Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Перспективні полімери. Сучасні технології виробництва полімерів

Найбільш широкі можливості для одержання полімерів із заданими власти­востями дає зміна їхньої молекулярної структури. Істотний вплив на фізичні влас­тивості полімерів роблять чотири фактори, що характеризують структуру макро­молекул:

- середня довжина ланцюга, що повинна бути вище визначеної величини,
щоб матеріал мав достатню міцність і твердість;

- сила взаємодії між полімерними ланцюгами;

- регулярність упакування ланцюгів;

- твердість окремих ланцюгів.

Сильне притягання між молекулами збільшує міцність термопласта і його стійкість до дії розчинників і температури, як це має місце в термореактивних по­лімерів, у яких ланцюги макромолекул утворюють поперечні містки, утворення яких замикає полімерні ланцюги в тривимірну сітку. Тому один зі шляхів підви­щення міцності термопластичних полімерів - створення макромолекули з підви­щеним взаємним притяганням. Наприклад, у чистого полістиролу головний лан­цюг складається з ковалентно зв'язаних атомів вуглецю, оточених атомами водню, і в кожного другого атома вуглецю мається бензольне кільце. Така макромолекула неполярна, оскільки в ній немає локальних позитивних і негативних зарядів, що зумовлюють електростатичну взаємодію між ланцюгами. Молекули утримуються разом тільки слабкими силами Ван-дер-Ваальса, тому такий полістирол нестійкий до дії органічних розчинників і розм'якшується за відносно низької температури - близько 100° С.

Якщо уздовж полімерного ланцюга розташувати більш полярні мономери (з

менш симетричним розподілом зарядів), тоді в міжмолекулярну взаємодію буде давати внесок і електростатичне притягання. Наприклад, неполярні стирольні фрагменти можна чергувати з полярними акрилокітрильними ланками, що при­зводить до збільшення сил когезії між макромолекулами.

Сополімерізація стиролу й акрілонітрилу - звичайний у даний час процес; багато інших полімерів, що випускаються промисловістю, складаються також із двох чи більше різних мономерних структурних блоків.

Розглянемо, як впливає регулярність упакування ланцюгів на властивості полімерів. У багатьох полімерах вуглець чи інші атоми, що складають основний ланцюг, мають бічні групи, наприклад ароматичне (бензольне) кільце в полісти­ролі та метильну групу (атом вуглецю з трьома атомами водню), зв'язану з кож­ним другим атомом вуглецю головного ланцюга в поліпропілені. Під час введення специфічних каталізаторів мономерний пропілен може бути з'єднаний таким чи­ном, що метальні групи будуть регулярно розташовані уздовж поліпропіленового

ланцюга: або всі групи знаходь­теся з одного боку ланцюга, чи чергуються по обидві сторони ланцюга (рисунок 8.4). Таку регулярність структури називають тактовністю.

Три поліпропіленові лан­цюги, показані на рисунку, розрівняються лише тим, що два верхні містять бокові могильні групи, які мають відповідну орі­єнтацію: вони або розташовані по один бік (зверху), або чергуються на протилежних сторонах ланцюга (в сере­дині). Така тривимірна регулярна структура надає тактичному полімеру частково кристалічний характер. Навпаки, атактичний полімер, у якого розташування ме­тальних груп хаотичне (внизу), аморфний.

У тактовних полімерів регулярність розташування бічних груп дозволяє ланцюгам групуватися з утворенням областей, де вони щільно та регулярно упаковані в складну кристалічну структуру. Таку частково кристалічну будову, вияв­лено в багатьох полімерів, що не мають об'ємних бічних груп, звичайно збільшує щільність, твердість матеріалу, а також стійкість до дії розчинників до нагрівання. Частково кристалічний поліпропілен - найпоширеніший із тих тактовних пропі­ленів, що випускаються промисловістю,- має велику щільність і жорсткість. Він плавиться за 165° С і часто є основою теплостійких пластиків. Атактовний же поліпропілен - це високов'язка за кімнатної температури рідина. Атактовний по­лімер аморфний, його молекули вільно переплітаються і не мають дальнього по­рядку.

Жорсткість ланцюгів. У головному ланцюзі макромолекули поліпропілену, як і в багатьох інших полімерів, сусідні атоми з'єднані одинарним ковалентним зв'язком, що допускає обертання; тому ланцюг може складатися, згортатися в клу­бок і перекручуватися. У такого полімеру полімерні ланцюги гнучкі, і якщо він не посилений іншим матеріалом, то йому можна додати твердість лише шляхом кри­сталізації.

Для одержання молекулярних структур із жорстким прямим ланцюгом використовують ароматичні групи, що входять до складу ланцюга. Вони містять по­двійні зв'язки, що опираються вигину, і за так називаного резонансу додають су­сіднім одинарним зв'язкам головного ланцюга властивості подвійних зв'язків. Якщо в полімерному ланцюзі мається достатнє число ароматичних груп, то вона нагадує жорсткий стрижень.

Ароматичні полімерні ланцюги мають подвійні переваги. Жорсткість індивідуальних макромолекул додає твердість полімеру в цілому. Стрижне подібна форма макромолекул може також бути причиною їхнього упорядкування за від­повідних умов. Зокрема, деякі жорстко цепні полімери є рідкими кристалами: у розчині чи в розплаві їхні макромолекули здатні мимовільно вибудовуватися в лінію, утворювати області, у яких молекули орієнтовані в одному чи двох напрям­ках (у рідких кристалах далекий порядок дотримується також в одному чи двох напрямках). Рідкі кристали легко витягаються у волокна, у яких безліч полімер­них ланцюгів орієнтованих уздовж осі волокна. Якщо таке волокно розтягувати, то в напружених ланках послабляється не міжмолекулярне притягання, а ковален­тні вуглець-вуглецеві зв'язки (ті ж зв'язки, що відповідальні за твердість алмаза). Арамідні волокна, одержувані в промисловості з рідкокристалічної фази, мають розривну міцність, порівнянну з цією характеристикою для сталі.

Упорядковані ділянки, що сформовані в рідкій фазі, діють як посилюючі елементи, значно збільшуючи твердість матеріалу. Ці полімери мають також від­носно високу температуру розм'якшення та високу стійкість до дії більшості роз­чинників.

Таким чином, змінюючи характеристики полімерних ланцюгів, можна оде­ржати мікроструктуру, що буде аморфною чи частково кристалічною, однорідною чи перемінною з областями різного складу, що чергуються.

У багатьох спробах поліпшення властивостей полімерів синтезовані моле­кули служать тільки відправною точкою. Полімер потім підлягає переробці, у якій перетворюються його структура та властивості.

Змішання. Одним з видів переробки полімерів є змішування тендітного аморфного пластику (типу полістиролу, полівінілхлориду, акрилових полімерів) зі звичайними еластомерами (типу каучуку). Більшість сумішей складається з ком­понентів, що не сполучаються, тому кінцевий матеріал містить малесенькі часто­чки одного полімеру, розподілені в матриці іншого. Керування процесами змі­шання й охолодження суміші дозволяє одержати композицію з оптимальними концентрацією і полідисперсністю часточок.

Багатообіцяючий приклад - композиція з полікарбонату та полібутиленте-рефталату. Оскільки жоден з цих компонентів не переважає в суміші, обидві фази

співіснують у вигляді складної взаємно проникаючої структури. Теплостійкість

композиції і її стійкість до дії розчинників вище, ніж у чистого полікарбонату, а її

межа пластичності така, що вона зможе замінити метал у виробництві автомобіль­них бамперів.

Змішання частково кристалічного полімеру з еластомером зміцнює його ще в більшому ступені. Сферичні каучукові включення, ефективно дисперговані в поліамідній, поліпропіленовій чи поліоксиметиленовій матриці, призводять до одержання так називаної надміцної композиції, що звичайно використовується для технічних цілей. Цей новий клас полімерних сумішей нагадує композиційні матеріали, армовані волокнами; у них сполучаються гибколанцюгові полімери, такі, як алифатичні поліаміди, і жостко ланцюгові полімери. Жорстколанцюговий компонент, диспергований в еластичній матриці, діє як молекулярне армоване во­локно. Такі «молекулярні компоненти» мають високу міцність, термічну та хіміч­ну стійкість - властивостями, що допускають їхнє використання замість металів у деяких деталях авіаційних конструкцій і двигунах.

Орієнтація волокон у одному напрямку. Екструзія. Зміщування дозволяє сполучити гарні властивості декількох полімерів; за допомогою інших методів переробки можна збільшувати міцність гомополімерів. Щоб подовжня міцність макромолекул цілком впливала на властивості матеріалу, вони повинні мати од­накову орієнтацію. Багато жорсгколанцюгових полімерів орієнтовані споконвіч­но, але упорядкувати ланцюги за відповідної переробки можна й у звичайному гнучколанцюговому полімері. У результаті одержують волокно, у якому складені чи згорнені в клубок полімерні ланцюги витягнуті уздовж осі волокна, що додає йому високі міцність і твердість.

Один із способів орієнтації макромолекул - екструзія, чи інтенсивна пові­льна витяжка, за температури, близької до точки плавлення полімеру; інший спо­сіб - розчинення полімеру до гелеподібного стану, з якого витягають орієнтовані волокна. У геля макромолекулярна сітка послабляється і зменшується опір витя­жці.

Орієнтація молекул у двох напрямках. Існує також можливість орієнтувати частково кристалічний полімер не в одному, а в двох напрямках, що призводить до одержання полімерного шару чи плівки з підвищеними міцністю та жорсткістю. Прокаткою полімеру у двох взаємно перпендикулярних напрямках можна до­сягти необхідної деформації. Інший спосіб - екструзія в твердому стані: зразок полімеру у вигляді стовпчика продавлюють через філь'єру, у якій він одночасно подовжується, випробовуючи всебічний стиск і інтенсивно деформується як уз­довж осі, так і на відстані від неї. Вирізана з циліндричного екструдата пластинка має в три рази більшу розривну міцність і приблизно в дев'ять разів більшу жорс­ткість, ніж пластинка з неорієнтованого поліпропілену.

Одночасна екструзія декількох полімерів. Останні досягнення в полімерній технології дозволили створити структури, які у меншому ступені пов'язані з мо­лекулярними властивостями, ніж ті структури, що розглядали вище. Замість змі­шування декількох полімерів одночасно їх екструдують, одержуючи при цьому структуру, що складається з перемежованих шарів різних полімерів; товщина ко­жного шару близько 10 мкм. Отриманий матеріал може містити сотні чи тисячі шарів. Якщо один компонент твердий, але крихкий, а інший каучукоподібний, то матеріал у цілому може бути і твердим, і міцним.

Така багатошарова структура (спосіб) має величезне значення для одержан­ня полімерних мембран - класу матеріалів, що привели до створення нової про­мислової технології, медичного устаткування та товарів широкого вжитку. Деякі мембрани

мікропористі (рисунок 8.5), тобто пронизані отворами, досить малими, що& перешкоджати проникненню бактерій, води і т.ін. їх викори­стовують для мікрофільтрації (очищення соків, води і т.ін.) Водонепроникні пористі мем­брани використовуються для поліпшення гігі­єнічних властивостей верхнього одягу; вони знаходять застосування в установках для наси­чення крові киснем і системах для подачі лікарських препаратів.

Використовуються також мембрани, проникні лише для води та селективно (вибірково) проникні лише для газів. Ці мембрани передбачається застосовувати для знесолення морської води методом зворотного осмосу чи виділення кисню з повітря, тому вони повинні втримувати високий тиск потоку рідини чи газу. У гой же час мембрана, щоб мати відповідну проникність, повинна бути досить тонкою. Отже, потрібно її посилення, яке можна забезпечити шляхом виготовлен­ня мембрани у вигляді тонкої не розшарованої полімерної плівки, укріпленої за допомогою більш товстої пористої основи. Основа, у свою чергу, зміцнюється шаром синтетичної тканини.

Мікропориста мембрана, яку наведено на рисунку 8.5, одержана шляхом неоднократної витяжки поліпропіленової плівки за високої та низької температур. Процес викликав появу в плівці крихітних маленьких розривів, краї яких з'єднані мікроволокнами, що і визначає середній розмір пор (порядку декількох ангстрем; 1А = 10-10м), Тому що поліпропілен водонепроникний, така мембрана звичайно водостійка, але проникна для газів і інших речовин. Якщо мембрану піддати хімі­чній обробці, надавши їй властивість до змочування, то вона зможе бути також як мікрофільтр для відокремлення від води мікроорганізмів, наприклад бактерій. Таким чином, більшість сучасних досліджень в галузі синтезу і переробки полі­мерів спрямовані на поліпшення їх механічних властивостей і підвищення стійко­сті до дії хімічних середовищ і високих температур. Хоча це не виключає застосу­вання полімерів в інших галузях техніки: під час створення електропровідних елементів в електронних і інтегральних мікросхемах, у медицині (під час ство­рення різних штучних органів), під час створення композиційних (гібридних) ма­теріалів.

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

 

1. Що являють собою полімери? Пластмаси?

2 Як поділяються полімери за складом макромолекули ?

3. Як поділяються полімери за типом реакції їх одержання?

4. Як поділяються полімери за структурою (формою) макромолекули?

5. В яких трьох фізичних станах можуть знаходитись полімери?

6. Яким чином відбувається синтез полімерів?

7. Які механічні властивості полімерів? Як вони змінюються під час нагрівання?

 


Читайте також:

  1. D і 3D технології креслення в AutoCAD
  2. D) оснащення виробництва обладнанням, пристроями, інструментом, засобами контролю.
  3. OLAP-Технології
  4. PR-ІНСТРУМЕНТАРІЙ І МАНІПУЛЯТИВНІ ТЕХНОЛОГІЇ
  5. PR-технології у виборчій кампанії.
  6. PR-технології.
  7. Web-технології
  8. Абстрактна модель оптимального планування виробництва
  9. Автоматизація виробництва
  10. Альтернативні можливості виробництва масла і тракторів
  11. Альтернативні можливості виробництва масла та гармат.
  12. Альтернативні можливості виробництва масла та гармат.




Переглядів: 1735

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Механічні властивості полімерів | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.