Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Види юридичної відповідальності.

Юридична відповідальність: поняття, види, мета.

 

Юридична відповідальність - це міра покарання правопоруш­ника шляхом позбавлення його певних соціальних прав, благ чи цінностей (матеріальних, духовних чи особистих), які йому належали до факту правопорушення, від імені держави (сус­пільства), на підставі закону або іншого нормативного акта з метою попередження правопорушень у перспективі і відновлення (чи відшкодування) втрачених суб'єктивних прав на матеріаль­ні і духовні цінності.

Як правило, юридична відповідальність має публічний характер і здійснюється шляхом державного примусу. В окре­мих випадках відшкодування збитків може відбуватися добро­вільно, без втручання держави.

Юридична відповідальність здійснюється на таких засадах (принципах):

- законність;

- обгрунтованість;

- невідворотність;

- індивідуалізація;

- справедливість.

Юридична відповідальність виконує функціюзабезпечення існуючого пра­вопорядку, боротьби з правопорушеннями та їх попередження.

Метою юридичної відповідальностіє не тільки кара за вчинене правопорушення, але й виховання і перевиховання правопорушників та запобігання скоєнню правопорушень як ни­ми, так і іншими особами.

Виходячи з цього юридична відповідальність виконує такі завдання, як:

- відновлення порушеного права;

- відшкодування спричинених збитків або за­подіяної шкоди;

- позбавлення винного можливості і далі скоювати правопорушення;

- присікання правопорушень;

- виховання у правопорушника та інших осіб по­ваги до права і бажання діяти згідно з приписа­ми правових норм;

- покарання винного.

Залежно від виду юридичної відповідальності домінуючим може бути одне із перерахованих зав­дань.

Вид і характер правопорушення визначає вид і ха­рактер юридичної відповідальності, тому розрізняють такі види юридичної відповідальності, як кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, дисциплінарну, матеріальну, конституційну.

Кримінальна відповідальність.Наступає за скоєн­ня злочину і є найбільш суворим видом юридичної відповідальності, її суб'єктами можуть бути лише фізичні особи, що скоїли злочин (не може бути перекладе­на на інших осіб). Вона заснована на презумпції невинності особи, тобто особа визнається невинною доти, поки її вина не буде доведена судом. Вона зумовлює судимість, тобто визначені законом нега­тивні наслідки, які супроводжують особу і після вібдуття нею покарання.

Адміністративна відповідальність.Наступає за скоєння адміністративного проступку. До неї, як правило, притягують уповнова­жені органи виконавчо-розпорядчої вла­ди безпосередньо (контролери, інспекто­ри, начальники та ін.). І лише в окремих випадках - суди, її суб'єктами можуть бути як фізичні, так і юридичні особи.

Цивільно-правова відповідальність- це відпо­відальність фізичної або юридичної особи перед іншою особою, а в окремих випад­ках і перед державою за невиконання або неналежне виконання покладених на неї законом або договором цивільно-правових обов'язків, а також у інших випадках заподіяння шкоди іншій особі. Вона за­снована на презумпції винності особи, тобто доводити, що шкода наступила не з його вини повинен сам правопорушник. У випадках, визначених законом, вона мож­лива і при відсутності вини. Носить май­новий і компенсаційний характер, тобто збитки відшкодовуються грішми або май­ном, а розмір відшкодування визначаєть­ся розміром спричинених збитків. Накла­дається лише за таке правопорушення, яке спричинило збитки, її метою є відновлення порушених прав потерпілого та відшкодування збитків, тому вона, як правило, є повною відповідальністю.

Дисциплінарна відповідальність - це відпо­відальність працівника перед власником або уповноваженим ним органом за не­виконання або неналежне виконання по­кладених на нього трудових обов'язків або за порушення правил внутрішнього трудового розпорядку. Регулюється нор­мами трудового законодавства. Розріз­няють загальну і спеціальну дисци­плінарну відповідальність. Загальна відповідальність передбачена Кодексом законів про працю, який визначає за­гальні принципи цієї відповідальності, і яка може бути застосована до будь-якого працівника. А спеціальна дисциплінарна відповідальність передбачена Статутами (Положеннями) про дисципліну і засто­совується лише до окремих категорій працівників, наприклад, посадових осіб.

Матеріальна відповідальність - це відповідальність працівника перед власником, з яким він знаходиться у трудових правовідноси­нах, за спричинену йому шкоду в зв'язку з виконанням трудових обов'язків. Вона врегульована нормами трудового законодавства. Як правило, вона носить обмежений характер, тобто обмежується середньомісячним заробіт­ком працівника, але у випадках, перед­бачених законом, вона може бути повною і навіть підвищеною.

Покриття працівником заподіяної шко­ди у розмірі, що не перевищує серед-ньюмісячного заробітку, проводиться за

розпорядженням власника або уповнова­женого ним органу; щодо керівників — за розпорядженням вищестоящого у поряд­ку підлеглості органу, а у решті випадків — шляхом подання власником або уповно­важеним ним органом позову до суду. Конституційна відповідальність ~це відпо­відальність державного органу або поса­дової особи за порушення конституції або конституційного законодавства. На­приклад, імпічмент, тобто недовіра пре­зиденту або міністру, висловлена парла­ментом, що зумовлює його відставку. Це може бути також розформування дер­жавного органу, визнання виборів недійсними, відкликання депутата або дострокове припинення його повнова­жень та ін. Ця відповідальність може реалізовуватись у процесі конституцій­но-правових відносин, наприклад, імпічмент, розформування органу. Іноді -через норми інших галузей права. На­приклад, якщо у діях особи, що порушує конституційну норму є і склад злочину, то така особа має бути притягнута до кримінальної відповідальності за скоєння цього злочину. Зокрема, згідно зі ст. 52 Конституції "Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація пере­слідується за законом".

Докладна характеристика кожного з цих видів юридичної відповідальності дається у відповідних розділах посібника, присвячених конкретним галу­зям права.

Самостійна робота:


Читайте також:

  1. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
  2. Аналіз витрат за центрами відповідальності.
  3. Види матеріальної відповідальності. Обмежена матеріальна відповідальність робітників і службовців
  4. Види юридичної відповідальності.
  5. Виникнення та розвиток юридичної деонтології
  6. Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи є датою державної реєстрації юридичної особи.
  7. Диспозиція - серцевина юридичної норми, яка вказує на дозволену, обов'язкову (необхідну) або заборонену (неприпустиму) поведінку.
  8. Документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи.
  9. Економічна суть, необхідність та особливості страхування відповідальності.
  10. Етика особистої відповідальності.
  11. Завдання та принципи юридичної деонтології




Переглядів: 2096

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
СУБ'ЄКТИВНА СТОРОНА ПРАВОПОРУ­ШЕННЯ — це внутрішнє, психічне ставлення правопорушника до свого протиправного діян­ня та його суспільне небезпечних наслідків. | Обставини, що виключають юридичну відповідальність.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.