Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Загальна характеристика пластових флюїдів

Пластові Флюїди

До пластових флюїдів відносяться нафта, природний газ та пластова вода.

Нафта − це суміш різних вуглеводневих та не вуглеводневих (гетероатомних) сполук. У нафті присутні вуглеводні метанового, нафтенового і ароматичного рядів, які вміщують кисневі, сірчисті та інші сполуки. Співвідношення основних вуглеводневих сполук може бути різним.

Метанові або парафінові вуглеводні (СпН2п+2) представлені газами (СН4, С2Н6, С3Н8, С3Н10) в нормальних умовах, рідинами (С5Н12С15Н32) і твердими тілами (С16Н34, …). Парафінові вуглеводні можуть мати або нормальну − у вигляді нерозгалуженого ланцюжка, або ізотермічну − у вигляді розгалуженого ланцюжка будову.

Нафтенові вуглеводні (поліметиленові, циклопарафіни, циклани) мають циклічну будову. Прості моноциклічні сполуки мають загальну формулу СпН2п . У нафті переважно зустрічаються вуглеводні з п’яти- і шестичленною структурою. У фракціях нафти з високою температурою кипіння трапляються також поліциклічні вуглеводні ( СпН2п-2 і СпН2п-4), які складаються з 2−4 циклів. Більшість нафтенових вуглеводнів − рідини, лише високомолекулярні вуглеводні є твердими тілами.

Ароматичні вуглеводні також поділяють на моноарени (бензол і його гомологи СпН2п-6) та поліарени (СпН2п-12, СпН2п-18 , СпН2п-24). Наявність одного чи більше бензольних кілець у ароматичних вуглеводнів дає змогу їм приєднувати (заміщенням атому водню) інші радикали.

Невуглеводневі сполуки нафти − це, в основному, органічні сполуки кисню, сірки і азоту. Кисень в нафті утворює кілька груп сполук: нафтові (нафтенові і жирні)кислоти, феноли і кетони. Найпоширеніші нафтенові кислоти, які є похідними нафтенових вуглеводнів, де атом водню заміщений на карбоксильну групу СООН.

Сірка в нафті може зустрічатися в малих кількостях у вільному стані, у вигляді розчиненого в нафті сірководню і в органічних сполуках. Вміст сірки в сполуках в 10−12 разів перевищує загальний вміст самої сірки. Серед сполук сірки відомі меркаптани, сульфіди, дисульфіди та циклічні сполуки (тіофани і тіофени).

Меркаптани (тіоспирти, тіоли) − це сполуки, у яких до вуглеводневого радикала приєднано групи SH. Сульфіди (тіоефіри, тіоалкани) мають будову типу R−S−R, де R − радикал метанового або ароматичного ряду вуглеводнів. Дисульфіди мають будову R−S−S−R. Тіофани і тіофени є циклічними сульфідами, де в кільці один атом вуглецю заміщений на атом сірки.

Сполуки сірки в нафті вважаються шкідливими домішками, які знижують якість продуктів переробки, викликають корозію і отруюють повітряний басейн.

Серед азотних сполук виділяють нейтральні (аміни, піридини, хіноліни) та основні (індоли і карбазоли, окремі піроли).

Смоли і асфальтени є найскладнішими сполуками нафти, де вуглеводневі радикали пов’язані між собою, а також із сіркою. Киснем і азотом. Вміст смолисто-асфальтенових речовин у нафті коливається в межах від 1−2 % до 60−70 %. Молекулярна маса смол становить 500−1000 г/моль, а асфальтенів 1000−6000 г/моль. Смоли мають напіврідку консистенцію, а асфальтени є порошкоподібними нерозчинними у легких вуглеводнях речовинами. Смол у нафті значно більше, ніж асфальтенів. Під дією різних факторів (при нагріванні, під дією світла тощо) можуть перейти в асфальтени.

Газові конденсати за складом аналогічні нафтам, однак у них відсутні асфальтени і мало смол.

За переважаючим вмістом тих або інших вуглеводнів нафти поділяють на групи: метанові, метано-нафтенові, нафтенові, метано-нафтено- ароматичні і нафтено-ароматичні.Є також інші класифікації нафт: за вмістом твердих парафінів − малопарафінові (до 1,5 %), парафінові (1,5−6 %) і високопарафінові (понад 6 %); за вмістом сірки − малосірчасті (до 0,5 %), сірчасті (0,5−2 %) і високосірчасті (понад 2 %); за вмістом смолистих речовин слабо смолисті (до 8 %), смолисті (8−28 %) і сильно смолисті (понад 28 %) і т. ін.

Природний газ − це суміш різних, головним чином вуглеводневих газів: метан (СН4), етан (С2Н6), пропан (С3Н8), бутан (С4Н20) та ін. Основною складовою частиною природного газу є метан, вміст якого зазвичай перевищує 80−90 % і досягає 97−99 %. Тільки в газах, розчинених у нафті, частка метану може зменшуватися до 60 % і менше. Домішками до вуглеводневих газів можуть бути азот, водень, сірководень, вуглекислий газ та інертні гази (гелій, аргон та ін.).

Гази, які вміщують в 1 м3 понад 100 г важких вуглеводневих газів (етан, пропан та ін.), називають "багатими", а менше 100 г − "сухими".

Хімічний склад газів залежить від типу родовища, з якого його видобувають.

Водав гірських породах може перебувати у зв’язаному та вільному станах. Залежно від природи зв’язуючих сил поділяють на капілярно зв’язану, в якій переважають капілярні сили; адсорбційно зв’язану, яка утримується на поверхні скелета породи; зв’язану плівково, що покриває гідрофільні ділянки поверхні скелета породи. Зв’язана вода суттєво впливає на характер рідин і газів у пластах.

Вільну пластову воду за розміщенням відносно нафтогазоносних горизонтів називають верхньою, якщо вона насичує пласт, розташований вище продуктивного; нижньою, якщо насичує пласт, розташований нижче продуктивного; проміжною, якщо насичує пропласток у продуктивному пласті; підтстилаючою або крайовою, якщо вона наповнює води колектора під нафтовим (газовим) покладом, або довкола нього. У нафтовій (газовій) частині пласта завжди вміщується вода, яка збереглася з часу утворення покладу і називається залишковою або реліктовою.

Характеристика пластових вод визначається загальною мінералізацією води, вмістом основних іонів та деякими іншими показниками.

Загальна мінералізація води визначається сумарним в ній хімічних елементів , їх сполук і газів. У залежності від ступеня мінералізації, який оцінюють за сухим залишком після випаровування води при температурі 105−110 °С, пластові води поділяють на прісні, з вмістом солей менше 1 г/л; слабосолоні з вмістом солей 1 − 5 г/л; солоні 5 −10 г/л; сольові 10 − 50 г/л і розсоли з вмістом солей понад 50 г/л.

Основними іонами в природних водах є аніони Cl, HCO3, CO2−3, SO2-4 і катіони Na+, K+, Ca2+, Mg2+. Інші належать до числа мікрокомпонентів, найважливішими з яких є J, Br, NH+4. Залежно від переважного вмісту тих чи інших іонів пластові води поділяють на сульфатно-натрієві, гідрокарбонатно-натрієві, хлормагнієві і хлоркальцієві. Кожен з цих типів вод підрозділяється на групи: гідрокарбонатні, сульфатні, хлоридні.

Для пластових вод нафтогазових родовищ характерний підвищений вміст іонів йду, брому, амонію і нафтенових кислот. За хімічним складом це хлоркальцієві розсоли із загальною мінералізацією 50 г/л і більше. Води нафтових родовищ бувають кислими і лужними гідрокарбонатно-натрієвого, а інколи хлоридно-сульфатно-натрієвого складу. Пластові води вміщують розчинений газ ( природний газ, азот, вуглекислий газ).

 


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. II. ВИРОБНИЧА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ
  3. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  4. Ni - загальна кількість періодів, протягом яких діє процентна ставка ri.
  5. Аварії на хімічно-небезпечних об’єктах та характеристика зон хімічного зараження.
  6. Автобіографія. Резюме. Характеристика. Рекомендаційний лист
  7. Автокореляційна характеристика системи
  8. Амплітудно-частотна характеристика, смуга пропускання і загасання
  9. Аплікація як вид образотворчої діяльності дошкільнят, його характеристика.
  10. Архітектура СЕП та характеристика АРМ-1, АРМ-2, АРМ-3
  11. Афіксальні морфеми. Загальна характеристика
  12. Банківська система України і її характеристика




Переглядів: 1085

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Неоднорідність гірських порід | Коефіцієнт об’ємного стиснення нафти

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.