Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Загальні відомості про вибух.

Дія вибуху на навколишнє середовище.

Загальна характеристика поля вибуху.

Загальні відомості про вибух.

Тема 2. Заняття 2. Загальна характеристика вибухових речовин.

Лекція 9

 

Вибухом називаєть процес швидкого вивільнення великої кількості енергії в обмеженому об'ємі. Причинами виникнення вибуху можуть бути фізичні, хімічні чи ядерні процеси. В сучасних боєприпасах використовуються два види вибухів: хімічні і ядерні.

Хімічні вибухи, зазвичай називають простот вибухами. Речовини, що здатні до вибухового перетворення, називають вибуховими (ВР).

Вибух – це швидка хімічна реакція з утворенням газоподібних чи пароподібних продуктів, яка супроводжується виділенням тепла. Її характеризують наступні умови:

а) Екзотермічність реакції вибухового перетворення. Для виконання механічної роботи вибуху витрачається еквівалентна кількість енергії, джерелом якої є теплота хімічної реакції. Виділене при вибусі тепло нагріває продукти реакції до високих температур. Температура вибуху для різних ВР знаходиться в межах Т = 3000 – 4000 К. Енергія вибуху Э0 пропорційна вазі С прореагувавшій частині заряду: Э0 = С Q0

де коефіцієнт пропорційності Q0 дорінює питомій енергії вибухового перетворення. Для різних ВР Q0 = 350 – 1500 ккал/кг

По загальному запасу енергії, віднесеному до рівних вагових кількостей, навіть наймогутніші ВР не перевершують звичайні горючі суміші (табл. 1).

 

Таблиця 1 Таблиця 2

ВР, горючі Теплота вибуху (згоряння), ккал/кг ВР, горючі Теплота вибуху (згоряння), ккал/ м3
Тротил Піроксилін Нітрогліцерин Вуглець Водень Тротил Піроксилін Нітрогліцерин Вуглець Водень 800 * 103 1460 * 103 1330 * 103 4,2 * 103 1,7 * 103

Інша картина виходить при порівнянні енергії, віднесеної до одиниці об'єму (табл. 2).

б) Наявність газоподібних речовин в продуктах хімічного перетворення є однією з необхідних умов вибухового перетворення. Питомий об'єм газів визначає масштаб дії продуктів вибухового перетворення. Від кількості газів залежать тиск, температура, швидкість розширення продуктів вибуху і потужність ВР. Сильно нагріті і стислі гази при своєму швидкому розширенні здійснюють роботу. Питомий об'єм газів для різних ВР коливається в межах 0,3-1 м3/кг.

в) Велика швидкість хімічної реакції. Крім високої об'ємної концентрації енергії для ВР характерна велика швидкість її виділення. Залежно від швидкості протікання вибухове перетворення умовно розділяється на горіння і вибух.

Горіння характеризується невеликою швидкістю розпов-сюдження (від часток м/с до декількох м/с). Швидкість горіння залежить від зовнішніх умов: тиску і початкової температури. На відкритому повітрі цей процес протікає поволі і не супроводжується звуковим ефектом. У замкну-тому об'ємі горіння відбувається значно швидше.

Процес горіння можна представити схематично (рис.32). При горінні теплота, що виділилася в ході реакції, передається шляхом тепловіддачі від гарячих продуктів до найближчого шару ВР, викликаючи в ньому інтенсивну хімічну реакцію. Продукти горіння рухаються у бік, протилежний руху фронту горіння.

Рис. 32.Схема процесу горіння

Вибух протікає із швидкістю сотень і тисяч метрів в секунду. Процес вибуху, його швидкість залежать від багатьох чинників: природи ВР, її густини, розміру заряду і умов вибуху. Вибухове перетворення, що протікає з постій-ною і максимальною для даних умов і даної ВР, не залежної від зовнішнього тиску швидкістю, називається детонацією. При детонації механізм розповсюдження хімічного перетво-рення полягає в передачі енергії від шару до шару хвилею стиснення (рис.33). Детонація характеризується різким стрибком тиску в місці вибухового перетворення до 2 – 3 *109 кг / м2 і дуже різкою дією, що дробить, на середовище.

Рис. 33. Схема процесу детонації

Згідно гідродинамічної теорії детонація обумовлюєтся розповсюдженням по заряду ударної хвилі, збуджуючої стрибком реакцію вибухового перетворення, сопроводжуючу-юся виділенням енергії, яка в свою чергу передається ударній хвилі. Ударна хвиля, що проходить по масі вибухової речовини, називається детонаційною хвилею. Таким чином, детонація є сукупністю дуже швидких фізичних і хімічних явищ: ударного стиснення ВР, хімічного перетворення твердої ВР в газоподібні продукти, розширення і руху продуктів вибуху. При детонації продукти вибухового перет-ворення рухаються у бік процесу.

Основні параметри детонаційної хвилі:

- густина продуктів детонації;

- детонаційний тиск;

швидкість руху продуктів детонації, наведені в таблиці 3.

Таблиця 3

Назва вибухової речовини Густина, кг / м3 Швидкість детонації м /с Тиск детонації кг / м2 * 104 Швидкість потоку середовища за фронтом детонації м /с
початкова * 103 у фронті детона-ційної хвилі * 103
Тротил Тротил Гексоген флегматизований Тетрил Тен 1,59 1,45   1,62 1,61 1,60 2,12 1,93   2,16 2,15 2,13      

г) Здатність реакції до саморозповсюдження.

Вибухове перетворення звичайно виникає на обмеже-ній ділянці речовини під впливом зовнішнього імпульсу. Воно можливе тільки в тому випадку, якщо хімічна реакція, що почалася, розповсюджується по речовині мимовільно.

Можливість хімічного вибуху визначається сукупністю чотирьох умов. Таким чином, вибухом називається особлива хімічна реакція в речовині, що саморозповсюджується, протікаюча дуже швидко і супроводжується виділенням тепла і утворенням сильнонагрітих газів, здатних при розширенні виковати роботу руйнування або переміщення середовища.


Читайте також:

  1. II. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  5. Білковий обмін: загальні відомості
  6. Біографічні відомості
  7. Боротьба з проявами національної самосвідомості
  8. Вальниці ковзання. Загальні відомості
  9. Види правосвідомості
  10. Вимір дохідності та загальні підходи до оцінки ефективності управління інвестиційним портфелем.
  11. ВИМОГИ ДО ОБ'ЄМНО-ПЛАНУВАЛЬНИХ РІШЕНЬ ГАРАЖІВ Загальні вимоги
  12. Виникнення і розвиток свідомості у людини.




Переглядів: 761

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Складні бризантні ВР. | Загальна характеристика поля вибуху.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.