Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Питання 4 Давньоруська держава.

Питання 3 Грецькі міста-держави на території України.

Грецькі міста-держави. Причинами появи греків на Півдні України були: 1.Перенаселення у Греції; 2. Криза грецького суспільства; 3. Завойовницькі походи лідійців, персів і римлян. 4. Нестача землі. 5. Торговельно-сировинну. 6. Етнічну – багато етносів ворогували між собою. Називається періодом «Великої грецької колонізації». Першою була заснована Борисфеніда на острові Березань. Вони принесли сюди державницьку систему ПОЛІС. Вона поєднувала місто і аграрну частину навкруги (хору). Поліси були рабовласницькими республіками – вільні греки жили в демократії і мали рабів-іноземців. У 480 році до н.е. виникає Боспорське царство, куди ввійшли Пантікапей, Фанагорія, Герионаса та ін.. Було два періоди – 1. Грецький – (7 – 1 ст. до н.е.). 2. Римський – (1 ст. до н.е. – 4 ст. н.е.)

Грецькі міста:Ольвія, Борисфеніда, Ніконій, Тіра, Херсонес, Пантікапей, Феодосія, Горгіпія. Тип держави – рабовласницька демократія(греки жили в демократії, але мали іноземних рабів). Займалися землеробством, ремеслом, посередницькою торгівлею. На початку н.е. частина міст була знищена варварами, інші завоювали римляни. Ряд грецьких міст на деякий час об`єдналися у вигляді Босфорського царства.

 

Перші державні об`єднання слов`ян за джерелами: Куябія – (Київ); Славія – (Новгород);

Артанія – (Тмутаракань). Крім землеробства слов`яни займались ремеслом(обробка заліза, гончарство, різання кістки), також частково скотарством.

У ІVт. на Дніпрі існувало державне об`єднання – союз антів ( лідери: Бож, Ідар, Межамір ) – розгромлене готами. У VIст. існувала держава волинян (Маджарк, Доброгаст) – була розгромлена аварами. У VIст. існувала держава полян (Кий, Щек, Хорив, Либідь) – фактично започаткувала Руську державу.

Державна система Київської Русі: на чолі стояв князь, нижче йшли бояри, далі старша дружина, молодша дружина, армія, купці, ремісники, селяни.

Ознаки держави: 1.Територія і економіка;2.Армія і апарат;3.Релігія і гроші;4.Народ і закони;5. Кордони і культура.Причини об`єднання слов`ян:Один народ;Одна культура й віра;Одна територія;Тісні зв`язки;Спільна боротьба з ворогами.

Більшість істориків вважають, що Руську державу започаткував Кий у VIст. н. е. – він об`єднав полян, воював з хозарами, розгромив Візантію, розширив володіння. Його політику продовжили потомки – Аскольд і Дір, які провели відомі походи на Візантію у 860-867рр. (під час останнього походу Аскольд спробував хрестити дружину – Аскольдове хрещення).

Але фактично Київську Русь започаткував Новгородський князь Олег у 882р., він напав на Київ, убив Аскольда і Діра, об`єднав Київ і Новгород. Було намічено кордони і територію, столицю і князівську династію.

Олег (882-912)– такожрозбив хозарів, Візантію, приєднав до Києва древлян, сіверян, кривичів, уличів, радимичів, хорватів. Він домовився з уграми, щоб вони не чіпали його землю, воював з варягами, отримував данину з Візантії.

Ігор (912-945) –князь-невдаха, бо 2 його походи на Візантію провалилися. Він невдало воював з печенігами, але провів вдалий похід проти горців Марзубана. Він безбожно і жорстоко грабував свій народ, за що був вбитий древлянами.

Ольга(945-964) –жорстоко придушивши повстання древлян, вона змушена була ввести єдині для всіх податки, які дуже укріпили економіку, єдність держави, вона також хрестилася сама і дозволила християнам вільно селитися на території Русі; підписала договори з 10-ма країнами світу.

Святослав(964-972) – князь-воїн або князь-волоцюга, збільшив територію Русі у 3 рази, об`єднав майже всіх слов`ян, розгромив хозарів, волзьких болгар, ясів, косогів, Болгарію і Візантію. Провів адміністративну реформу і посадив у великих містах своїх великих синів, родичів, бояр, воєвод. Будучи постійно в походах, створив професійну армію і апарат управління, який керував замість нього(тисячники, сотники, управителі, старости, огнищани). Був вбитий печенігами на дніпровських порогах.

Володимир(980-1015) –остаточно об`єднав всіх слов`ян і провів ряд реформ:

1. Адміністративна – поділив країну на 8 округів і на волості, де посадив своїх синів, родичів чи довірених людей;

2. Військова– створив професійну армію з дворян, які за службу отримували землі;

3. Оборонну– побудував по кордонах фортеці-засіки і укріплював міста;

4. Судова– удосконалення права і пристосування його до нужд держави;

5. Релігійна– здійснив хрещення Русі.

Спочатку Володимир ввів пантеон з 6-ти основних язичницьких богів(Сварог, Дажбог, Перун, Стрибог, Волос, Лада), але з цього нічого не вийшло, тоді він в 988-989рр. силою хрестив Русь, ввівши православну віру. Підписав угоди з 10-ма країнами світу. Одружився на візантійській принцесі Анні, прийняв титул імператора.

Ярослав Мудрий(1019-1054) –створив перший збірник законів *Руська правда* , добудував

Софію Київську, укріпив міжнародний авторитет Русі, одруживши своїх дітей на великих володарях світу, піднімає освіту й культуру на Русі, мав договори з 20-ма країнами світу.

Володимир Мономах(1113-1125) –останній князь, що об`єднав Київську Русь. Провів судову, військову й адміністративну реформи; боровся з половцями. Після смерті його сина Мстислава в 1132 році Русь розпалась на 50 князівств.

Культура Київської Русі: Писемні – *Повість минулих літ*, *Руська правда*, *Повчання Мономаха дітям*, *Слово про закон і благодать* Іларіона); Архітектурні– Десятинна церква, Печерська лавра, Софія Київська, Спаський собор в Чернігові; Ікони- *Ярославська оранта*, *Дмитрій Солунський*, *Борис і Гліб*; Ремесла– фреска, мозаїка, різька, чернь, зернь, філігрань. Язичництво – віра у незрозумілі сили природи, які не можна пояснити. Боги: Сварог –небесний вогонь; Даждьбог – сонце; Перун – блискавка й грім; Стрибог – вітер; Волос – торгівлі; Лада – кохання.

Вірили також у домовиків, русалок, водяників, чортів і т.п. Приносили жертви.

 


Читайте також:

  1. IV. Питання самоконтролю.
  2. V. Питання для самоконтолю
  3. V. Питання туристично-спортивної діяльності
  4. VI . Екзаменаційні питання з історії української культури
  5. А.1 Стан , та проблемні питання застосування симетричної та асиметричної криптографії.
  6. Актуальні питання управління земельними ресурсами та їх охорони
  7. Аналогія права - вирішення справи або окремого юридичного питання на основі принципів права, загальних засад і значення законодавства.
  8. Бесіда за запитаннями.
  9. В лекції висвітлюються питання використання мережних структур, їх недоліки та переваги.
  10. Виділення в природних комплексах незвичайних, унікальних ділянок і явищ і питання їх збереження.
  11. Висновок з 1 питання
  12. Відповідаючи на питання, будьте впевнені в своїй перемозі і все у вас вийде.




Переглядів: 708

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Питання 2 Кімерійці, скіфи, сармати. | Питання 6 Галицько- Волинське князівство.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.