Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Тіньовий доход –доход у грошовій і натуральній формі, отриманий Фіз. чи Юр. особами від ТЕ діяльн.і, який класифікують на: національний, еміграційний, сукупний.

І І

І<--------- Відновлення та накопичення ресурсівß--------І

 

Види факторів виробництва зумовлені різноманітною виробничою діяль-ністю людини, що є об’єктивною підставою суспільного поділу праці. Для типів факторів виробництва характерною є визначеність. Вони представлені засобами виробництва– речовий фактор, безпосередніми виробниками (робоча сила)– особистий фактор – які наділені здатністю до праці (в т.ч. до підприємницької діяльності, що реалізується у поєднанні з засобами праці.) Особистий і речовий фактори набувають найсуттєвішої якості – суспільного характеру, коли постають не як індивідуальні, а як сукупні фактори. Обидва типи факторів виробництва мають єдине призначення: вони є продуктивними силами, силами дії людей на природу з метою створення благ. Але, їхні функції розрізняються. Працівник (особистий фактор) створює засоби виробництва, визначає їхнє призначення; речові фактори - функціонують як засоби оснащення трудової діяльності людей.

Функціонуванню і взаємодії факторів виробництва передує їхнє поєднання, і це є не застигла система, а динамічне явище. Серед проблем, які виділяють у процесі цього поєднання, акцентують увагу на таких, а саме:

- формування, підтримка мотивації до впровадження більш прогресивних засобів виробництва;

- забезпечення збалансованого розвитку засобів виробництва і трудових ресурсів – взаємної якісної та кількісної відповідності;

- забезпечення заміни малокваліфікованої праці на технологічно оснащену, що дає змогу зменшити витрати всіх ресурсів на одиницю створен. продукту;

- досягнення доцільних пропорцій при формуванні техніко-технологічної бази і підготовці сучасного працівника;

- пошук і впровадження нових, прогресивних форм включення працівників у виробничій процес;

- створення механізму економічного управління процесом поєднання факто-рів виробництва, через досягнення найменш. витрат і найбільш. результатів.

Найбільший виробничий ефект досягається тоді, коли користувачі факторів вир-цтва водночас є їхніми власниками. Але, таке поєднання не можк бути загальнім – всі члени суспільства не можуть бути функціональними власни-ками, тобто виконавцями оперативних розпорядчих функцій. Однак кожен крок до такого поєднання факторів в-цтва, підвищує результативність (ефек-тивність) виробництва, повніше задовольняючи потреби членів суспільства.

ЛЕКЦІЯ – ТІНЬОВА ЕКОНОМІКА

Тіньова економіка (ТЕ) в Україні як економічна діяльність, яка не враховується і не контролюється офіційними державними органами, а також діяльність, що спрямована на отримання доходу шляхом порушення чинного законодавства.

Більшість вчених,що вивчають ТЕ в розвинутих державах виділяють 2 основні її складові:

- економічна діяльність, яка є легальною, неприхованою, але не підлягає з ряду об’єктивних і суб’єктивних причин оподаткуванню і не враховується офіційною статистикою (це, наприклад – дрібне виробництво в домогосподарствах, цей сектор в цивілізованих країнах не перевищує 1-3%ВНП.Складність обліку є не ефект.)

- протизаконна, навмисно прихована економ.діяльність (це- отримання навмисно прихованих доходів, нелегальне вироб-тво товарів-послуг, кримінальний промисел, тощо)

Тіньова економіка( ТЕ)існує в різних соціально-економічних системах і може суттєво по-різному на них впливати.Найбільш важливий критерій –це впливати на стабільність політико-економічної системи,тобто на Нац.екон.

ТЕпослаблює чи підсилює ті потрясіння, що діють на офіційну економіку.

Так, зростання ТЕ залежить в основному від двох факторів:

1.Розмірів інфляційного знецінення грошової готівки і відповідно, дефіцитності товарних ринків;2.Ступеню ризику, зменшення якого веде до зростання пропозиції «чорної» праці.

Але можна виділити декілька позитивних функцій ТЕ у ринков.господарстві:

1.Економічна смазка (мастило) - це коли ТЕ слугує гнучким резервом, оскільки ділова активність циркулює між офіційною і неофіційн.економікою. Будучі вільною від суспільного або приватного регулювання, орієнтуючись на цінові сигнали, ТЕволодіє гнучкою потенціальною пропозицією товарів.

2.Соціальний амортизатор -це коли приватні домогосподарствазмінюють в рамках ТЕ пропозицію праці та попит на товари. Тому соціальні витрати стабілізуючої політики відчуваються не так сильно, як це було б без ТЕ: політична протидія антиінфляційної політики послаблюється.

3.Вбудований стабілізатор - це коли не офіційні доходи частково використовуються для купівлі товарів і послуг в офіційній економіці. Таким чином, ТЕ, яка збільшується, буде позитивно впливати і на офіційний сектор.

Отже, економічна політика проявляє терпіння до ТЕ, якщо вона не переви-щує визначеного рівня (не більше 10-15%). Необхідність боротьби з ТЕ вини-кає лише тоді, коли її зростання перевищує зростання офіційної економіки

Суб’єкт тіньової економіки – це фізична або юридична особа, яка прямо чи опосередковано бере участь у тіньовій економічній діяльності

За рівнем організованості суб’єктів ТЕ поділяють таким чином:

Індивідуальна-така, що здійснюється самостійно однією окремо взятою Фіз. особою.

Групова- така, що здійснюється групою осіб, які не мають статусу Юр. особи, або діють в рамках легально-діючого підприємства не контрольованого ними.

Корпоративна –така, що здійснюється з використанням підконтрольного підприємства

Між корпоративна –є такою, коли до ТЕ діяльності залучена група взаємопов’язаних і взаємозалежних Юр. осіб. В залежності від форми відносин між суб’єктами ТЕ діяльності, між корпоративні зв’язки можуть здійснюватись у вигляді асоціаціїї (конфедерації), картелю, синдикату, тресту монополії.

Монопольна –є такою , що здійснюється групою пов’язаних між собою і керованих з одного центру суб’єктів ТЕ діяльності, які утримують монопольне становище на легальному або нелегальному ринку товарів і послуг

Державно-патронована –є такою, яка здійснюється приховано: а) під керівництвом вищих посадових осіб держави і суперечить чинному національному і міжнародному праву; б) при патронуванні керівниками держави суб’єктів ТЕ діяльності (міжкорпора- тивних об’єднань), що, як правило, займають монопольне становище.(Типовим прикладом цього виду ТЕ у деяких азіатських та латиноамериканських країнах є приховане виробництво наркотиків, що здійснюється під керівництвом вищих посадових осіб для вирішення військових, економічних і політичних завдань та для особистого збагачення).

Класифікують також за рівнем територіального охоплення: локальна, регіональна, національна, міждержавна та міжнародна – має розгалужену інфраструктуру справляє вплив на світову економіку(міжнародні картелі, сіндікати)

Враховуючі соціальні наслідки ТЕ діяльності можна класифікувати за такими критеріями:

Соціально-позитивною –компенсує або знижує негатив офіційної економік.(прикл. АПК)

Соціально-нейтральною –не має негативн.\позитивн. наслідків(тінь ринок побут. послуг)

Соціально-негативною –діяльн. загострює\створює соціал.проблеми чи паразитує на них

Антисоціальною-діяльність здійснюється з прямим\загрозою насильства над особистістю або її компрометації, або з шахрайським вилученням чи знищенням власності(рекет,елітЦ)

Тіньові структури -підприємства, установи, організації та всі форми товариств як реально діючі так і фіктивні з правом юридичної особи чи без таких прав, які створені чи використані для отримання тіньових доходів.

Тіньовий капітал –основні фонди та обігові кошти, фінансові ресурси, матеріальні і нематеріальні цінності, які отримані і \чи використані в процесі тіньової економічної діяльності.

Національний тіньовий капітал –тіньовий капітал , який належить резидентам країни і знаходиться на території держави.

Еміграційний тіньовий капітал– капітал, що знаходиться за межами держави і який є тіньовою власністю Фіз. чи Юр. осіб, які були резидентами держави на час його створення.

Сукупний тіньовий капітал– сукупність національн. і еміграційного тіньового капіталу


Читайте також:

  1. Аналіз динаміки та структури банківських доходів
  2. Аналіз диференціації населення за доходами
  3. Аналіз доходів і витрат підприємства
  4. Аналіз доходів та витрат від операцій з цінними паперами.
  5. Аудит валових витрат і валового доходу підприємства
  6. Аудит доходів і результатів діяльності
  7. Аудит розрахунків із підзвітними особами.
  8. Біохімічна ОБГРУНТУВАННЯ МЕТОДИКИ занять фізичною культурою і спортом з особами різного віку та статі
  9. Блок 5. Доходи та рівень життя населення.
  10. Бухгалтерський облік витрат і доходів та визначення фінансового результату основної діяльності готелю
  11. Бухгалтерський облік доходів і витрат комерційного банку
  12. Бухгалтерський облік доходів і фінансових результатів підрядних будівельних організацій




Переглядів: 448

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | ЕКОНОМІЧНА ТЕОРІЯ В СУЧАСНОМУ СУСПІЛЬСТВІ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.