Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ГЕТЬМАНАТ П.СКОРОПАДСЬКОГО

АВСТРО-НІМЕЦЬКА ОКУПАЦІЯ УКРАЇНИ

ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА

25 грудня 1917 р. розпочався загальний наступ радянських військ проти УНР. Так почалася громадянська війна (7.4.).

 

7.4. Громадянська війна –війна між громадянами однієї країни, внаслідок конфлікту, що виник на соціальному, політичному, релігійному ґрунті.

 

Період громадянської війни на Україні – це 1918 – 1921 рр.

Характерні риси громадянської війни:

- ситуація хаосу та анархії;

- прогресуюча соціально-економічна криза;

- втягнення в революційні події широких верств населення.

Не маючи регулярної армії, Центральна Рада була безпорадна. Після запеклих боїв у січні 1918 р. Центральна Рада залишила Київ, до якого негайно ввійшли війська більшовиків. Вони вчинили різанину “буржуазних, контрреволюційних елементів”, до яких відносили усіх більш-менш заможних, інтелігенцію, дворян разом з родинами та дітьми. Центральна Рада видала IV Універсал, в якому проголосила суверенітет (7.5.) УНР.

 

7.5. Суверенітет – незалежність держави від інших країн у зовнішній і внутрішній політиці.

 

Врятувати Центральну Раду від остаточного розгрому могла лише допомога країн Четверного союзу. Після підписання Брест-Литовської угоди між Україною та Четверним союзомНімеччина та Австро-Угорщина надали допомогу Центральній Раді в боротьбі з радянськими військами.

У лютому – квітні 1918 р. 450 тис. солдатів і офіцерів німецької і австро-угорської армій окупували всю територію України.

Так, рятуючи Україну від одного лиха, Центральна Рада поставила її перед новими випробуваннями. Не отримуючи з боку української влади обіцяного у Бресті постачання продовольства і сировини, німці почали грабувати Україну, втручатися у внутрішні справи УНР.

День 29 квітня 1918 р. став останнім у діяльності Центральної Ради. В цей день Центральна Рада ухвалила Конституцію УНР, яка проголошувала Україну суверенною, демократичною, парламентською державою й гарантувала широкі громадянські права.

29 квітня 1918 р. у Києві гетьманом України обрано П.Скоропадського, який при підтримці окупаційних військ повалив Центральну Раду.

 

Державний переворот 29 квітня 1918 р. у Києві відбувся безкровно і фактично був підтриманий громадськістю. 30 квітня 1918 р. було проголошено Українську Державу на чолі з гетьманом П.Скоропадським, тобто відбувся перехід до монархічної форми правління з авторитарною владою або ж диктаторського режиму.

Очоливши гетьманат, П.Скоропадський зосередив у своїх руках усю повноту влади. Він призначав отамана (голову) Ради міністрів, контролював зовнішньополітичну діяльність держави, міг проголошувати воєнний чи особливий стан, проводити амністію тощо.

Важливі позитивні зрушення в економіці:

– підтримка вільного підприємництва;

– створення державного бюджету;

– відкриття кількох українських банків та бірж;

– введення в обіг грошової одиниці – гривні;

– відновлення залізничного руху.

 

Зміни в державному управлінні:

1. Було поновлено, існуючий ще за імперії, адміністративно-територіальний поділ на губернії, повіти, волості.

2. Місцеві адміністрації очолені старостами, яким належала вся повнота влади на місцях (за своїм статусом губернські старости майже повністю відповідали імперським губернаторам).

3. На посади в місцевій адміністрації було призначено колишніх царських генералів, чиновників, поміщиків.

4. Відновлено діяльність органів місцевого самоврядування (земств та міських дум).

5. Введено в дію закон про Державну варту (тобто поліцію) від 18 травня 1918 року. Один вартовий мав припадати на 400 осіб населення.

 

Фактично справжніми ж господарями в Україні були не гетьман і його уряд, а німецька військова адміністрація. Німеччина прагнула перетворити Україну на маріонеткову державу.

Поразка країн Четверного союзу у Першій світовій війні в листопаді 1918 р.:

1. Значно послабила гетьманський режим і 14 листопада 1918 р. для керівництва повстанням проти гетьмана було створено ДиректоріюУНР. Значна частина гетьманських військ перейшла на бік Директорії, внаслідок чого 14 грудня 1918 р. гетьман зрікся влади.

2. Спонукала до створення на території Росії другого Тимчасового робітничо-селянського уряду України, військові загони якого,услід за окупаційними німецько-австрійськими військами, що полишали Україну, ввійшли на територію республіки і почали бойові дії проти Директорії. 5 лютого 1919 р. червоногвардійські загони зайняли Київ. В лютому – серпні 1919 р. на всій території України, крім західних областей, вдруге було встановлено радянську владу. З січня 1919 р. держава одержала назву Українська Соціалістична Радянська Республіка (УСРР).

3. Викликала розвал Австро-Угорщини, що породило хвилю національно-визвольних рухів, зокрема, й на західноукраїнських землях. У листопаді 1918 р. було створено Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР) на чолі з президентом Є.Петрушевичем. Це викликало збройний виступ поляків і невдовзі вони встановили контроль над територією ЗУНР. Не зарадив обороні незалежності навіть відчайдушний опір українців та короткочасний союз з УНР.

4. Громадянська війна доповнилася іноземною інтервенцією країн-переможниць (Антанти). У листопаді – грудні 1918 р. в чорноморських портах від Одеси до Новоросійська висадились окупаційні війська Антанти (французькі, англійські, грецькі, румунські, польські загони) загальною чисельністю 60 тис. осіб. Вони мали намір надати військову допомогу антибільшовицьким силам, але вороже ставилися до Директорії.

 


Читайте також:

  1. Боротьба проти гетьманату
  2. Боротьба українського народу проти німецько-австрійської окупації та гетьманату.
  3. Гетьманат
  4. Гетьманат
  5. Гетьманат П. Скоропадського: здобутки та прорахунки
  6. Гетьманат Павла Скоропадського
  7. Гетьманат Павла Скоропадського.
  8. Законотворчість доби Гетьманату П. Скоропадського
  9. Законотворчість доби Гетьманату П. Скоропадського
  10. Ліквідація гетьманату.І.Виговський.Переяславський и Чуднівський договори.
  11. Наступ царату на автономію України. Ліківдація гетьманату.




Переглядів: 1116

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЛЮТНЕВА РЕВОЛЮЦІЯ В РОСІЇ ТА ЇЇ ВПЛИВ НА УКРАЇНУ | ВОЄННИЙ КОМУНІЗМ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.