Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сутність прокурорського нагляду.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ЛЕКЦІЇ

 

Прокурорський нагляд - це специфічна діяльність державних органів прокуратури, яка здійснюється від імені України та полягає в перевірці точності додержання Конституції України і виконання законів, які діють на її території.

Змістом цієї діяльності є:

1. Виявлення фактів порушення Конституції та вимог законів.

2. Установлення винних у правопорушеннях.

3. Ужиття заходів щодо усунення порушень закону і поновлення порушених прав.

4. Притягнення в установленому законом порядку до відповідальності осіб, які порушили закон.

Із цього можна зробити висновок, що:

1. Прокурорський нагляд - це специфічний вид державної діяльності, яку, крім прокуратури, не можуть здійснювати інші державні органи, організації, установи або посадові особи.

2. Прокурорський нагляд здійснюється від імені держави - України. Прокурор, здійснюючи нагляд, виявляє правопорушення, уживає заходів щодо їх усунення та покарання винних не від імені виконавчої чи судової влади, а від імені держави.

3. Прокурорський нагляд - це самостійний вид державної діяльності. Його відмінність від діяльності інших державних органів визначається специфікою його змісту. Це перевірка точності додержання вимог Конституції України, законів, відповідності інших правових актів закону, здійснення заходів щодо усунення виявлених правопорушень за допомогою засобів, які законом надано виключно прокуратурі.

Органи прокуратури займають особливе місце в системі державної влади України. Вони не відносяться ні до якої гілки влади. Поряд із цим, слід мати на увазі, що під терміном "прокурорський нагляд" розуміється:

а) специфічний вид державної діяльності;

б) самостійна галузь юридичної науки;

в) навчальна дисципліна.

Розглянемо зміст наведених визначень прокурорсько­го нагляду.

Є поняття стосовно різних видів державної діяль­ності, які вимагають пояснення їх змісту і призначення. У зв'язку з цим доцільно розглянути основні поняття прокурорського нагляду як виду державної діяльності.

Перш за все необхідно визначити поняття "прокурор". Прокурор - це фізична особа, яка перебуває на постійній чи тимчасовій службі в органах прокуратури, приймається на службу відповідно до Закону "Про прокуратуру" і виконує посадові обов'язки, що передбачені тим же законом і наказами вищого прокурора. У ст. 56 Закону України "Про прокуратуру" дано роз'яснення поняття "прокурор", яке застосовується в законі.

"Прокурор" - поняття узагальнююче. У вузькому розумінні - це керівники прокуратур: Генеральний прокурор України, прокурори Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, прокурор міста, району, спеціалізованої прокуратури.

У широкому розумінні - це не тільки вищеназвані прокурори, але і їх заступники, начальники відділів і управлінь, помічники та старші помічники прокурорів, прокурори-криміналісти.

Прокурорський нагляд як вид державної діяльності прокурора - це проведення перевірок додержання і застосування Конституції України й усіх законів, що діють на території України.

Прокурорський нагляд як галузь юридичної науки означає суму знань про законодавство, що регулює діяльність прокурорів щодо здійснення нагляду, його форми, засоби й методи, проблеми забезпечення ефективності цієї діяльності. Як наука прокурорський нагляд тісно пов'язаний з кримінальним, цивільним, господарськими процесами, криміналістикою та іншими галузями юридичної науки.

Прокурорський нагляд як навчальна дисципліна - це частина освітянської програми вищих і середніх юридичних навчальних закладів. За змістом вона поділяється на Загальну й Особливу частини. У Загальній частині розглядаються завдання, функції, принципи прокурорського нагляду, система органів прокуратури, повноваження прокурорів та ін.

В Особливій частині розглядаються особливості здійснення прокурорського нагляду при виконанні функцій, специфіка реагування прокурорів на різні види правопорушень.

До предмета прокурорського нагляду як виду державної діяльності слід віднести додержання й застосування Конституції та законів юридичними й фізичними (посадовими) особами. У практичній діяльності важливо чітко розуміти, що таке об'єкт і суб'єкт прокурорського нагляду.

Об'єкт прокурорського нагляду - це підприємства, організації, установи й інші юридичні особи, у яких проводяться прокурорські перевірки додержання та застосування законів.

Суб'єкт прокурорського нагляду - це учасники прокурорсько-наглядової діяльності - прокурори, які проводять перевірку додержання і виконання законів на об'єктах нагляду.

Для виконання прокурорсько-наглядових функцій прокурор наділяється певними повноваженнями. Повноваження прокурора - це обсяг прав і обов'язків, які отримує прокурор для здійснення наглядових функцій. Законом "Про прокуратуру" передбачено значний обсяг таких повноважень. Ряд повноважень прокурора встановлюється також нормами КПК, ЦПК, ГПК, Законом "Про оперативно-розшукову діяльність" та іншими.

Правові засоби прокурорського нагляду тісно пов'язані з повноваженнями прокурора. У літературі та в практичній діяльності без достатніх на це підстав їх розуміють як синонімічні поняття. Правові засоби мають процесуально значущий характер і застосовуються з метою виявлення й усунення правопорушень. У цьому і полягає сутність прокурорського нагляду. Правові засоби прокурорського нагляду за своїм змістом можуть бути поділені на засоби виявлення правопорушень, причин та умов, що їм сприяють; засоби усунення і попередження правопо­рушень; засоби, спрямовані на притягнення порушників законів до відповідальності, а також відшкодування ма­теріальних збитків.

У діяльності прокурорів широко застосовуються акти реагування на виявлені порушення. Акт прокурорського реагування - це закріплене в спеціальному документі рішення прокурора, за допомогою якого він реагує на правопорушення, виявлені внаслідок застосування правових засобів нагляду. Актами реагування можуть бути: протести, приписи, подання, постанови, позови та заяви до суду, письмові вказівки, вимоги, протокол про адміністративне правопорушення.

Так, виявивши незаконний правовий акт, прокурор застосовує такий правовий засіб, як опротестування. Матеріальним вираженням цього правового засобу є протест, у якому вказується, що акт не відповідає закону (якому конкретно), і викладається вимога прокурора про скасування незаконного акта.

Використовуються різні методики прокурорського нагляду та правові засоби, передбачені Законом України "Про прокуратуру" й іншими. Закон не дає обов'язкових рекомендацій, які з цих засобів і в яких конкретних випадках необхідно застосовувати для виявлення й усунення різних видів правопорушень. Такі рекомендації відпрацьовуються науковцями та практиками. Тому сукупність науково обґрунтованих і перевірених на практиці методів і способів застосування правових засобів і складають методику прокурорського нагляду.

Поняття "тактика прокурорського нагляду". При вирішенні прокуратурою завдань, у тому числі з виявлення і усунення порушень законів, прокурор застосовує різні правові заходи. Кожний з них може бути застосований з допомогою різних методів, способів, прийомів. Прийоми та методи застосування одного й того ж правового засобу можуть відрізнятися залежно від виду об'єкти, характеру правопорушень, конкретної обстановки, досвіду роботи прокурора й інших факторів.

У теорії та практиці прокурорського нагляду відпрацьована сукупність прийомів і способів застосування правових засобів з метою вирішення завдань прокурорського нагляду. Сукупність прийомів і способів застосування кожного правового засобу і є тактика прокурорського нагляду.

 

 


Читайте також:

  1. Акти прокурорського нагляду.
  2. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн
  3. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  4. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  5. Безробіття: сутність, види, соціально – економічні наслідки.
  6. Бізнес-план підприємства: сутність та складові
  7. Біологічна, соціальна та психологічна сутність здоров’я.
  8. Бюджетне регулювання, його сутність та методи здійснення
  9. Бюджетні установи: сутність та класифікація.
  10. Видатки бюджету, їх сутність, склад і класифікація
  11. Визначаючи сутність девіантної поведінки, необхідно зазначити, що вона поділяється на два типи.
  12. Визначення і сутність глобальних проблем.




Переглядів: 1480

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Європейське мовознавство епохи середньовіччя і Відродження | Мета і завдання прокурорського нагляду

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.