МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
||||||||
ОРГАНІЗАЦІЯ НДДКР І ПРОЕКТУВАННЯТЕМА 6 Контрольні запитання 1. Що таке конкурентоспроможність продукту? 2. У чому полягає конкурентоспроможність виробництва, підприємства? 3. Чому конкуренція є джерелом зростання нововведень? 4. Що б ви віднесли до передумов нововведень? Чому? 5. Назвіть типи інноваційних стратегій. 6. У чому суть наступальної й оборонної стратегій? 7. Коли застосовують імітаційну інноваційну стратегію? 8. У чому суть розроблення інноваційної стратегії "зверху вниз"? 9. Що означає розроблення інноваційної стратегії "знизу вверх"? 10. Що таке Kaizen-система? 11. У чому полягає підхід СБППП?
6.1. Взаємозв’язок НТП і НДДКР в інноваційній діяльності. 6.2. Завдання, принципи й етапи НДДКР. 6.3. Патентно-ліцензійна діяльність інноваційної організації. 6.4. Основи інноваційного проектування.
6.1 Взаємозв'язок НТП і НДДКР в інноваційній діяльності
Науково-технічний прогрес (НТП) являє собою процес безупинного розвитку науки, техніки, технології, форм і методів виробництва. НТП впливає на інноваційну діяльність підприємства, що, в свою чергу, хоча й меншою мірою, впливають на зростання і розвиток НТП. НТП відображає ті дії, які приймають промислові компанії для підвищення ефективності своєї роботи. Прагнення домогтися переваг у конкурентній боротьбі змушує виробників пропонувати нові продукти і товари, що забезпечать споживачам волю широкому вибору. Розроблення нових продуктів, нових виробів призводять до передових технологій, які народжують винаходи і відкриття, використання яких, у свою чергу, дозволяє компаніям робити ще сучасніші товари, набагато конкурентоспроможніші за колишні, що знов таки ж призводить до прискорення НТП. Ця нескінчена гонитва по спіралі, що вгору розкручується, йде не тільки шляхом поліпшення параметрів виробів, але й через усвідомлення принципово нових (з погляду конструкції) засобів задоволення потреб. Головними напрямками НТП є: · комплексна механізація й автоматизація виробництва, використання робототехніки і гнучких виробничих систем; · комплексна автоматизація й регулювання процесів управління виробництвом на основі електротехніки і комп’ютерної техніки. Широке впровадження автоматичних систем управління технологічними процесами (АСУТП), створення інтегрованої автоматизованої системи управління виробництвом (ІАСУТП); · комплексна механізація процесів проектування продуктів і промислових технологій (САПР); · застосовування нових видів енергії і нових її джерел у технологічних процесах; · використання хімічних процесів для створення нових видів матеріалів із заданими властивостями; · застосовування технологій на базі лазерної, плазмової, вакуумної і детонаційної техніки; · застосовування генної інженерії й біотехнології для поліпшення сортів сільськогосподарських культур, створення штучних кормів і медичних препаратів; · використання технологічних досягнень, електроніки і комп’ютерної техніки в нових зразках машин і устаткування; · застосовування енергозберігаючих, ресурсозберігаючих і безвідходних технологій, а також товарів, що володіють малою енергоємністю, низьким ступенем забруднення навколишнього середовища; · пріоритети особистості людського фактора у формуванні системи управління виробництвом.
Викладені шляхи і напрямки НТП свідчать, що тільки ті країни, що в стані "крокувати в ногу" зі світовими економічними тенденціями, можуть розраховувати на успіх у майбутньому. Для досягнення цілей і завдань держава розробляє завдання і принципи своєї інноваційної політики в галузі НДДКР.
6.2. Завдання, принципи й етапи НДДКР
Основними завданнями науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт (НДДКР) є: · отримання нових знань про розвиток природи і суспільства, нових галузей їх застосування; · теоретична й експериментальна перевірка можливостей матеріалізації у сфері виробництва; · практична реалізація портфеля новацій та інновацій.
Основними принципами НДДКР є: 1. Виконання наукових підходів, принципів, функцій, методів менеджменту для вирішення будь-яких проблем, розроблення раціональних управлінських рішень. 2. Орієнтування інноваційної діяльності на розвиток людського капіталу.
НДДКР поділяють на такі етапи: · фундаментальні дослідження (теоретичні й пошукові); · прикладні дослідження; · дослідно-конструкторські роботи; · дослідні, експериментальні роботи, які можна виконувати на будь-якому із попередніх етапів.
Результати теоретичних досліджень проявляються в наукових відкриттях, обґрунтовуваннях нових понять і представлень, створенні нових теорій. До пошукових відносять дослідження, завданням яких є відкриття нових принципів, створення нових виробів та технологій; невідомих раніше властивостей матеріалів і їх сполук; методів менеджменту. В пошукових дослідженнях як правило відома мета майбутньої роботи, більш-менш зрозумілі теоретичні основи, але не конкретні напрямки. В ході таких досліджень знаходять підтвердження теоретичні припущення й ідеї, хоча їх можна відкинути або переглянути.
Фундаментальні дослідження повинні, як правило, фінансуватися за рахунок бюджету держави на конкурсній основі, а також можна частково використовувати й позабюджетні засоби.
Прикладні дослідження направлені на виявлення шляхів і способів застосовування відкритих законів і явищ у природі в певній галузі або сфері виробництва. Вони ставлять за мету вирішення технічної проблеми, уточнення незрозумілих теоретичних питань, отримання конкретних наукових результатів, які в подальшому будуть використані в дослідно-конструкторських роботах (ДКР).
ДКР – заключна стадія НДВКР. Це – своєрідний перехід від лабораторних умов і експериментального виробництва до промислового виробництва. Вони включають: · розроблення конструкції інженерного об'єкта або технічної системи; · розроблення ідей і варіантів нового об'єкта (проектні роботи); · розроблення технологічних процесів (технологічні роботи); · створення дослідних зразків; · випробовування дослідних зразків, яке необхідне для отримання технічних та інших даних і накопичення досвіду, що повинно в подальшому знайти відображення в технічній документації із застосування нововведень; · певні види проектних робіт для будівництва, які передбачають використання результатів попередніх досліджень.
Дослідні, експериментальні роботи – вид розроблень, пов'язаний з дослідною перевіркою результатів наукових досліджень. Дослідні роботи мають на меті виготовлення й відпрацьовування дослідних зразків нових продуктів, відпрацьовування нових (удосконалених) технологічних процесів. Експериментальні роботи направлені на виготовлення, ремонт і обслуговування спеціального (нестандартного) обладнання, апаратури, приладів, стендів, макетів, необхідних для проведення НДДКР. Заключною стадією НДДКР є освоєння промислового виробництва нового виробу. Організація НДДКР базується на наступних міжгалузевих системах документації: · Державна система стандартизації (ДСС). · Єдина система конструкторської документації (ЕСКД). · Єдина система технологічної документації (ЕСТД). · Єдина система технологічної підготовки виробництва (ЕСТПП). · Система розроблення і постановлення продукції на виробництво (СРПП). · Система стандартів безпеки праці (ССБП). · Державна система якості продукції та ін.
Результати дослідно-конструкторських робіт оформляють у відповідності з вимогами ЕСКД. ЕСКД– це комплекс державних стандартів, які встановлюють єдині, взаємозв'язані правила й положення зі складання, оформлення й обігу конструкторської документації, яку розробляють і застосовують у промисловості, науково-дослідні, проектно-конструкторські організації й підприємствами. У ЕСКД враховано правила, положення, вимоги, а також позитивний досвід оформлення графічних документів (ескізів, схем, креслень та ін.), встановлених рекомендаціями міжнародних організацій ІСО (Міжнародна організація зі стандартизації), МЕК (Міжнародна електротехнічна комісія), ін. ЕСКД передбачають: · підвищення продуктивності праці конструкторів; · покращення якості технічної документації; · поглиблення уніфікації; · обмін технічною документацією між організаціями та підприємствами без переоформлення; · спрощення форм конструкторської документації, графічних зображень, внесення до них змін; · можливість механізації й автоматизації опрацьовування технічних документів і дублювання їх (АСУ, САПР, ін.).
6.3. Патентно-ліцензійна діяльність інноваційної організації
Виникнення правового регулювання інтелектуальної власності на міжнародному рівні пов'язують з Паризькою конференцією (1883 р.) з охорони промислової власності, регулювання використання патентів, товарних назв та ін., у тому числі заходів із покарання за незаконне використання. Право на інтелектуальну власність визначено у ІІІ Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права. Наша держава (ще СРСР) приєдналася до Паризької конвенції з 1 липня 1965 р. Оформлення прав на винахід здійснюється шляхом отримання патенту.
Патент – це документ, що підтверджує авторство і дає його власникові виключне право на використання винаходу.
В Україні всі питання патентного захисту регулює Український інститут промислової власності (УКРПАТЕНТ), який відноситься до Державного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України. Патентний закон (“Про охорону прав на винаходи і корисні моделі” в редакції від 01.06.2000 р. №1771-ІІІ) визначає терміни дії патентів. Патент на винахід діє протягом 20 років, починаючи з дати надходження заявки до Укрпатенту. Свідоцтво на корисну модель діє протягом 5 років (+3 роки продовження). Патент на промисловий зразок діє протягом 10 років (+5). Корисним моделям надано правову охорону, якщо вони є новими і їх можна застосовувати в галузях народного господарства. Промисловому зразку, під яким розуміємо художньо-конструктивне вирішення виробу, яке визначає його зовнішній вигляд, надано правову охорону, якщо він є новим, оригінальним і його можна застосовувати в галузях народного господарства. У Патентному законі дано перелік об'єктів інтелектуальної власності, не визнаних патентоспроможними: · наукові теорії й математичні методи; · методи організації й управління господарством; · умовні позначення, розклади, правила; · методи виконання розумових операцій; · алгоритми і програми для обчислювальних машин; · проекти і схеми планування споруд, будівель, територій; · естетичні вирішення зовнішнього вигляду; · технології інтегральних мікросхем; · об'єкти архітектури промислових, гідротехнічних та інших стаціонарних споруд; · об'єкти нестійких форм із рідких, газоподібних, сипучих чи інших речовин.
Ліцензійна торгівля – основна форма міжнародної торгівлі технологіями, включаючи й угоди з патентами, ліцензіями, ноу-хау і т.д.
Ліцензія – дозвіл окремим особам або організаціям використовувати винахід, захищений патентом, технічні знання, технологічні й конструкторські секрети виробництва, ноу-хау. Надання ліцензії складає комерційну операцію і є об'єктом договору про продаж (купівлю), згідно з яким власник патенту (ліцензіар) видає своєму контрагентові (ліцензіату) ліцензію на використання в певних межах своїх прав на патенти ноу-хау, товарні знаки та ін.
Ліцензування здійснюють шляхом прийняття зацікавленими сторонами ліцензійної угоди – договору, у відповідності з яким власник винаходу, технологічних знань, досвіду і секретів виробництва видає своєму контрагентові ліцензію на використання інтелектуальної власності. Ліцензійні угоди поділяють на самостійні, які передбачають, що технологія або технологічні знання передаються незалежно від місця й умов їх майбутнього використання, і супутні, коли одночасно з передаванням ліцензії заключають контракт на будівництво, постачання обладнання і комплектуючих вузлів або надання інжинірингових послуг.
Винагороду продавцеві (ліцензіару) за надані права покупцеві (ліцензіату) на використання предмета ліцензійної угоди здійснюють шляхом ліцензійних платежів. Вони можуть бути у вигляді періодичних відрахувань від доходу покупця протягом періоду дії угоди або одноразового платежу, встановленого заздалегідь на основі експертних оцінювань. Періодичні відрахування (роялті) можна визначати як виплату відсотка з обороту, вартості чистих продажів ліцензійної продукції або встановлювати в розрахунку на одиницю продукції.
За характером і об’ємом прав на використання ліцензії підрозділяють на: · патентні (передають права використання патенту без відповідного ноу-хау); · безпатентні (передають права використання ноу-хау в різних галузях діяльності); · прості (правами використання патенту володіє ліцензіат і ліцензіар); · виключні (монопольне використання патенту ліцензіатом); · повні (ліцензіат використовує патент один протягом обумовленого угодою терміну).
Контрольні запитання 1. Перечисліть головні напрямки НТП. 2. Із яких етапів складається НДДКР? 3. У чому різниця пошукових досліджень від прикладних? 4. Яке завдання фундаментальних досліджень? 5. Які основні завдання НДДКР? 6. На які системи документів спирається організація НДДКР? 7. У чому переваги ЕСКД? 8. Яка роль патентів в інноваційній діяльності? 9. Які об’єкти інтелектуальної власності не охороняються Патентним Законом України? 10. Що собою являє ліцензування? 11. На які види підрозділяють ліцензії? 12. Що таке роялті? Читайте також:
|
|||||||||
|