Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Аналітичні

Інформаційні

 

Інформація, а також "новина", "інформаційне повідомлення", елемент " рядка, що біжить," , "гарячої лінії"... Оперативний короткий виклад сутності актуальних: факту, події, явища (5-30 рядків).

 

Замітка. По суті, розширена (у міру) інформація, що може містити короткий виклад (два-три речення) передісторії факту, події або явища (30 - 70).

 

Кореспонденція. Це те, у що перетворюють свої замітки всі початківці або слабкі журналісти. Насправді ж кореспонденція відрізняється від замітки більшими інформативними можливостями за рахунок обсягу, розповідності та широти висвітлення (деталізація, прогнозування) (30 - 100).

 

Репортаж. Виклад актуального фактичного матеріалу, отриманого з "місця події". Оповідач - безпосередній учасник події або спостерігач. Тут припустимі емоційність, вигуки, суб'єктивні відчуття. Найчастіше використовується пряма мова, короткі діалоги (від 100...).

 

Інтерв'ю. Діалог журналіста з іншою особою, що має на меті коротке висвітлення факту, події, явища, розповідь про самого суб'єкта.

 

Коментар. Пояснення, "розшифровка" складної фактури, представленої, як правило, в іншому матеріалі. Або ставлення автора до даної проблеми або думки (до 40 рядків).

 

Звіт - ...він і є звіт. Пишеться після прес-конференцій, презентацій, симпозіумів, з'їздів. Та ж замітка або кореспонденція, що послідовно перераховує отриману фактуру, іноді з вкрапленням прямої мови головних діючих осіб (50 - 300).

 

Опитування. Симбіоз журналістики та соціології. Подання колективної думки щодо однієї або декількох спеціально обраних проблем, тем, питань (не більше 150).

 

Питання-відповідь. 1. Відповідь фахівця або редакції на питання читачів, наприклад, "прямий зв'язок"). 2. "Пінг-понг" - автономно при презентації персон або розповідях про відомих людей. Як прийом часто завершує бесіду або інтерв'ю (до 20).

 

Порада. Близький попередньому жанр, що відрізняється лише відсутністю запитання. У кожному разі це – вузькоспеціалізована інформація: "поради садівникам", "наш домашній лікар"... (не більше 80).

 

Прес-реліз. "Закулісний жанр", тому що готується, як правило, PR-журналістом для колег із суспільно-політичних ЗМІ або фахівців. Фактологічна презентація об'єктів, суб'єктів і подій, що служить сировиною або одним із джерел для підготовки публікації різного жанру (від... і до...).

 

Некролог. Не плутати з повідомленням про смерть. Некролог - це розповідь про етапи життя померлого зі словами прощання і скорботи (не більше 150).

 

 

Звіт. Абсолютно інший жанр, ніж інформаційний звіт. Принципова відмінність - у активному сприйнятті отриманої фактури: зіставлення фактів, пошук слабких місць, розміщення акцентів, коментування, резюмування (до 300).

 

Кореспонденція. Насправді багато хто уникає правдивого визначення цього жанру. Тому що це - чистої води мікс! Елементи як мінімум трьох "чистих жанрів" у кореспонденції присутні завжди: репортаж (але без живих картинок), коментар, резюме... (до 150).

 

Інтерв'ю. "Пошук істини" у діалозі між журналістом та іншою особою, у ході якого журналіст обмежує себе постановкою чітких питань, але ставить їх так, щоб відповіді, складаючись у логічну розповідь, якнайглибше розкрили суть обраної теми (до 300).

 

Бесіда. Принципова відмінність від інтерв'ю в активності журналіста до співвідношення обсягів авторських слів 1:4. Зрозуміло, що журналіст, що бере участь у бесіді, повинен бути непоганим фахівцем у даній галузі (до 300).

 

Круглий стіл. Те ж, що і бесіда, але в процесі спілкування беруть участь більше двох осіб, що представляють, як правило, різні сфери діяльності, але об'єднані потребою вирішення однієї або більше проблем.

 

Коментар. Покликаний не стільки розібрати по поличках складну фактуру, але й повною мірою привселюдно виразити думку стосовно події, факту, явища (до 150).

 

Анкета. Результат анкетування, узагальнений і поєднаний з резюме. Дозволяє визначити колективну думку щодо певних проблем, і на основі аналізу, дати їй соціальну, економічну, політичну, іншу оцінку (до 150).

 

Моніторинг. Систематична фіксація показників динаміки розвитку певних явищ, подій, фактів, оснащена іноді коментарями автора або фахівців (до 100).

 

Рейтинг. Ранжування за різними характеристиками подій, особистостей, груп осіб, різних показників: зведення, top-10 і т.д. (до 100).

 

Рецензія. Аргументований критичний відгук, частіше про здобуток літератури, мистецтва (до 250).

 

Стаття. Часто вживається як узагальнююче визначення будь-якого журналістського здобутку.

 

Стаття як жанр характеризується глибоким аналізом предмета висвітлення, узагальненням фактів, розкриттям закономірностей у розвитку явищ, багатогранним дослідженням причинно-наслідкових зв'язків (від 200).

 

Журналістське розслідування. Розповідь про процес пошуку відповідей на актуальні питання, розбору скандальних подій, кримінальних історій, коли журналіст збирає та аналізує факти автономно від відповідних служб і органів або разом з іншими фахівцями (від 200).

 

Огляд. Результат наскрізного спостереження певних явищ і процесів та їх публічний аналіз - спортивні змагання, політика, передвиборна кампанія... (100 - 250).

 

Прогноз. Спроба передбачити статус явища, розвиток події, здійснення того або іншого факту.

 

Версія. Моделювання власної думки з приводу вже наявного ходу подій або явища, припущення, що ґрунтується на їх детальному вивченні (підкріплене неординарними аргументами).

 

Експеримент. Результат дослідження журналістом проблеми зсередини шляхом моделювання ситуації (журналіст став злиднем, безбілетником...).

 

Лист. Пряме звернення автора до конкретного адресата, що має на меті або привернення уваги до проблеми, або реактивність (відповідна дія).

 

Сповідь."Крик душі". Такі публікації найчастіше народжуються із читацької пошти. Характеризуються відвертістю, оголенням внутрішніх переживань

 

Рекомендація. Майже те ж саме, що й порада, але крім відповіді на питання "що?" і "як?" тут даються відповіді на питання "чому?" і "чому так, а не інакше?"

 


Читайте також:

 1. Аналітичні жанри
 2. Аналітичні методи та інструменти підтримки прийняття управлінських рішень.
 3. Аналітичні параметри
 4. Аналітичні параметри
 5. Аналітичні показники динаміки та прийоми їх обчислення
 6. Аналітичні показники ряду динаміки.
 7. Аналітичні показники ряду динаміки.
 8. Аналітичні пройцедури в комп,ютерному аудиті
 9. Аналітичні процедури внутрішнього аудиту та їх класифікація.
 10. Аналітичні реакції та вимоги, яким вони повинні відповідати.
 11. Аналітичні стереофотограмметричні прилади.
Переглядів: 815

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Репортаж-розслідування. Специфіка жанру

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.