Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Інші показники системи національних рахунків

 

Система національних рахунків також включає ряд інших важливих макроекономічних показників, що розраховуються за тією ж методикою, що і ВНП.

Чистий національний продукт – це макроекономічний показник, що характеризує обсяг створених і придбаних населенням даної країни товарів і послуг за певний період часу, як правило за рік, зменшений на суму амортизаційних відрахувань:

ЧНП = ВНП – амортизаційні відрахування

Національний доход – це новостворена вартість у галузях матеріального виробництва і зменшена на розмір чистих непрямих податків на бізнес:

НД = ЧНП – чисті непрямі податки на бізнес

НД формується всіма зайнятими економічною діяльністю, вони є і творцями, й одержувачами прибутку незалежно від професії і сфери прикладення праці або капіталу. Тому НД включає зарплату, орендну плату, процентний прибуток, прибуток корпорацій, а також прибутки некорпоративних власників.

У вітчизняній практиці НД поділяють на фонд споживання і фонд накопичення. Фонд споживання – це та частина національного доходу, що забезпечує задоволення матеріальних і культурних потреб людей і потреб суспільства в цілому (на освіту, оборону тощо). Фонд накопичення – це частина НД, що забезпечує розвиток виробництва. НД, використаний на споживання і накопичення, за розміром не збігається з показником виробленого національного доходу. По-перше, використаний прибуток зменшується на суму втрат, зокрема незібрана частина врожаю в сільському господарстві, збиток від стихійних лих. По-друге, він може зменшуватися або зростати в залежності від зовнішньоторговельного сальдо.

Особистий прибуток – це отриманий прибуток, сформований після зменшення НД на розмір внесків на соціальне страхування, податків на прибутки корпорацій, нерозподіленого прибутку корпорацій і збільшений на суму трансфертних платежів.

ОП = внески на соціальне страхування – податки на прибутки корпорацій – нерозподілений прибуток корпорацій + трансфертні платежі

Особистий розпоряджуваний прибуток – це частина особистого прибутку, який залишається у громадян країни після сплати прибуткового податку, податків на особисте майно, спадщину. Сукупний прибуток після сплати індивідуальних податків використовується на особисте споживання і заощадження.

ОРП = ОП – індивідуальні податки

Розпоряджуваний прибуток можна визначати як на рівні домашніх господарств, так і у всій економіці.

Валовий національний розпоряджуваний прибуток – це сума ВНП і чистих трансфертів, отриманих з-за кордону, зменшена на розмір трансфертів, переведених за кордон. Валовий національний розпоряджуваний прибуток після здійснення операцій із трансфертами використовується на національне споживання і заощадження.

Чистий економічний добробут – це макроекономічний показник, який визначається шляхом доповнення ВВП товарами і послугами, створеними в тіньовому секторі економіки. Він у цілому більш повно і реально характеризує якість і рівень життя населення у певній країні.

Національне багатство – це сукупність матеріальних і культурних благ, накопичених країною протягом її історії, створених працею попередніх і нинішніх поколінь на певний момент часу.

НБ є найбільш важливим показником, який характеризує міць національної економіки, добробут народу. НБ є основою для подальшого економічного прогресу. Чим більше національне багатство країни, тим більше можливостей для збільшення ВВП. НБ відіграє вирішальну роль у житті суспільства. Від його якісного стану залежать не тільки можливості освоєння нових природних ресурсів, але й економне їх використання при дотриманні вимог охорони навколишнього середовища, зберігання природних ресурсів для потреб майбутніх поколінь.

НБ складається з двох основних частин: створене працею людей суспільне багатство і природне багатство, тобто природні ресурси, використовувані в суспільному відтворенні.

НБ має також економічну структуру. До її елементів належать:

- основний виробничий капітал – будинки, споруди, машини, фабрики, заводи;

- оборотний капітал – матеріали, сировина, запаси готової продукції;

- товарні запаси і резерви (як на підприємстві, так і державні);

- майно населення.

Останнім часом НБ також прийнято вважати інтелектуальний і духовний потенціал населення, тобто освітній, кваліфікаційний, культурний, науковий, а також здоров'я суспільства.

Для підрахунку НБ використовуються поняття "активи" і "пасиви". Активи – це об'єкти власності, у відношенні яких інституціональні одиниці здійснюють свої права власності, що дозволяє одержати економічну вигоду.

Пасиви – це заборгованість або зобов'язання по погашенню своїх боргів. Сукупний розмір активів за відрахуванням пасивів створює власний капітал.

НБ розраховується на основі балансів. Вони складаються на початок і кінець певного періоду у вигляді таблиць, у яких відображається поелементний склад активів, зобов'язань і власний капітал.

По мірі розвитку суспільства НБ росте. На збільшення НБ впливають такі чинники.

1. Розвиток суспільного виробництва і збільшення національних обсягів виробництва. Це передбачає стале зростання виробництва товарів і послуг у даній країні без різких змін, спадів і криз.

2. Ріст національного продукту. Ріст ВВП, його темпи, абсолютні розміри залежать від обсягу НБ і його структури.

3. Дедалі ширше і різнобічніше залучення природних ресурсів у господарський оборот. Кожний економічний агент прагне ефективно використовувати ресурси, одержати при цьому найбільшу кількість товарів і послуг, вироблених з обмежених ресурсів.

4. Використання науково-технічних знань і виробничого досвіду.

 


Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. IV група- показники надійності підприємства
  5. IV. Розподіл нервової системи
  6. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  7. IV. Філогенез кровоносної системи
  8. POS-системи
  9. V. Класифікація рахунків
  10. VI. Філогенез нервової системи
  11. Абсолютні показники фінансової стійкості
  12. Абсолютні показники фінансової стійкості та її типи




Переглядів: 683

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні макроекономічні показники: ВНП і ВВП, засоби їх виміру | Номінальні і реальні макропоказники

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.