Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тіньовий доход –доход у грошовій і натуральній формі, отриманий Фіз. чи Юр. особами від ТЕ діяльн.і, який класифікують на: національний, еміграційний, сукупний.

І І

І<--------- Відновлення та накопичення ресурсівß--------І

 

Види факторів виробництва зумовлені різноманітною виробничою діяль-ністю людини, що є об’єктивною підставою суспільного поділу праці. Для типів факторів виробництва характерною є визначеність. Вони представлені засобами виробництва– речовий фактор, безпосередніми виробниками (робоча сила)– особистий фактор – які наділені здатністю до праці (в т.ч. до підприємницької діяльності, що реалізується у поєднанні з засобами праці.) Особистий і речовий фактори набувають найсуттєвішої якості – суспільного характеру, коли постають не як індивідуальні, а як сукупні фактори. Обидва типи факторів виробництва мають єдине призначення: вони є продуктивними силами, силами дії людей на природу з метою створення благ. Але, їхні функції розрізняються. Працівник (особистий фактор) створює засоби виробництва, визначає їхнє призначення; речові фактори - функціонують як засоби оснащення трудової діяльності людей.

Функціонуванню і взаємодії факторів виробництва передує їхнє поєднання, і це є не застигла система, а динамічне явище. Серед проблем, які виділяють у процесі цього поєднання, акцентують увагу на таких, а саме:

- формування, підтримка мотивації до впровадження більш прогресивних засобів виробництва;

- забезпечення збалансованого розвитку засобів виробництва і трудових ресурсів – взаємної якісної та кількісної відповідності;

- забезпечення заміни малокваліфікованої праці на технологічно оснащену, що дає змогу зменшити витрати всіх ресурсів на одиницю створен. продукту;

- досягнення доцільних пропорцій при формуванні техніко-технологічної бази і підготовці сучасного працівника;

- пошук і впровадження нових, прогресивних форм включення працівників у виробничій процес;

- створення механізму економічного управління процесом поєднання факто-рів виробництва, через досягнення найменш. витрат і найбільш. результатів.

Найбільший виробничий ефект досягається тоді, коли користувачі факторів вир-цтва водночас є їхніми власниками. Але, таке поєднання не можк бути загальнім – всі члени суспільства не можуть бути функціональними власни-ками, тобто виконавцями оперативних розпорядчих функцій. Однак кожен крок до такого поєднання факторів в-цтва, підвищує результативність (ефек-тивність) виробництва, повніше задовольняючи потреби членів суспільства.

ЛЕКЦІЯ – ТІНЬОВА ЕКОНОМІКА

Тіньова економіка (ТЕ) в Україні як економічна діяльність, яка не враховується і не контролюється офіційними державними органами, а також діяльність, що спрямована на отримання доходу шляхом порушення чинного законодавства.

Більшість вчених,що вивчають ТЕ в розвинутих державах виділяють 2 основні її складові:

- економічна діяльність, яка є легальною, неприхованою, але не підлягає з ряду об’єктивних і суб’єктивних причин оподаткуванню і не враховується офіційною статистикою (це, наприклад – дрібне виробництво в домогосподарствах, цей сектор в цивілізованих країнах не перевищує 1-3%ВНП.Складність обліку є не ефект.)

- протизаконна, навмисно прихована економ.діяльність (це- отримання навмисно прихованих доходів, нелегальне вироб-тво товарів-послуг, кримінальний промисел, тощо)

Тіньова економіка( ТЕ)існує в різних соціально-економічних системах і може суттєво по-різному на них впливати.Найбільш важливий критерій –це впливати на стабільність політико-економічної системи,тобто на Нац.екон.

ТЕпослаблює чи підсилює ті потрясіння, що діють на офіційну економіку.

Так, зростання ТЕ залежить в основному від двох факторів:

1.Розмірів інфляційного знецінення грошової готівки і відповідно, дефіцитності товарних ринків;2.Ступеню ризику, зменшення якого веде до зростання пропозиції «чорної» праці.

Але можна виділити декілька позитивних функцій ТЕ у ринков.господарстві:

1.Економічна смазка (мастило) - це коли ТЕ слугує гнучким резервом, оскільки ділова активність циркулює між офіційною і неофіційн.економікою. Будучі вільною від суспільного або приватного регулювання, орієнтуючись на цінові сигнали, ТЕволодіє гнучкою потенціальною пропозицією товарів.

2.Соціальний амортизатор -це коли приватні домогосподарствазмінюють в рамках ТЕ пропозицію праці та попит на товари. Тому соціальні витрати стабілізуючої політики відчуваються не так сильно, як це було б без ТЕ: політична протидія антиінфляційної політики послаблюється.

3.Вбудований стабілізатор - це коли не офіційні доходи частково використовуються для купівлі товарів і послуг в офіційній економіці. Таким чином, ТЕ, яка збільшується, буде позитивно впливати і на офіційний сектор.

Отже, економічна політика проявляє терпіння до ТЕ, якщо вона не переви-щує визначеного рівня (не більше 10-15%). Необхідність боротьби з ТЕ вини-кає лише тоді, коли її зростання перевищує зростання офіційної економіки

Суб’єкт тіньової економіки – це фізична або юридична особа, яка прямо чи опосередковано бере участь у тіньовій економічній діяльності

За рівнем організованості суб’єктів ТЕ поділяють таким чином:

Індивідуальна-така, що здійснюється самостійно однією окремо взятою Фіз. особою.

Групова- така, що здійснюється групою осіб, які не мають статусу Юр. особи, або діють в рамках легально-діючого підприємства не контрольованого ними.

Корпоративна –така, що здійснюється з використанням підконтрольного підприємства

Між корпоративна –є такою, коли до ТЕ діяльності залучена група взаємопов’язаних і взаємозалежних Юр. осіб. В залежності від форми відносин між суб’єктами ТЕ діяльності, між корпоративні зв’язки можуть здійснюватись у вигляді асоціаціїї (конфедерації), картелю, синдикату, тресту монополії.

Монопольна –є такою , що здійснюється групою пов’язаних між собою і керованих з одного центру суб’єктів ТЕ діяльності, які утримують монопольне становище на легальному або нелегальному ринку товарів і послуг

Державно-патронована –є такою, яка здійснюється приховано: а) під керівництвом вищих посадових осіб держави і суперечить чинному національному і міжнародному праву; б) при патронуванні керівниками держави суб’єктів ТЕ діяльності (міжкорпора- тивних об’єднань), що, як правило, займають монопольне становище.(Типовим прикладом цього виду ТЕ у деяких азіатських та латиноамериканських країнах є приховане виробництво наркотиків, що здійснюється під керівництвом вищих посадових осіб для вирішення військових, економічних і політичних завдань та для особистого збагачення).

Класифікують також за рівнем територіального охоплення: локальна, регіональна, національна, міждержавна та міжнародна – має розгалужену інфраструктуру справляє вплив на світову економіку(міжнародні картелі, сіндікати)

Враховуючі соціальні наслідки ТЕ діяльності можна класифікувати за такими критеріями:

Соціально-позитивною –компенсує або знижує негатив офіційної економік.(прикл. АПК)

Соціально-нейтральною –не має негативн.\позитивн. наслідків(тінь ринок побут. послуг)

Соціально-негативною –діяльн. загострює\створює соціал.проблеми чи паразитує на них

Антисоціальною-діяльність здійснюється з прямим\загрозою насильства над особистістю або її компрометації, або з шахрайським вилученням чи знищенням власності(рекет,елітЦ)

Тіньові структури -підприємства, установи, організації та всі форми товариств як реально діючі так і фіктивні з правом юридичної особи чи без таких прав, які створені чи використані для отримання тіньових доходів.

Тіньовий капітал –основні фонди та обігові кошти, фінансові ресурси, матеріальні і нематеріальні цінності, які отримані і \чи використані в процесі тіньової економічної діяльності.

Національний тіньовий капітал –тіньовий капітал , який належить резидентам країни і знаходиться на території держави.

Еміграційний тіньовий капітал– капітал, що знаходиться за межами держави і який є тіньовою власністю Фіз. чи Юр. осіб, які були резидентами держави на час його створення.

Сукупний тіньовий капітал– сукупність національн. і еміграційного тіньового капіталу


Читайте також:

  1. Аналіз динаміки та структури банківських доходів
  2. Аналіз диференціації населення за доходами
  3. Аналіз доходів і витрат підприємства
  4. Аналіз доходів та витрат від операцій з цінними паперами.
  5. Аудит валових витрат і валового доходу підприємства
  6. Аудит доходів і результатів діяльності
  7. Аудит розрахунків із підзвітними особами.
  8. Біохімічна ОБГРУНТУВАННЯ МЕТОДИКИ занять фізичною культурою і спортом з особами різного віку та статі
  9. Блок 5. Доходи та рівень життя населення.
  10. Бухгалтерський облік витрат і доходів та визначення фінансового результату основної діяльності готелю
  11. Бухгалтерський облік доходів і витрат комерційного банку
  12. Бухгалтерський облік доходів і фінансових результатів підрядних будівельних організацій




Переглядів: 492

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | ЕКОНОМІЧНА ТЕОРІЯ В СУЧАСНОМУ СУСПІЛЬСТВІ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.