Тема 11. ПЕРЕХІДНІ ПЕРЕХІДНІ ПРОЦЕСИ В ЕЛЕКТРИЧНИХ КОЛАХ ІЗ ЗОСЕРЕДЖЕНИМИ ПАРАМЕТРАМИ
Перехідні, або такі, що не встановились, процеси в електричних колах із резистивними, індук-тивними і ємнісними елементами - електромагнітні процеси при переході від одного стану, що встановився, до іншого, викликані зміною напруги на затисках електричного кола або параметрів її елементів. Ці процеси супроводжуються перерозподілом енергії магнітного і електричного полів відповідно до індуктивних і ємкісних елементів, що визначаються за формулами:
(11.1)
де - перехідний струм індуктивного елемента з індуктивністю L; Uс - перехідна напруга на за-тискачах ємнісного елемента, ємність котрого С.
Неможливість стрибкоподібної зміни магнітного й електричного полів обумовлює характер пе-рехідних процесів. У відповіності із законами комутації перехідні процеси відбуваються у вітках з індуктивними елементами при плавній зміні перехідного струму в них iL (t), а у вітках із ємнісни-ми елементами – при плавній зміні перехідної напруги на їх затисках Uс (t). Ці перехідні вели-чини визначаються рівняннями:
(11.2)
де UL –перехідна напруга на затискачах індуктивного елемента; ILO – початковий струм, що відпові- дає моменту часу t=0; – перехідний струм у колі з ємнісним елементом; UC0 - початкова напруга на затисках ємкісного елемента в момент часу t=0.
У багатьох електричних колах пристроїв електроніки, автоматики, телемеханіки, зв’язку й ра-діотехніки перехідні режими відповідають природним, або нормальним режимам роботи.