Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 2. Ґенеза слов’янської художньої традиції. Статичні види мистецтва. Динамічні види мистецтва.

Змістовий модуль І. Витоки української художньої культури

 

Коли і чому виникло мистецтво? Це питання здавна хвилює людство, проте на нього й досі немає однознач­ної відповіді. Вчені висунули не одну теорію походження мистецтва. Це, Наприклад, теорії надлишкової енер­гії, ігрова, пізнавальна, магічна, ко­мунікативна та ін. Кожна з них є достатньо обґрунтованою. Вони не виключають, а взаємодоповнюють одна одну. Здатність до художньої твор­чості, до мистецтва - генетично зу­мовлена риса людини. Отже, мистецтво виникло внаслідок природної потреби людини в красі, чуттєвому задоволенні. Головне джерело пізнання мистецтва найдавніших часів - археологічні знахідки. Найстаріші пам'ятки, від­криті на території України, датуються ХХV - X тис. до н. є. Вони свідчать про те, що у процесі еволюції людини За­роджувалися архітектура, малюнок; скульптура, живопис,

Найдавнішим видом художньої ді­яльності вважають декоративно-ужиткове мистецтво. Люди зав­жди прагнули прикрашати себе, своє житло та речі, якими вони користувалися, Спочатку це були зовсім примітивні зображення: риски, крапки, заглиблення, 3 часом вони ставали дедалі складнішими й утворювали орнамент. Часів палеоліту сягає ще один із природних видів мистецтва – скульптура.На всій території Європи, в тому числі в Україні, знаходять невеликі за розмірами фігурки з кістки або каменю, які використовували під час магічних обрядів.

На території України виявлено й досліджено багато палеолітичних посе­лень. Найвідоміше з них - славнозвіс­на Мізинська стоянка. її пам'ят­ки - залишки музичних інструментів, прикраси, знаряддя праці, статуетки – мають світове значення. Майже всі ви­роби оздоблено складними геометрич­ними візерунками. Серед них – най­давніші в Європі зразки так званого меандрового орнаменту, що відтворю­ють природне зображення на зрізі бив­ня мамонта. Згодом меандр поширився по всій Європі, набувши особливої по­пулярності в мистецтві Давньої Греції.

З плином часу первісна людина роз­ширила межі художнього освоєння простору. Вона почала наносити зоб­раження на скелі та стіни печер. Так виникло наскельне мистецтво.

Унікальною пам'яткою наскельного мистецтва кам'яного віку та пізніших епох - міді й бронзи - є Кам'яна Могила поблизу м. Мелітополя Запо­різької області. Цей величезний пагорб з пісковику заввишки 12 м і площею близько трьох гектарів містить велику кількість гротів та печер. У них збе­реглося понад три тисячі так званих пєтрогліфів - зображень тварин, зрід­ка людей, висічених на кам'яних сті­нах. Більшість із них належить до не­оліту (VIII—III тис. до н. є.).

Про що свідчать петрогліфи Ка­м'яної Могили? Передусім про те, що давні митці вдосконалювали свої вміння відтворювати характерні риси живих істот. Вони створювали не ли­ше поодинокі, фрагментарні, а й багатофігурні зображення, об'єднані єдиним задумом. Кам'яна Могила бу­ла святилищем, де здійснювалися ри­туали мисливської магії. Риски та заглиблення на фігурах тварин і по­ряд з ними імітують сліди від ударів гострими знаряддями. Петрогліфи Кам'яної Могили посідають вагоме місце серед світових пам'яток куль­тури.

Минали століття, тисячоліття. Лю­ди поступово опановували нові матері­али і способи виробництва: прядіння, ткацтво, кераміку, металургію. Водно­час урізноманітнювалася художня ді­яльність.


Читайте також:

  1. Аеродинамічні властивості колісної машини
  2. Античні міста-держави на півдні України, їх культурні традиції.
  3. Важкість праці: Динамічні, статичні навантаження. Напруженість праці. Увага, напруженість аналізаторних функцій, емоційна та інтелектуальна напруженість, монотонність праці.
  4. Гемодинамічні фактори судинної стінки
  5. Генеза і соціальна сутність мистецтва.
  6. Геодинамічні процеси у озерах і болотах
  7. Геометричні, кінематичні, силові та динамічні параметри
  8. Гідродинамічні аварії
  9. Гідродинамічні аварії.
  10. Гідродинамічні аварії. Методика оцінки інженерного cтану при них і заходи захисту населення та території
  11. Гідродинамічні коливання тиску
  12. Гідродинамічні об’єкти та причини їх виникнення.




Переглядів: 997

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Обслуговування і ремонту автомобілів | ТРИПІЛЬСЬКА КУЛЬТУРА

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.