Полем вибуху називається область простору, в якій при вибусі проявляється дія продуктів вибуху і ударної хвилі.
Найпростішим і вивченим є поле вибуху сферичного заряду в повітрі. При вибусі сферичного заряду, ініційова-ного з центру, продукти вибуху розлітаються у всі сторони рівномірно і фронт розповсюдження продуктів вибуху і ударної хвилі матиме сферичну форму (рис.34). У будь-якому випадку в полі вибуху розглядають три зони.
Перша зона є сферою радіусом r1 ≤ (1,5... 2) ≤ r0. У цій зоні фронт ударної хвилі майже співпадає з фронтом продуктів детонації, що розширяються. Фронт ударної хвилі рухається з швидкістю, що перевищує швидкість детонації. Така ударна хвиля характеризується наступними параметрами: тиском у фронті ударної хвилі, густиною температурою і швидкістю розповсюдження.
Рис. 34. Схема поля вибуху
При таких параметрах і внаслідок того, що густина продуктів вибуху приблизно в 20 разів перевищує густину повітря на фронті повітряної ударної хвилі, динамічна дія продуктів вибуху на перешкоду значно перевершує дію ударної хвилі. Отже, в першій зоні руйнування визначаються дією продуктів вибуху. Цю зону, в якій об'єкт піддається найсильнішому руйнуванню, прийнято називати зоною місцевої дрібнящої бризантної дії вибуху.
Друга зона є простором, обмеженим сферами, що мають радіуси (1,5... 2) r0 < r2 ≤ (5... 6) r0 В цій зоні руйнування об'єктів відбувається в рівній мірі і продуктами вибуху, і ударною хвилею, якій продукти вибуху передають свою енергію. У цій зоні фронт ударної хвилі відривається від продуктів вибуху.
Третя зона розташована на відстані r3 > (5... 6) r0 від центру зяряда. У цій зоні руйнування об'єктів виникає, головним чином, від дії повітряної ударної хвилі. Ця зона одержала назву зони загальної фугасної дії вибуху.
В подальшому, коли швидкість ударної хвилі порівню-ється із швидкістю звуку, вона перетворюється в звуковую хвилю.