Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Норманська та анти норманська теорії походження державності Київської Русі.

Існують 2 точки зору на утворення К. Русі: норманська теорія і теорія природничоісторичного утворення Київської Русі. 1) Норманнская теорія - про несамостійний розвиток росіянкою державності (засновники - німецькі вчені Байер і Міллер, запрошені в 18 в. Катрею II для роботи у Російській Академії наук) - спирається; а) на «Повість тимчасового років» - (основне джерело того часу, написаний київським ченцем Нестором на поч. 12 , де перекладається легенда про запрошення слов'янськими племенами в якості князів 3-х братів на чолі з Рюриком (Синеус, Трувор) - варягів (вікінгів, норманів) по походженню; б) першими керівниками К. Русі були нормани-князі Рюрик, Олег; в) у творах римських істориків і ряді інших неславянских літописів затверджується про дикість і відсталість східно-слов'янських племен, що говорить нібито про їхню нездатність без: помочі ззовні заснувати таку могутню державу, як К. Русь. 2)Теорія єстествено історичного процесу утворення класів і держави у східних слов'ян: а) для цього існували всі необхідні економічні, передумови: достатньо високий розвиток ін. сил (археологами знайдені залізні знаряддя праці; доведене відділення ремесла від с/х та інше, що говорить про майнову диференціацію, від котрої один крок до утворення класів і держави); численні успішні військові . походи слов'ян приносили видобуток і прискорювали процес класоутворення; захоплення старійшинами общинних земель говорить про початок складання феодальних відношень і т.і.; б) археологічні розкопки вказують, що кількість поховань воїнів-норманів мізерно мало в порівнянні зі знайденими похованнями російських воїнів; в) у літописах наступних сторін нормани не згадуються, тому можна зробити висновок, що їх кількість була малою і вони швидко злилися з корінним населенням - ослов'янилися; г) порівняльний аналіз залишків озброєнь норманів і слов'ян говорить про приблизно однаковий рівень розвитки продуктивних сил; д) у літописах прямо говориться; що ще до приходу варягів. у Києві правил 1-й князь - слов'янин Кий (кін. поч. ' 7 в.); франкскі «Бертинські анали уперше згадують про державу східних слов'ян (поч. 9 в.), коли в 838 р. до візантійського імператора явилися - посли, що підтверджували, що «їхній народ звуть Росс і спрямовані вони царем, називаним Хаканом, заради дружби». Висновок: із норманами або без норманів, східні слов'яни були в силах зробити останній крок від розкладання первіснообщинного до феодального товариства.

 

7. Діяльність перших Київських князів (Олега, Ігоря, Ольги, Святослава)

Олег (882-912рр.):

В 882м. Олег зі своєю дружиною захопив Київ, убивши князя Аскольда. В 907г. відбувся похід Олега на Візантію. В 907м. Візантія зобов'язалася виплатити разову контрибуцію й щорічно виплачувати данина. В 911г. укладений ще один договір між Візантією й Руссю, обидві сторони відповідали за зроблені злочини. Також Олег нападав на держави Арабського халіфату (912-913рр.). Правлінням Олега завершилася епоха формування Київської Русі. Київська Русь IX- початку X в.- це європейська держава, яка виходила на міжнародну арену.

Ігор (912-945рр.)

Продовжив політику свого попередника, спрямовану на посилення центральної влади в державі. Початок князювання Ігоря збігся з погіршенням внутрішнього й зовнішнього положення Русі.

У роки князювання Ігоря біля південних границь Русі вперше з'явилися кочівники - печеніги. В 915 г. вони уклали з Києвом мир і відійшли до Дунаю, однак уже в 930 г. ця угода була порушена.

В 941 м. Ігор, скориставшись тим, що Візантія вела війну з арабами, відправився на кораблях до Константинополя. Поблизу міста русичей зустрів збройний візантійський флот, який підпалив "грецький вогонь" '. Багато російських воїнів загинуло. Похід зазнав поразки.

В 944 –другий похід на Константинополь. Імператор Візантії вислав назустріч російським військам послів. Був укладений договір який був для Русі менш вигідним, ніж попередній.

Того ж року - похід на Закавказзя. Російські війська, захопивши міста Дербент, Бердаа, з величезним видобутком повернулися додому.

Часті військові походи лягали на плечі трудового населення. Походи відривали від повсякденної роботи велику кількість людей. Восени 945 м. Ігор відправився в Полюдье. Зібраної данини йому здалося недостатньо. Узявги із собою частину дружини, вернувся до древлян і з великою жорстокістю став збирати данину. Древляни вийшли за межі міста Искоростеня й убили Ігоря. Смерть знаменувала завершення початкового етапу формування Давньоруської держави. На землі приєднаних до Києва союзів племен поступово поширювалася система керування, судочинства й збору данини. Таким чином, вони ставали громадянами Київської Русі.

Ольга :

Придушила повстання древлян, повернула Древлянскую землю в підпорядкування Києву, обклала її даниною. Були введені нові норми повинностей, у результаті чого в селян і ремісників залишалася частина продукту, яку вони могли витрачати для вдосконалення свого господарства. Розширювалася феодальна власність на землю. Виріс міжнародний престиж Русі. Російська держава в правління Ольги стала урівень із найбільш значимими державами середньовіччя. Ольга багато зробила для посилення могутності Київської Русі, тому в народній пам'яті за нею закріпилося прізвисько Мудра.

Святослав :

В 964 г. київським князем став Святослав Ігорович. Насамперед він прославився своїми походами, у яких провів майже все своє життя. Внутрішнім керуванням займалася як і раніше Ольга, пізніше - його сини. Святослав був дуже невибагливим. У походи не брав ніякого обозу. Спав на землі, підклавши під голову сідло. Він видався хмурим і диким. Перед походом Святослав завжди попереджав супротивника, що він збирається воювати: "іду на ви". Святослав зробив важливі походи. В 965 г. зруйнував Хазарський каганат у низов'ях Волги й Дону, воював проти ясогов і касогов на Північному Кавказі, повернув під владу Києва вятичей, що платили до цього данина хазарам, здійснив удалі походи на булгар, що жили на Середній Волзі. Усі ці походи мали велике значення для зміцнення Російської держави й розвитку господарських відносин, оскільки відкривали російським купцям волзький торговельний шлях, сприяли освоєнню Подонья, Приазов'я, Кубані.

Добившись перемоги на сході, Святослав в 968 г. відправився в Болгарію. Розбивши болгарське військо, зупинився в місті Переяславце, куди мав намір перенести столицю своєї держави. Він говорив: "Прагну жити в Переяславце на Дунаї, тому щось є середина землі моєї. Адже там усе добра сходяться..."

ПІД час відсутності Святослава до Києва впритул підступили печеніги. З більшим

працею одному хлопчикові, який прикинувся глухонімим, удалося пройти через печенежское оточення й повідомити князя про лихо, спіткавший Київ. Довелося Святославу спішно покинути Болгарію, щоб урятувати столицю від погрому кочівників.

Перед другим походом у Болгарію Святослав трохи реформував систему державного правління в Русі. Він замінив племінних вождів у трьох найважливіших центрах своїми синами: старшого Ярополка посадив у Києві, середнього Олега в Овруче, у древлян, молодшого Володимира в далекому Новгороді. Улаштувавши в такий спосіб держава, князь відправився в похід.

Переможеного Святослава Візантія боялася. У дорозі Святослава й дружину застала зима, вони змушені були зимувати на одному із дніпровських островів. Тут і напав печенежский хан Курячи на російську дружину. У бої загинув Святослав.

Зі смертю Святослава завершилася ціла епоха в історії Київської Русі, коли зовнішнім проблемам приділялося більше уваги й сил, чому внутрішнім. Святослав залишився для наступних поколінь зразком воїна й полководця, який не жалував сил для рідної землі й склав голову, захищаючи її від ворогів.

 


Читайте також:

  1. А .Маршалл - основоположник неокласичної теорії.
  2. Аксіоматичний метод у математиці та суть аксіоматичної побудови теорії.
  3. Альтернативні теорії вартості
  4. Альтернативні теорії капіталу
  5. Альтернативні теорії макроекономічного регулювання
  6. Альтернативні теорії максимізації
  7. Альтернативні уявлення щодо макроекономічного регулювання: теорії раціональних сподівань та економіка пропозиції. Крива Лафера.
  8. Архітектура і образотворче мистецтво Русі.
  9. Архітектура та образотворче мистецтво Київської Русі
  10. Архітектурні пам’ятки Київської Русі
  11. Базові поняття теорії і методики фізичного виховання.
  12. Більш повну практику ціноутворення в сучасних умовах у розвинутих країнах світу допоможе з’ясувати короткий виклад розвитку теорії ціни.




Переглядів: 788

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Прийняття християнства на Русі і його значення

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.023 сек.