Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Загальні риси будови поверхні

Визначте серединну паралель і серединний меридіан у межах України і точку їх пересічення (координати географічного центру України). Позначте його на контурній карті (біля селища Добровеличківка на Кіровоградщині).

Зробіть висновок про вплив різниці у висоті Сонця над північними і південними регіонами України на відмінності їх природи.

На контурній карті обведіть кордони України. Підпишіть назви країн, з якими межує наша держава. Підпишіть назви населених пунктів, які розташовані поблизу крайніх точок України і їх географічні координати.

2. Визначте приблизну протяжність території України з півночі на південь в градусах і кілометрах (1° ш. = 111,2 км). Визначте висоту Сонця в ополудні над крайніми північною і південною точками України в дні рівнодення (23.ІХ і 21.ІІІ) за формулою:

a = 90° — j (де: a - висота Сонця ополудні, j - широта місцевості).

Порівняйте широтне положення України та інших країн (США; Канади; Франції, Польщі, Японії).

Примітка:Виділяють ще й географічний центр України, при визначенні якого враховано конфігурацію її кордонів. За комп’ютерними розрахунками, він розташований біля міста Ватутіне Черкаської області.

Контрольні запитання: 1. Дайте визначення поняття “фізико-географічне положення”. 2. Охарактеризуйте розташування України в межах материка і частини світу, її місце серед держав світу. 3. Охарактеризуйте державні кордони України. 4. Покажіть держави-сусіди України на стінній карті; вкажіть, у яких частинах (на заході, південному заході тощо) проходить державний кордон України із кожною державою. 5. Назвіть крайні точки країни і покажіть їх на стінній карті. 6. За типовим планом охарактеризуйте фізико-географічне положення території України. 7. Дайте господарську оцінку фізико-географічного положення території України. 8. Який метод застосовувався при характеристиці фізико-географічного положення території України?.

Місцевий і поясний час на території України


Згадайте, що Земля робить повний оберт навколо своєї осі за одну добу (24 години). За цей час будь-яка точка на поверхні Землі описує коло в 360°. За 1 годину Земля обертається на 15° (360° : 24); на 1° – за 4 хв. (60хв. : 15°). Земля обертається із заходу на схід, тому нам здається, що Сонце сходить на сході.

Прийнято вважати, що нова доба розпочинається від лінії зміни дат (на меридіані 180°д.). Відлік часу кожної доби ведеться від цієї лінії зі сходу на захід. Вважають, що одночасно Сонце сходить на одному меридіані, певному градусі довготи (спочатку – на 180°д., через 4 хвилини – на 179° сх. д.; через 1 годину – на 165° сх. д., через 10 годин – на 30° сх. д.). Коли Сонце сходить над меридіаном крайньої східної точки України, то західніше його ще не видно.

Час меридіану певного місця Землі називають місцевим.


 

Як визначити різницю у місцевому часі пунктів?

Різниця у місцевому часі двох меридіанів залежить від різниці їх географічної довготи. Для розрахунків різницю в довготі округлюють до цілих градусів (тож різниця в 1о довготи = 4 хвилинам). Щоб дізнатися про різницю в місцевому часі двох пунктів, необхідно скласти пропорцію:

1о = Хо

4хв Yхв.

Для вирішення задачі необхідно виконати кілька дій:

1) Визначити різницю у довготі двох пунктів (Х°). Для цього від довготи меридіану з більшим числом віднімають довготу меридіану з меншим числом.

2) Потім підставити значення різниці в довготі у пропорцію і визначити різницю в місцевому часі (Y хв.).

3) Якщо меридіан, час якого невідомий, розташований західніше, то різницю в часі слід віднімати, а якщо східніше - то додавати.

Послідовність визначення різниці у місцевому часі двох пунктів розглянемо на прикладах:

Задача 1. Географічні координати крайньої східної точки України 40° 14¢ сх. д., західної точки України 22° 08¢ сх. д. Визначте місцевий час крайньої західної точки, якщо Сонце зійшло над крайньою східною точкою України о 5 год. 12 хв.

Розв'язок:

1) Визначаємо різницю в довготі:

40° 14¢ – 22° 08¢ = 18° 06¢ д., »18° д.

2) Складаємо пропорцію:

1° /4 хв. = 18° / Y хв.; Y=72 хв. (1год.12хв.).

3) Час крайньої східної точки відомий, а західноїні; тому різницю в часі слідвіднімати:

5 год.12 хв.1 год. 12 хв. = 4 год.

Відповідь: Різниця у місцевому часі крайніх західної й східної точок України

становить 1 год. 12 хв., а місцевий час крайньої західної точки – 4 години.

Задача 2.(самостійно): Визначте місцевий час крайньої східної точки України, якщо Сонце зайшло над крсйньою західною точкою України о 20 год. 48 хв.

Самостійно складіть одну-дві задачі на визначення різниці у місцевому часі пунктів.

Як визначити різницю у поясному часі пунктів?


Подумайте, чи можна було б користуватися годинником, який показує місцевий час, подорожуючи по Україні, по світу?

Дійсно, вести відлік за місцевим часом не зручно. Тому Землю поділили на 24 годинних пояси і в межах кожного домовилися вважати час однаковим. Такий час називають поясним (встановлений з 1884 р.).

Один годинний пояс = 15°д. (360° : 24). Меридіани, значення географічної довготи яких ділиться рівно на 15 є серединними для даного годинного поясу (0°д. – для 0-го поясу; 15° сх. д. – для І-го; 30° сх. д. – для ІІ-го і т.д.).

Відлік годинних поясів ведеться від 0°д. (Гринвіцького меридіану) - на схід. Пояси у цьому напрямку нумеруються від 0-го до ХХІІІ-го (рис. 2). У межах будь-якого годинного поясу встановлений єдиний (поясний) час, який дорівнює місцевому часу відповідного серединного меридіану. Якби не існувало кордонів держав, то межі годинних поясів, проводились би по меридіанах, що проходять на 7°30¢д. на схід і захід від серединного. Так, межі ІІ-го годинного поясу (серединний меридіан 30° сх. д.) проходили б від 22°30¢ сх. д. до 37°30¢ сх. д. Отже, якщо на 30° сх. д. місцевий час 10 год. 15хв., то наш годинник буде показувати цей же час, як поясний, і у Львові (24°02¢ сх. д.), і в Полтаві (34°33¢ сх. д.), і в Харкові (36о 15¢ сх. д).


Без урахування державних кордонів Україна розташовувалась би в межах трьох годинних поясів:

І-го - від крайньої західної точки (22°09¢ сх. д.) до 22°30¢ сх. д.;

ІІ- го - від 22°30¢ до 37°30¢ сх. д. (9/10 території України);

ІІІ-го - від 37°30¢ сх. д. до крайньої східної точки (40°13¢ сх. д.).


Самостійне завдання: На контурну карту нанесіть межі годинних поясів без урахування державних кордонів. Різними кольорами виділіть 0...ІІІ годинні пояси (західно-, середньо-, східноєвропейський, …).

Але фактично межі годинних поясів проводять з урахуванням державних кордонів та меж адміністративно-територіальних одиниць великих країн (Росії, США тощо).

Враховуючи, що лише крайні західна і східна частини нашої держави розташовані, відповідно, в І і ІІІ годинних поясах, Україну вирішили цілком віднести до ІІ годинного поясу. Наш годинник показує час ІІ годинного поясу або київський (оскільки Київ розташований поблизу серединного, 30° сх. д.). Тобто нова доба в Україні розпочинається на 2 години раніше, ніж у Лондоні (на Гринвіцькому меридіані).


Задача 3. Київський поясний час 23 год. 16 хв. Визначте поясний час на Гринвіцькому меридіані.

Розв'язок:

1) Визначаємо різницю в довготі: 30° - 0° = 30° д.

2) Визначаємо різницю у часі: 30° : 15° = 2 (год.).

3)Оскільки Лондон розташований на захід від Києва, то різницю в часі віднімаємо:

23 год. 16 хв. - 2 год. = 21 год. 16 хв.

Відповідь: поясний час Гринвіцького меридіану 21 год. 16 хв.

 

Задача 4. Який поясний час у Сумах (34о 48¢ сх. д)., якщо в Лондоні 1 година ночі?

 


Який час називають літнім?

Майже в усіх країнах Європи введений “літній” час (для більш повного використання денної, світлої частини доби, економії електроенергії тощо). В Україні літній час вводиться з 1981 року. У ніч з останньої суботи на неділю березня (о 2 год. у неділю) годинник переводять на 1 годину вперед. В останню неділю жовтня (о 3 годині) дія “літнього” часу припиняється і годинник переводять на 1 годину назад (на поясний "зимовий" час).

Який час називають декретним?

На всій території Росії продовжує діяти так званий “декретний” час (введений декретом радянської влади ще у 1918 році, згідно якого протягом року годинник переведений ще на 1 годину вперед). Тому, хоч Київ і Москва розташовані у межах одного годинного поясу, московський час опереджає київський на 1 годину (а час Гринвіча – на 3 години).

Задача 5. Визначте поясний і декретний час Москви (37о сх. д.), якщо у Парижі (2о сх. д.) 22 година?



ГЕОЛОГІЧНА БУДОВА і РЕЛЬЄФ УКРАЇНИ


Гірські породи — один із шести природних компонентів. Гірські породи й форми їх залягання біля земної поверхні (рельєф) у вузькому розумінні називають літогенною основою ландшафтів. У широкому розумінні літогенна основа розглядається як комплекс геолого-геоморфологічних умов території (давня і новітня тектоніка, послідовність залягання і склад гірських порід, рельєф тощо). Літогенна основа ландшафтів є результатом тривалої й багатоетапної історії геологічного розвитку певної ділянки земної кори.

Літогенна основа впливає на всі інші природні компоненти (клімат, зволоження, ґрунтово-рослинний покрив), отже, є головним компонентом ландшафтів (природних комплексів різного розміру).

Геологічні комплекси та рельєф — найбільш древні, унаслідувані та стійкі компоненти ландшафту. Тому, логічно розпочати аналіз природи України із вивчення геолого-геоморфологічної будови.



Рельєф — це сукупність форм твердої поверхні Землі. Його особливості (абсолютні висоти, характер розчленування) відображають на фізичних загальногеографічних картах. Рельєф України досить різноманітний, але переважно рівнинний. Спробуємо виявити закономірності поширення великих форм рельєфу. 95% площі України становлять рівнини (із середньою абсолютною висотою менше 500 м). Значна частина України займає південно-західну частину величезної Східноєвропейської рівнини (середньою висотою 175 м). В її межах розташовані низовини (середньою абсолютною висотою менше 200 м) і височини (200...500 м). Поверхня низовин переважно плоска, а височин — горбиста, густо розчленована балками і ярами.


 

РЕЛЬЄФ УКРАЇНИ

95% площа 5%

РІВНИНИ ГОРИ

70% 25% 4% 1%


Читайте також:

  1. II. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
  2. Аксіоматичний метод у математиці та суть аксіоматичної побудови теорії.
  3. Алгоритм побудови сітьових графіків.
  4. Алгоритм розрахунку температури поверхні чипу ІМС процесора
  5. Алгоритми побудови дерев екстремальної ваги
  6. Атомарний рівень будови речовини
  7. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн
  8. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  9. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  10. Білковий обмін: загальні відомості
  11. Бюджетна система України: поняття та принципи побудови
  12. Бюджетна система України: поняття та принципи побудови.




Переглядів: 1286

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Яке практичне значення фізико-географічних знань? | Тектонічна будова

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.