Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поділ і кооперація праці на підприємстві

У процесі спільної праці, як правило, виокремлюються різні види діяльності, робіт або операцій, які доповнюють одна одну, тобто одним або групою працівників виконується певна частина загального обсягу роботи.

В економіці країни можна виділити такі форми поділу праці: між галузями економіки, всередині цих галузей, а також всере­дині підприємств.

Поділ праці на підприємстві передбачає спеціалізацію окре­мих працівників при виконанні певної частини спільної роботи. Існують такі основні види поділу праці: технологічний, поопера­ційний, функціональний, професійний, кваліфікаційний.

Технологічний поділ праці передбачає поділ виробничого про­цесу за видами, фазами і циклами.

Поопераційний поділ праці означає закріплення за працівни­ками окремих операцій для скорочення виробничого циклу.

Функціональний поділ праці відбувається між різними катего­ріями працівників, які входять до складу персоналу (робітники, керівники, фахівці і службовці), а також між основними й допо­міжними робітниками.

Основні робітники беруть безпосередню участь у зміні форми і стану предметів праці і виконують технологічні операції з вигото­влення основної продукції. Допоміжні робітники створюють необ­хідні умови для безперебійної й ефективної роботи основних робі­тників. Вони зайняті на таких роботах: транспортуванні готових виробів, деталей, матеріалів; ремонті устаткування; виготовленні інструменту; технічному контролі якості продукції тощо.

Професійний поділ праці відбувається між групами робітників за ознакою технологічної однорідності виконуваних ними робіт і залежить від знарядь і предметів праці, технології виробництва.

Кваліфікаційний поділ праці зумовлюється різним ступенем складності виконуваних робіт і полягає у відокремленні складних робіт від простих. Водночас ураховується технологічна складність виготовлення продукції, складність функцій з підготовки і здійс­нення трудових процесів, а також контролю за якістю продукції.

Ступінь складності робіт обумовлює кваліфікаційні відмінно­сті між групами працівників, що їх виконують. Кваліфікація від­биває рівень знань, уміння працювати, виробничий досвід і є під­ставою для розподілу працівників за кваліфікаційними група­ми — розрядами, категоріями, класами тощо.

Поділ праці на виробництві нерозривно пов'язаний з її коопе­рацією, тобто встановленням певних співвідношень і взаємодії між видами праці.

Кооперація- це організована виробнича взаємодія між окре­мими працівниками, колективами бригад, дільниць, цехів, служб у процесі праці для досягнення певного виробничого ефекту.

Ефективність кооперації полягає в забезпеченні найраціональнішого використання робочої сили і засобів праці, безперервності виробничих процесів, ритмічного виконання робіт, підвищення продуктивності праці, а також у встановленні раціональних со­ціально-трудових взаємовідносин між учасниками виробництва та узгодженні їхніх інтересів і цілей виробництва.

Розрізняють такі взаємопов'язані форми кооперації:

- всередині суспільства, коли обмін діяльністю і продуктом праці здійснюється між галузями економіки;

- всередині галузі, що передбачає обмін продуктами праці або
спільну участь низки підприємств у виробництві певної продукції;

- всередині підприємства. Здійснюється між цехами, дільниця­ми, окремими виконавцями залежно від конкретних виробничих
умов (тип виробництва, особливості техніки і технології та ін).

На підприємстві кооперування праці може здійснюватися за умов індивідуального виконання роботи на окремих робочих мі­сцях, багатоверстатної роботи або суміщення трудових функцій і спеціальностей, під час колективної роботи.

Серед колективних форм організації праці провідне місце посідають групові форми організації праці, зокрема виробничі бригади.

Бригада- це організаційно-технологічне й соціально-еконо­мічне об'єднання працівників однакових або різних професій на базі відповідних виробництв, устаткування, інструменту, осна­щення, сировини і матеріалів для виконання виробничого зав­дання з випуску високоякісної продукції певної кількості з най­меншими матеріальними й трудовими затратами на основі колек­тивної матеріальної зацікавленості й відповідальності.

Створення бригад відбувається за наявності відповідних матері­ально-технічних і організаційних передумов. Основні з них такі:

- неможливість розподілу загальної роботи між окремими ви­конавцями;

- необхідність забезпечення чіткої взаємодії між основними і
допоміжними робітниками для досягнення вищого результату
в праці;

- необхідність визначення обов'язків і обсягу робіт за відсут­ності постійних робочих місць;

- наявність спільної мети та зв'язків між робітниками в про­цесі праці;

- взаємозамінюваність і суміщення професій в окремих робо­чих групах;

- відповідний кількісний і професійно-кваліфікаційний склад
робітників;

- можливість визначення норм та нормативів трудових і мате­ріальних затрат на кожну з операцій або на кінцеву продукцію;

- можливість обліку трудових і матеріальних затрат за опера­ціями і за кінцевою продукцією;

- наявність системи планування й обліку операційної і кінце­вої продукції та ін.

Залежно від особливостей технології, організації виробництва і його технічного рівня розрізняють спеціалізовані і комплексні бригади.

Спеціалізовані бригади формуються із робітників однієї професії однакової або різної кваліфікації, зайнятих в однорідних технологіч­них процесах (механічне оброблення деталей, обслуговування потужного агрегату, конвеєрної і потокової лінії та ін.).

Комплексні бригади формуються з робітників різних професій (як основних, так і допоміжних), які виконують технологічно різ­норідні, проте взаємопов'язані роботи, що охоплюють повний цикл виготовлення деталей, вузлів тощо. Створення таких бригад ефективніше на дільницях зі складним технологічним устатку­ванням, в умовах поточно - конвеєрних, предметно (по детально) спеціалізованих виробництв із замкненим технологічним циклом.

Комплексні бригади можуть бути з повним поділом праці, ча­стковим і без поділу праці.

У бригаді з повним поділом праці кожний робітник постійно виконує роботу однієї професії і кваліфікації, і ця робота є скла­довою комплексного завдання бригади.

У бригаді з частковим поділом праці, зумовленим певною тех­нологічною послідовністю виробництва, робітник поряд зі своєю певною операцією в разі необхідності виконує операції зі спорід­нених спеціальностей.

Комплексній бригаді без поділу праці властиве широке сумі­щення професій і певна взаємозамінність робітників у процесі праці. Кожний робітник може виконувати всі операції, що вхо­дять у виробниче завдання бригади.

Залежно від режиму роботи комплексні і спеціалізовані бригади можуть бути змінними і наскрізними. До складу змінних бригад входять робітники лише однієї зміни, протягом якої виконується весь комплекс робіт. Наскрізні бригади створюються за таких виро­бничих умов, коли тривалість циклу оброблення виробів або час виконання певної роботи на дільниці перевищує тривалість зміни. До таких бригад входять робітники двох або трьох змін.

За кількісним складом бригади можуть бути нечисленні (5-10 осіб), середні (11-25), великі (25-50 осіб і більше).

В організації роботи бригад важливе місце має розроблення бізнес-плану і виконання всіх його показників.

 


Читайте також:

  1. I. Доповнення до параграфу про точкову оцінку параметрів розподілу
  2. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  3. IV. Розподіл нервової системи
  4. V. Розподільний диктант.
  5. VII. Професійна кооперація
  6. А джерелами фінансування державні капітальні вкладення поділяються на централізовані та децентралізовані.
  7. Авоматизація водорозподілу регулювання за нижнім б'єфом з обмеженням рівнів верхнього б'єфі
  8. Автоматизація водорозподілу з комбінованим регулюванням
  9. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  10. Автоматизація водорозподілу регулювання зі сталими перепадами
  11. Автоматизація водорозподілу регулюванням з перетікаючими об’ємами
  12. Автоматизація водорозподілу регулюванням за верхнім б'єфом




Переглядів: 752

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Програми управління продуктивністю праці | Організація та обслуговування робочих місць

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.