Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Питання 9 – Козацтво.

Термін «козак» у ХІІІ ст.. означав «одинокий розбійник», а у ХІУ ст.. – вільна людина і одинокий страж. Історики про козаків – 1. Гваньїні і Граб’янка – пішли від польської шляхти. 2. Скальковський – монахи-рицарі. 3.Костомаров – створив бог для захисту українців. 4.Куліш, Антонович, Яворницький – ідеалізували (хороші, демократичні, добрі та ін.). 5.Грушевський – спочатку бандити, а потім захисники України. Були багаті і бідні.

Шляхи появи козаків : 1. Уходництво (а) втеча від пана; б) ухід на заробітки). 2. Добичництво – походи за здобиччю на татар і турків. Займались – мисливством, рибальством, бджільництвом, торгівлею, скотарством. Причини появи: польський гніт, важке життя, багато вільних земель, бахання свободи і державності. Перші хутори козаків були на річках Рось, Сула, Трубіж, Псьол. 1489перший похід козаківна татар (отамани Богдан, Жила, Голубець). Запоріжська Січ. На Дніпрі в районі Запоріжжя було 9 порогів і після них ріка розливалась, утворюючи 250 островів на яких козаки і будували свої Січі. 1556 – Дмитро Байда-Вишневецький будує Січ на острові Мала Хортиця, але через рік татари і турки розбили її.(Вишневецький втік у Росію). 1562 – він повернувся на Україну і будує Січ на острові Монастирський. Через рік попав у полон до турків і був повішений на гак за ребро. 1568– козаки переносять Січ на острів Томаківка і за її існування був похід гетьмана Підкови на Молдавію у 1577, а також повстання Косинського 1591-1593. 1593 – козаки будують Базавлуцьку Січ і це є вершина розвитку козацтва (Сагайдачний, Сулима, Кішка, Трясило, Наливайко, Бут, Острянин). 1638 - Микитинська Січ (Микитин Ріг) – 1648 Обрали Хмельницького і почалась війна проти поляків. 1652 – Січ на острові Чортом лик. 1709– після зради Мазепи Петру 1 той наказав зруйнувати Січ і козаки будують Олешківську Січ на території Кримського ханства. 1734– при допомозі Бірона (фаворит Анни Іванівни – імператриці Росії) козаки будують Нову Січ на річці Підпільна біля чортом лика. 1775 – Катерина 2 ліквідувала козацтво і наказала зруйнувати Січ (це зробив генерал Текелій). Козаки будують Задунайську Січ, що проіснувала до 1828 року. Але в кінці 18 ст. при пораді Суворова Катерина створила Чорноморсько-Кубанську прикордонну лінію (і таке ж козацтво, куди записались більшість запорожців). Управління на Січі.

Всі козаки на Січі входили в Кіш, на чолі якого стояв кошовий отаман і старшина (писар, суддя, осавул, хорунжий) ; Кіш ділився на полки-паланки на чолі з полковниками і полковою старшиною (писар та інші). Вищим органом влади на Січі був загальний збір всіх козаків - Рада(круг). Основою війська був гарно озброєний піший полк 500-3000 чол. Флот складався з байдаків-чайок (20 х 4 х 2 метри) куди вміщалось 100 чол. 1492перший морський похід козаків на турків. Реєстрове козацтво – 1572 Польша найняла 300 реєстровиків, що отримували коня, зброю і одіж та плату 10 злотих в рік; 1578 – 500 козаків і 15 злотих, 1590 – 1000 козаків і 20 злотих. Але найбільше козаків було на службі Росії (понад 30.000) їх називали Черкасами, служили на кордоні.

 

 


Читайте також:

  1. IV. Питання самоконтролю.
  2. V. Питання для самоконтолю
  3. V. Питання туристично-спортивної діяльності
  4. VI . Екзаменаційні питання з історії української культури
  5. А.1 Стан , та проблемні питання застосування симетричної та асиметричної криптографії.
  6. Актуальні питання управління земельними ресурсами та їх охорони
  7. Аналогія права - вирішення справи або окремого юридичного питання на основі принципів права, загальних засад і значення законодавства.
  8. Бесіда за запитаннями.
  9. В лекції висвітлюються питання використання мережних структур, їх недоліки та переваги.
  10. Виділення в природних комплексах незвичайних, унікальних ділянок і явищ і питання їх збереження.
  11. Висновок з 1 питання
  12. Відповідаючи на питання, будьте впевнені в своїй перемозі і все у вас вийде.




Переглядів: 703

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Питання 8 Українські землі у складі Польші XIV-XVIст. | Питання 10 Війна Богдана Хмельницького.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.