Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Та картографічні проекції

Загальні відомості про карту, план

Картографічне забезпечення польотів

 

Картографічне забезпечення польотів здійснює штурманська служба і (або) САІ.

Картографія – наука про складання, виробництво та використання карт. Карта – суцільне зображення поверхні Землі або її частини на площині без розривів і складок, виконане за певним законом. Але поверхня кулі (еліпсоїда) з площиною не сумісні, внаслідок чого і Земля на поверхні не може бути зображена без спотворень, розтягнень і стиснень.

Спосіб перенесення зображення поверхні Землі на площину називають картографічною проекцією. Проекцію виконують у певному масштабі. Вона визначає залежності між координатами точок на поверхні Землі з координатами на площині (карті).

Проекції і карти характеризуються способом зображення, масштабом, положенням полюса нормальної системи координат (СК), характером спотворень, виглядом нормальної сітки основної системи координат і т.ін.

Масштаб – ступінь зменшення місцевості (відношення довжини лінії на карті до її довжини на місцевості). Головним масштабом карти M називається відношення відрізка на глобусі lгл до того самого відрізка на поверхні Землі lз

M = lгл / lз.

Частковим масштабом карти μ називається відношення малого відрізка на карті lk до цього самого відрізка на поверхні Землі lз:

μ = lk / lз.

Відношення часткового масштабу до головного називається збільшенням масштабу або збільшенням довжин, його знаходять за формулою С = μ / M.

Якщо С=1, то викривлення немає, якщо С>1, частковий масштаб більший ніж головний, і навпаки. Викривлення масштабу карти змінюються під час переходу від точки до точки і залежать від напрямку відрізка. Викривлення по меридіану позначають буквою m , по паралелях буквою – n. Букви дають уявлення про характер викривлення проекції.

Умовно за характером викривлень проекції карт поділяють на: рівнокутні, рівновеликі, рівнопроміжні та довільні.

У рівнокутних проекціях частковий масштаб за всіма напрямками в даній точці однаковий, тобто m = n (значення кутів і форма фігур не викривляються, але порушується подібність фігур, що мають велику площину – моря, озера).

У рівновеликих проекціях m•n = 1 (зберігається співвідношення площин) кути і форма фігур викривляються.

У рівнопроміжних проекціях m = 1 або n = 1 (зберігається рівність часткового масштабу за одним з напрямків) викривляються кути, форма фігур та їхні площини.

Довільні проекції не зберігають рівності ні кутів, ні проміжків ні розмірів, але вони мають невеликі викревлення і ними практично можна знехтувати.

Головний масштаб карти підписують під її рамкою у вигляді числового або лінійного.

Числовий масштаб – дріб, у чисельнику якого одиниця, а у знаменнику – число, що показує, у скільки разів відрізок на карті (глобусі) менший, ніж на земній поверхні.

Лінійний масштаб – пряма лінія поділена на відрізки довжиною в 1 – 2см з написом чисел кілометрів, що відповідають даній довжині на карті (рис. 8.1).

 

 

Рис. 8.1. Лінійний масштаб

 

За масштабом карти бувають:

– великомасштабні – більше 1:100 000;

– середньомасштабні – 1:200 000 – 1:1 000 000;

– дрібномасштабні – менше 1:1 000 000.

За способом побудови мережі меридіанів та паралелей карти та їхні проекції поділяють на такі :

– циліндричні (поверхня Землі переноситься на поверхню циліндра); бувають: нормальні, косі, рівнокутно-циліндричні та поперечно-циліндричні (Гаусса);

– конічні (поверхня Землі переноситься на поверхню конуса – у міжнародній практиці найчастіше використовується рівнокутна конічна Ламберта);

– поліконічні (поверхня Землі розбивається на декілька конічних поясів, кожний з яких переноситься на поверхню свого конуса – найчастіше використовують видозмінену поліконічну міжнародну);

– азимутальні (перенесення поверхні Землі на “дотичну або січну площину – використовують центральну і полярну стереографічну);

– спеціальні (найчастіше – довільні).

Крім карти, відображення невеликих ділянок, об’єктів, у яких необхідні великі подробиці, на площині подають у вигляді плану.

План – відображення у великому масштабі на площині невеликої ділянки радіусом 10–15 км, де немає необхідності враховувати сферичність Землі. На плані елементи місцевості зображують без паралелей і меридіанів.

 

8.6.2. Карти, які використовують для забезпечення,


Читайте також:

  1. Аксонометричні проекції
  2. Використання карти великого масштабу проекції Гаусса-Крюгера
  3. Кортеж. Проекції кортежу. Прямий добуток множин
  4. ПОБУДОВА ТРЕТЬОЇ ПРОЕКЦІЇ МОДЕЛІ ЗА ДВОМА ЗАДАНИМИ




Переглядів: 881

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Способи контролю процесу натягання арматури | Організації та виконання польотів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.032 сек.