Управління грошовими коштами передбачає перш за все, визначеннясуми грошей, необхідної підприємству як постійний їх залишок.
Розмір цієї суми залежить від декількох факторів:
– характер діяльності підприємства (сезонність тощо);
– можливі витрати, пов’язані зі зберіганням готівки;
– вплив рівня інфляції;
– наявність високоліквідних активів (може сприяти зменшенню залишку готівкових коштів);
– можливість одержати терміново кредит;
– витрати на відсотки за терміновий кредит;
– економічні умови країни (галузі, регіону): спад в економіці, пожвавлення і т. ін. впливають на потреби в залишках грошових коштів;
– взаємовідносини з постачальниками та покупцями і т. ін.
Другий важливий момент управління грошовими коштами – контроль за залишком грошей та ефективним використанням їх надлишку. Для цього можуть бути встановлені верхня і нижня межі зовнішнього та внутрішнього ліміту грошових коштів. Вихід фактичного залишку за ці межі може бути поводом для критичної оцінки та прийняття відповідних заходів.
Важлива роль в управлінні грошовими коштами належить бюджетуванню цього виду активів. Бюджет грошових коштів дає можливість передбачати періодичні зміни залишків (надлишків або дефіциту) грошових коштів і приймати заходи по зниженню їх негативного впливу, а також він є базою для порівняння фактичних надходжень, витрат і залишків з плановими і прийняття відповідних рішень по їх регулюванню.
При управлінні грошовими коштами важливо знати про операційний грошовий цикл, під якими розуміють період між витрачанням грошових коштів на придбання запасів та їх одержанням за реалізовану готову продукцію (товар) (рис. 5.7).
Рисунок 5.7 Операційний грошовий цикл торгового підприємства
Підприємство повинно , по можливості боротися за скорочення операційного грошового циклу , що сприяє зменшенню потреби в грошових коштах для його обслуговування і відповідно зменшенню ризиків втрати грошових коштів.
Операційний грошовий цикл (ОГЦ) = Середній період зберігання запасів (Од) +Середній період погашення дебіторської заборгованості (Одз) – Середній період погашення кредиторської заборгованості (Окз).