Який показник граничного стану приймається при руйнуванні в результаті повзучості?
Які процеси мають місце при повзучості?
Під повзучістю мають на увазі процес безперервного пластичного деформування матеріалу при дії постійного навантаження (напружень) і постійної, як правило, високої температури. Пластичне деформування врешті призводить до вичерпання пластичності матеріалу і його руйнування.
В якості характеристики здатності матеріалу чинити опір повзучості приймається межа повзучості. Процес повзучості описується кривими повзучості, які будуються при статичному навантаженні в координатах деформація ε — час навантаження t для різних напружень σ і температур Т (рис. ).
На кривій повзучості розрізняють три ділянки (1 і 3 - неусталена повзучість, 2 - усталена повзучість). Найбільш важливою є друга ділянка, по ній визначають швидкість повзучості та значення межі повзучості. За межу повзучості приймають максимальні напруження, при яких швидкість
повзучості або деформація за визначений відрізок часу при даній температурі не перебільшує заданої величини (σTε% σTε%). Інколи, за результатами випробувань при тривалому статичному навантаженні й постійній температурі будуються так звані криві тривалої міцності в координатах напруження σ - час до руйнування t. Значення напруження для заданого часу до руйнування при заданій температурі називається межею тривалої міцності для заданого часу випробування в годинах (σtT).