Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


Монополістичне ціноутворення. Цінова дискримінація

MR D

Q* Q

MC – граничні витрати;

ATC – середні сукупні витрати;

Q* - монопольний випуск;

P*- монопольна ціна;

Чотирикутник Р*АВС – економічний прибуток монопольної фірми.

Рис. 10.3. Монопольна рівновага

 

Фірма-монополіст у короткостроковому періоді може мати економічні збитки, якщо навіть при виконанні умови ситуації прибутку вартість виробництва одиниці продукції перевищує її ціну. Тоді фірма може лише мінімізувати свої економічні збитки (рис. 10.4).

При існуванні монополії умова беззбитковості і умова закриття в короткостроковому періоді виглядають таким чином: Pm=ATC (у випадку беззбитковості), Pm < AVC (у випадку закриття).

 

P,C

MC ATC

 

C B AVC

P* A

 

D

MR

Q* Q

Чотирикутник Р*АВС – економічні збитки монопольної фірми

Рис. 10.4. Мінімізація збитків в умовах чистої монополії

 

Внаслідок того, що монополія може маніпулювати обсягом виробництва та ціною продукції, для неї не існує певної кривої пропозиції (рис. 10.5).

 

 

P,C MC

 

 

P2 B A

P1

D2 D1

MR2 MR1

Qm Q

Рис. 10.5. Рівноважний стан монополії за різної еластичності попиту

У випадку монополії одному й тому ж обсягу пропозиції можуть відповідати дві різні ціни, що суперечить умовам існування функціональної залежності пропозиції.

Монополія, яка максимізує прибуток у довгостроковому періоді, збільшує обсяг виробництва до тих пір, доки не буде випускати таку кількість товару, при якій би досягалась рівність граничного доходу і довгострокових граничних витрат:

 

MR=LMC (10.3)

 

Утримання монопольної позиції фірмою протягом тривалого періоду можливе тому, що вільний вхід на ринок відсутній. Відсутність вільного входу на ринок для нових фірм запобігає падінню монопольного економічного прибутку. Якщо монопольна фірма прибуткова, вона може сподіватися на прибутки як у короткостроковому, так і в довгостроковому періодах.

В умовах чистої монополії прибуток не виконує своєї функції щодо залучення в галузь нових фірм, як це властиво конкурентному ринку, і тому ціни на монопольному ринку вищі, ніж вони могли б бути в умовах досконалої конкуренції.

При аналізі поведінки монополіста в довгостроковому періоді виходять із особливостей монополії – наявності лише одного постачальника продукції та існування вхідних бар’єрів в галузь.

В довгостроковому періоді фірма обирає масштаби виробництва, а не лише обсяг використання змінних факторів.

Якщо існує декілька варіантів розвитку, фірма обирає той варіант, який передбачає для неї більший прибуток. Отже найкращій із короткострокових станів рівноваги є водночас станом довгострокової рівноваги монополіста.

У випадку монополії для стану довгострокової рівноваги закономірним є те, що

Pm > LRMC = min LRAC (10.4)

 

На рис. 10.6 цей прибуток чисельно дорівнює площі прямокутника CmPmEmC. Монополіст при максимізації прибутку не змушений працювати на рівні мінімальної довгострокової середньої вартості, яка досягається в точці F при обсязі випуску QF. Його обсяг випуску Qm буде меншим за обсяг QF, що у випадку повної конкуренції відповідає ефективному масштабу виробництва фірм.

 

P,C

ATC1 MC1

P1 E1 MC2

C1 A E2 = Em

P2=Pm LRMC

C2=Cm LRAC

ATC2 D

MC2=LRMC= B F

=MR

MR

Q1 Q2=Qm QF Q

Рис. 10.6. Довгострокова монополістична рівновага

 

 

На практиці монополісти користуються принципом ціноутворення “вартість плюс” – тобто ціна встановлюється на рівні граничної вартості МС плюс певна надбавка.

При цьому ціна визначається за формулою:

 

Р = (10.5)

 

Тобто ціна дійсно встановлюється вищою за рівень МС (нагадаємо, що Е0 < 0; формула не використовується у випадку Е0 = -1).

Застосування цього принципу ілюструє рис. 10.7.

P

MC

Em

Pm D1

MCA Δ C A

MR1

Qm Q

P (a)

MC

Em

Pm

ΔC

MCA A D2

Qm MR2 Q

(б)

Рис. 10.7. Монопольне ціноутворення за принципом “вартість плюс”: (а) ринок товару еластичного попиту; (б) ринок товару нееластичного попиту

 

Перший з них (рис. 10.7-а) відповідає більшій еластичності попиту ніж другий (рис. 10.7-б). Тому надбавка ΔС = (Рm – МC) будить досить значною, коли цей принцип ціноутворення застосовується для товару нееластичного попиту D2, і більш помірною для товару еластичного попиту D1.

Монополісти з метою збільшення свого прибутку досить широко використовують цінову дискримінацію – принцип ціноутворення, коли той самий товар або послуга продається різним категоріям покупців за різними цінами. Для впровадження цінової дискримінації необхідно виконання двох умов:

1. Існує формальна ознака, за якою можна розрізняти категорії споживачів;

2. Благо неможна перепродавати (інакше ті, хто має можливість купувати його за нижчою ціною, перепродавали б його іншим покупцям, а монополіст втрачав би всю вигоду).

Розрізняють три види цінової дискримінації.

Цінова дискримінація першого ступеня, або абсолютна ціновадискримінація існує тоді, коли кожному споживачеві встановлюють індивідуальну ціну на рівні його готовності платити за благо, тобто найвищу із цін, за якою споживач погоджується на купівлю певної одиниці товару або послуги.

Так, згідно з кривою ринкового попиту D (рис. 10.8), існують споживачі, здатні сплатити за першу одиницю блага 100 грн., за другу – 95 грн. Найвища ціна, за якою монополіст може реалізувати останню одиницю продукції беззбитково для себе дорівнює Рс – ціні конкурентної рівноваги. Отже, запровадження абсолютної дискримінації дає можливість монополістові отримати додатковий прибуток, що чисельно дорівнює площам трикутників РmВЕm і ЕmЕсА (порівняно з монопольним прибутком – площі прямокутника РсРmЕmА) – за рахунок скорочення чистих вигод споживачів. Сукупний монопольний прибуток у випадку запровадження дискримінації дорівнюватиме площі трикутника РсВЕс, тоді як споживачі зовсім не отримують чистої вигоди. Щоправда, така дискримінація має і позитивну рису – збільшення ринкового обсягу з Qm до ефективного рівня Qc.

 

P B

100 Em

95 Pm

Pc A Ec MR=AC

D

MR

1 2 Qm Qc Q

Рис. 10.8. Абсолютна цінова дискримінація 1-го ступеня

Цінова дискримінація другого ступеня полягає у встановленні рівня ціни в залежності від обсягів продажу (рис. 10.9). Цей спосіб дискримінації, як і в попередньому випадку, використовує спадну криву ринкового попиту, що відбиває зменшення готовності покупця платити при збільшенні обсягу. Так обсяг QА споживачі готові придбати за ціною РА, при збільшенні партії товару до QB додатковий обсяг (QB - QA) вони готові придбати за нижчою ціною РВ, наступну партію товару (обсяг QF - QB) – ще дешевше – за ціною РF. При монопольному ціноутворенні було б реалізовано обсяг Qm за ціною Рm. Спроба продати обсяг QF за єдиною ціною РF принесла б фірмі менший прибуток, ніж максимальний монопольний (при продажу Qm за ціною Рm). Запровадження дискримінації (у наведеному прикладі встановлення трьох різних цін у залежності від обсягів продажу) дозволяє збільшити прибуток від продажу обсягу QF навіть порівняно з монопольним прибутком. Така цінова політика поширена на ринках електроенергії. Отже, і в цьому випадку дискримінація дає змогу збільшити сукупну виручку і прибуток монополіста.

P

 

PA A MC

PB K B

Pm L N Em

 

PF F

D

QA QB Qm QF Q

MR

Рис. 10.9. Цінова дискримінація 2-го ступеня

 

Цінова дискримінація третього ступеня запроваджується монополістом тоді, коли можна виділити кілька окремих груп споживачів з різною еластичністю попиту, тобто визначити так звані сегменти ринку. На рис. 10.10 наведено два ринки, що відрізняються один від одного за яким-небудь параметром. В обох графіках загальна вертикальна вісь. Випуск продукції, реалізованої на першому ринку, вимірюється зліва направо, на другому справа наліво по горизонтальній вісі. Граничні витрати постійні. На кожному ринку монополіст максимізує прибуток, розширюючи обсяг продажу до рівня співпадіння граничних витрат з граничним доходом і призначаючи ціну, величина якої задається вишиною кривої попиту в цій точці. В наслідок цього більш висока ціна встановлюється на тому ринку, де попит є менш еластичним.

Р

Ринок В Ринок А

P2

MC P1 MC

 

D2 D1

Q(В) MR2 Q2 Q1 MR1 Q(А)

Рис. 10.10. Цінова дискримінація третього ступеня

 

 


Читайте також:

 1. Визначення методів ціноутворення.
 2. Дискримінація та імпаурмент клієнтів
 3. За організаційними формами виділяють такі типи сощально-трудових відносин: партнерство, патерналізм, конкуренція, солідарність, субсидіарність, дискримінація та конфлікт.
 4. Іншим елементом Маркетинг-Микс є Цінова політика
 5. Короткострокова та довгострокова рівновага фірми на ринку монополістичної конкуренції. Нецінова конкуренція.
 6. Лекція 11. Ціни та ціноутворення.
 7. Лекція 9. Методи маркетингового ціноутворення.
 8. МАРКЕТИНГОВА ЦІНОВА ПОЛІТИКА
 9. Методи ціноутворення.
 10. Моделі олігополістичного ціноутворення. Ефективність олігополії.
 11. Монопольна влада. Цінова дискримінація
Переглядів: 1834

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Короткострокова та довгострокова монопольна рівновага | Економічні наслідки монополії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.