах, головном чином передруки творів старокраєвих письменників.

Тоді ж (1911 р.) У Вінніпеґу почав виходити тижневик греко-католицької церкви (епископ Будка) п. н. „Канадійський Русин".

Відтак постає тут соціялістична преса. Першим з'явився 1907 р. у Вінніпеґу тижневик соціялістичної партії Канади п. н. „Червоний Прапор". Свое завдання формулював він словами: „Наша газета ставить собі завданням роз'яснювання та оборону інтересів робочої кляси и ідейне руководство нею"... Найактивнішим співробітником цього органу був Мир. Стечишин.

По припиненню „Червоного Шляху" (8.III.1908) за редакцією М. Стечишина з 1909 р. у Вінніпеґу почав виходити раз на місяць орган українських соціялістів у Канаді та ЗДА п. н. „Робочий Народ".

3 1910 р. став він органом української соціял-демократа, а з 16.11.1911 р. в Едмонтоні – Робітнича Видавнича Спілка почала видавати свій центральний орган федерації української соціял-демократії в Америці п. н. „Нова Громада", що виходила за редакцією Кремаря, а потім Томашевського до 1913 р.

Упродовж часу до першої світової війни виходило в Канаді 24 назви різних часописів. Крім згаданих, решта мало чим різнилася від себе, хіба що більш чи менш виразніше відбивала на своїх сторінках ті чи інші напрямки місцевих труп, а тим часом і пооди-ноких осіб, що намагалися взаємно себе поборювати.

 


Читайте також:

  1. Антиукраїнська політика російського царизму. Посилення централізаторсько-шовіністичних тенденцій
  2. Біографії історичних діячів
  3. Випишіть організації, що належать до українського дисидентського руху, вкажіть час їх існування та їх головних діячів?
  4. Випишіть тих військових діячів УНР, із чиїм імям повязують опір окупації України військами більшовицької Росії в останні роки Української революції.
  5. Випишіть тих військових діячів УНР, із чиїм імям повязують опір окупації України військами більшовицької Росії в останні роки Української революції.
  6. Висновок: все те що може бути відкрито у майбутньому стосовно об’єктивної реальності підпадає під поняття матерія. Тому поняття матерія носить принципово – відкритий характер.
  7. Виявляння витоку за допомогою гідравлічного преса
  8. Власне українська лексика, її фонетичні та словотвірні ознаки
  9. Всеукраїнська школа волонтерів
  10. З вимогою надати Україні політичну автономію виступила Українська думська громада. У 1905-1907 pp. в Україні виходило понад 30 українських газет і журналів.
  11. Західно-Українська Народна Республіка
  12. Західноукраїнська Народна Республіка




Переглядів: 613

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.034 сек.