Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Організація та обслуговування робочих місць

Важливим елементом організації праці на підприємстві є вдо­сконалення планування, організація і обслуговування робочих місць з метою створення на кожному з них необхідних умов для високопродуктивної праці.

Робоче місце- це зона трудової діяльності працівника або групи працівників, оснащена всім необхідним для успішного здійснення роботи. Водночас це первинна ланка виробничої структури підприємства, яка може функціонувати відносно са­мостійно.

Робоча зона – це простір, у якому виконуються робочі рухи.

Організація робочого місця - це система заходів щодо його планування, оснащення засобами і предметами праці, розміщення в певному порядку, обслуговування й атестації.

Планування робочого місця передбачає раціональне розмі­щення у просторі матеріальних елементів виробництва, зокре­ма устаткування, технологічного й організаційного оснащен­ня, а також робітника. Робоче місце має робочу, основну й допоміжну зони. В основній зоні, яка обмежена досяжністю рук людини в горизонтальній і вертикальній площинах, розмі­щуються засоби праці, що постійно використовуються в робо­ті. У допоміжній зоні розміщуються предмети, котрі застосо­вуються рідко.

Велике значення має раціональне технологічне й організаційне оснащення робочих місць, що передбачає забезпечення їх основ­ним технологічним устаткуванням, технологічним і організацій­ним оснащенням (інструментом, пристроями, допоміжними мате­ріалами, запасними частинами та устаткуванням для їх зберігання і розміщення, а також засобами сигналізації, освітлювальною апа­ратурою, робочими меблями, тарою тощо).

Робочі місця класифікують за такими параметрами, як про­фесія та кількість виконавців, ступінь спеціалізації, рівень ме­ханізації, кількість устаткування, характер розміщення в прос­торі.

Залежно від кількості виконавців розрізняють індивідуальні й колективні робочі місця. Індивідуальне робоче місце призначе­не для роботи одного працівника протягом зміни, колективне - для здійснення процесу праці одночасно кількома робітниками (бригадою).

Залежно від кількості устаткування розрізняють одноверстатні й багатоверстатні робочі місця. Останні характеризуються тим, що робітник у певній послідовності здійснює виробничий процес на кількох одиницях технологічного устаткування.

За ступенем спеціалізації розрізняють універсальні та спеціа­лізовані робочі місця, а за ступенем механізації - робочі місця з ручними, машинно-ручними, машинними, автоматизованими й апаратурними трудовими процесами.

Робочі місця за характером розміщення в просторі бувають стаціонарними (робоче місце токаря, коваля, вагранника) і рухомі (робоче місце водія, машиніста крана).

Велике значення в організації праці має обслуговування робо­чих місць, тобто забезпечення їх протягом робочої зміни сирови­ною, матеріалами, заготовками, транспортними засобами, послу­гами ремонтного характеру тощо.

Обслуговування робочих місць здійснюється за такими функ­ціями:

- енергетична - забезпечення робочих місць електроенер­гією, стисненим повітрям, парою, водою, а також опалення виро­бничих приміщень;

- транспортно-складська - доставляння предметів праці до ро­бочого місця, вивезення готової продукції і відходів виробництва, зберігання, облік і видача матеріалів, сировини та інших цінностей;

- підготовчо-технологічна - розподіл робіт за робочими міс­цями; комплектування технічної документації; підготовка ін­струменту та допоміжних матеріалів; інструктаж виконавців що­до передових методів праці;

- інструментальна - зберігання, застосування, комплектування і видача на робочі місця всіх видів інструменту, пристроїв, технологічного оснащення;

- налагоджувальна - налагодження і регулювання технологі­чного устаткування;

- міжремонтна - профілактичне обслуговування;

- контрольна - контроль якості сировини, напівфабрикатів і готових виробів;

- облікова - облік бракованої продукції та аналіз причин бра­ку, профілактичні заходи для підвищення якості продукції та ін.

Усі ці функції мають виконуватися безперебійно і в певних ор­ганізаційних формах таких, як стандартне, планово-попереджу­вальне, чергове обслуговування робочих місць.

Для забезпечення збалансованості між кількістю робочих місць і наявними трудовими ресурсами, раціональнішого вико­ристання резервів виробничого потенціалу та підвищення про­дуктивності праці застосовують атестацію і паспортизацію робо­чих місць. На основі проведеної атестації розробляють паспорт робочого місця як єдиного документа, в якому всі необхідні вимоги до ор­ганізації робочого місця розглядаються в єдиному комплексі.


Читайте також:

  1. II. Організація і проведення спортивних походів
  2. II. Організація перевезень
  3. II. Організація перевезень
  4. VII. Прибирання робочих місць учнями (по завершенню роботи) і приміщення майстерні черговими.
  5. А. Організація Острозького колегіуму – Академії
  6. АГЕНТ З ОРГАНІЗАЦІЇ ОБСЛУГОВУВАННЯ АВІАПЕРЕВЕЗЕНЬ
  7. Адміністративно-територіальна організація
  8. Аконність залишення засуджених у слідчому ізоляторі для роботи з господарського обслуговування.
  9. Алгоритм моделювання систем масового обслуговування
  10. Аналіз вузьких місць у мережі
  11. Аналіз технічного рівня підприємств побутового обслуговування.
  12. Атестація робочих місць




Переглядів: 697

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поділ і кооперація праці на підприємстві | Умови праці та фактори їх формування

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.