Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


Меркантилізм як перша економічна концепція

Економічна думка в епоху Середньовіччя

Епоха середньовіччя охоплює великий історичний період в Західній Європі — з V в. до буржуазних революцій XVII-XVIII вв., у Росії — з IX в. до реформи 1861 г . У ряді країн Азії і Африки феодальні відносини збереглися і в XX в.

Економічна думка західного середньовіччя розвивалася разом з еволюцією суспільства.

Вивчаючи економічні учення середньовіччя, слід перш за все звернути увагу на економічні ідеї, що містяться в документах і використалися для обгрунтування юридичних норм. Сюди відносяться записи звичайного права і так звані "Правди" окремих племен, господарські регламенти феодальних маєтків, цехові статути, економічне законодавство міст і так далі

 

Першою економічною концепцією був меркантилізм (від італійського слова "мерканте" — торговець, купець), що набув поширення і що займав провідні позиції в ЕКОНОМІЧНІЙ думці багатьох країн до кінця XVII в.

Меркантилізм виражав перш за все економічну політику держави. Меркантилісти представляли інтереси торгового капіталу. Його представники практично вирішували проблеми первинного накопичення.

Одну з головних рис меркантилізму складало ототожнення багатства із золотом і сріблом. Меркантилісти вважали, що золото і срібло за своєю природою є грошима.

Джерелом багатства меркантилісти вважали зовнішню торгівлю. Таке тлумачення не було випадковим. Воно було невід'ємною ланкою всієї концепції меркантилістів.

 

7. Історичні умови, що підготували виникнення класичної школи, склалися перш за все в Англії (Петті)Засновником класичної буржуазної політекономії в Англії був Уїльям Петті (1623-1687). Народився він в сім'ї ремісника, трудову діяльність почав корабельним юнгою, потім працював моряком. Надалі У. Петті — лікар, учений, політичний діяч Англії.

У. Петті був видатним ученим, якого К. Маркс називав "отцем англійської політичної економії". Він написав ряд творів: "Трактат про податки і збори" (1662), "Слово мудрих" (1664); "Політична анатомія Ірландії" (1672), "Політична арифметика" (1676), "Дещо про гроші" (1682).

Економічні переконання У. Петті в історії англійської політекономії представляли перехідну епоху від меркантилізму до класичної школи. У питаннях ЕКОНОМІЧНОЇ політики У. Петті багато в чому ще стояв на позиціях меркантилізму, поступово долаючи його догми.

 

8. Економічні погляди. П. БуагильбераУ Франції зародження класичної політекономії пов'язане з ім'ям Пьера Буагильбера (1646-1714). Автор ряду робіт ("Роздрібна торгівля Франції", "Трактат про природу обробітку, торгівлю і користь зерна", "Міркування про природу багатства, грошей і податків"), Буагильбер за часів Людовика XIV посідав високі судові і адміністративні посади.

П. Буагильбер виступав з критикою меркантилізму, вважаючи його головним винуватцем тяжкого економічного стану країни, особливо доведеного до убогості французького селянства. Він відкинув концепцію і економічну доктрину кольбертизма, ратуючи перш за все за поліпшення положення сільського населення. Для цього Буагильбер вважав за необхідне проведення протекційних мерів по відношенню до сільського господарства, які зменшили б гніт селянства і полегшили його положення.

 

9-10. Економічне учення физиократов

.Економічні погляди Ф.Кене

Класичну політекономію у Франції після П. Буагильбера представляла школа физиократов, заснована в середині XVIII в. Франсуа Кене (1694-1767). У неї входила велика група економістів (А. Тюрго, В. Мірабо, В. Дюпон де Немур, Г. Летрон і ін.).

Проте "Економічна таблиця" Ф. Кене вперше показала умови, необхідні для здійснення відтворювального процесу.

Економічні учення А. Тюрго. Завершив учення физиократов видатний економіст, видний державний діяч Франції Анн Робер Жак Тюрго (1727-1781).З 1761 г . він посідав посаду королівського інтенданта в Ліможе, а з 1774 по 1776 г . — пост генерального контролера фінансів. Основний його твір "Роздуму про освіту і розподіл багатств" вийшов в світ окремою книгою в 1776 г . Висловлюючи концепцію физиократов, Тюрго вніс до неї ряд істотних доповнень. Саме у нього физиократическая система прийняла найбільш розвинений вигляд.

 

11-13.Політика Сміта, яку він обгрунтовував, отримала назву фритредера.* Проте головні заслуги в історії ЕКОНОМІЧНОЇ думки належать його ЕКОНОМІЧНІЙ теорії..Твір Сміта "Дослідження про природу і причини багатства народів" починається з аналізу проблеми розподілу праці — крупної проблеми, що завжди цікавила економістів. Систематизувавши вже наявні знання, починаючи із стародавніх учень, Сміт розглянув розподіл праці усередині майстерні, в мануфактурі, в суспільстві, показав, як з розвитком розподілу праці росте його продуктивність. При цьому він сформулював залежність кількості продукту від числа осіб, зайнятих корисною працею, і від продуктивності праці.

Сміт не зумів вирішити проблему відмінності між розподілом праці усередині мануфактури і в суспільстві. Він розглядав суспільство як велику майстерню, стверджуючи, що не можна охопити процес розподілу праці в цілому; зв'язок між окремими виробництвами затемняється завдяки розкиданості галузей і великому числу зайнятих робочих в кожній галузі.

Джерело розподілу праці Сміт бачило в обміні. Із зростанням розподілу праці і розвитком обміну він пов'язав походження грошей.

У трактуваннях праці Сміт виділяв продуктивну і непродуктивну працю. Продуктивним він рахував працю, яка обмінюється на капітал, непродуктивним — праця, яка обмінюється на дохід Всю сферу нематеріального виробництва Сміт вважав непродуктивною.

 


Читайте також:

 1. Абстрактна небезпека і концепція допустимого ризику.
 2. Аналітична психологія. Концепція Карла Юнга
 3. Англійська педагогіка XVII ст. Педагогічна концепція Дж.Локка
 4. Бюджет як економічна і правова категорія
 5. Бюджет як економічна категорія
 6. Бюджет як економічна категорія
 7. Бюджет як економічна категорія та його складові
 8. Бюджет як економічна категорія.
 9. В Харкові відбулася перша персональна виставка творів художника, на якій було виставлено 120 творів.
 10. Взаємозв'язок сукупного попиту та сукупної пропозиції. Макроекономічна рівновага
 11. Визначення поняття системи. Економічна система як особливий клас систем
 12. ВИРОБНИЧО-ОРГАНІЗАЦІЙНА ТА ЕКОНОМІЧНА СТРУКТУРИЗАЦІЯ ПІДПРИЄМСТВА
Переглядів: 849

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 4. Формування передумов ринкового господарства в період становлення національних держав. | Релігія слов'янських племен. Мистецькі набутки слов'ян.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.