Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Управління грошовими потоками

Управління грошовими потоками на підприємстві– це сукупність методів, інструментів і специфічних прийомів цілеспрямованого, неперервного впливу з боку фінансової служби підприємства на процеси акумуляції грошових коштів, їхнього витрачання та перерозподіл з метою збалансування його фінансово-господарської діяльності. Визначимо, що управління грошовими потоками є цілісною системою.

Головна мета управління грошовими потоками підприємств – забезпечення ефективного функціонування, що передбачає досягнення стану фінансової рівноваги та максимізацію чистого грошового потоку.

Основними завданнями управління є такі:формування достатнього обсягу грошових коштів відповідно до потреб реалізації господарської діяльності, забезпечення збалансованості обсягів грошових потоків та синхронності їхнього формування в часі.

Процес управління грошовими потоками підприємства включає в себе дві основні стадії: організацію системи і цикл управління грошовими потоками. Організація системи управління грошовими потоками підприємства передбачає такі кроки:

· проектування системи управління грошовими потоками;

· створення Положення про систему управління грошовими потоками;

· рішення про автоматизацію вказаної системи.

Цикл управління грошовими потоками – це система послідовних етапів багаторазово повторювального процесу прийняття і реалізації стратегічних і тактичних рішень з управління грошовими потоками.

Цикл стратегічного управління грошовими потоками охоплює такі етапи: визначення стратегічних цілей управління грошовими потоками, вибір стратегії та її реалізація впродовж циклу оперативно-тактичного управління, оцінювання виконання та аналіз результативності стратегії, вдосконалення окремих складових управління грошовими потоками підприємств або перегляд стратегії загалом.

1. Визначення стратегічних цілей управління грошовими потоками підприємства. Стратегічні цілі управління грошовими потоками взаємопов’язані з головними цілями фінансового менеджменту та реалізуються з ними комплексно.

Рис. 3.4. Цикл стратегічного управління грошовими потоками

 

2. Вибір стратегії управління грошовими потоками підприємств.Стратегія управління грошовими потоками є складовою загальної економічної стратегії підприємства і тому має враховувати базові, серед яких головними є наступні:

1) обмежене зростання використовує підприємство із стабільним асортиментом продукції та виробничими технологіями з обмеженим впливом технологічного прогресу. Вибір такої стратегії можливий за умов незначних коливань кон’юнктури товарного ринку та сталої конкурентної позиції суб’єкта господарювання. Відповідно стратегію управління його грошовими потоками потрібно насамперед спрямовувати на раціоналізацію операційного циклу, забезпечення виробничих процесів і приріст активів, необхідних для обмеженого виробництва та реалізації продукції;

2) прискорене зростання: характерне для підприємств, що перебувають на ранніх стадіях життєвого циклу, а також для галузей, котрі динамічно розвиваються під впливом технологічного прогресу. Стратегічне управління грошовими потоками в цьому разі потрібно спрямовувати на забезпечення високих темпів приросту обсягів грошових коштів, диверсифікації грошових потоків за напрямками, видами, регіонами тощо;

3) скорочення: найчастіше обирає підприємство, що перебуває на останній стадії життєвого циклу, а також у період фінансових криз, оскільки ця стратегія передбачає скорочення обcягів та асортименту продукції. Стратегічне управління грошовими потоками має забезпечити ефективне дезінвестування та високе маневрування вивільненими грошовими коштами з метою фінансової стабілізації підприємства;

4) комбінування: інтегрує всі вищеперелічені види стратегій та є характерною для великих підприємств із широкою галузевою та регіональною диверсифікацією господарської діяльності. Стратегія управління грошовими потоками диференціюється за окремими стратегічними структурними підрозділами, зумовлена різними цілями їхнього економічного розвитку.

3. Реалізація стратегії управління грошовими потоками підприємства (цикл оперативно-тактичного управління). Цільовими завданнями оперативно-тактичного управління грошовими потоками є забезпечення аналізу та планування грошових потоків, а також контролю за їхнім дотриманням у межах обраної стратегії. Ці завдання виконують фінансові служби підприємства на таких етапах:

· забезпечення повного та достовірного обліку грошових потоків і формування необхідної звітності;

· кількісний аналіз грошових потоків за попередній період;

· оцінювання чинників і ризиків управління грошовими потоками;

· планування та оптимізація грошових потоків;

· забезпечення ефективного контролю за рухом грошових коштів.

Забезпечення повного та достовірного обліку грошових потоків і формування необхідної звітності.Реалізація цього етапу передбачає координацію функцій і завдань бухгалтерського обліку та фінансового менеджменту підприємства з метою створення необхідної інформаційної бази для забезпечення виконання завдань управління його грошовими потоками. На цій стадії відбувається збір та обробка інформації, що генерується як із внутрішніх, так і з зовнішніх джерел для аналізу, оцінювання чинників і ризиків, що найбільше впливають на формування грошових потоків, а також забезпечення планування та контролю грошових потоків.

Кількісний аналіз грошових потоків за попередній період. Цей етап передбачає дослідження результативних показників грошових потоків з метою визначення джерел надходжень і виплат грошових коштів, причин їхнього дефіциту (надлишку) та виявлення резервів подальшого підвищення ефективності функціонування, що дають змогу:

· забезпечити фінансову незалежність підприємства;

· підвищити ритмічність операційної діяльності,

· забезпечити прискорення оборотності капіталу;

· зменшити потреби в позичковому капіталі;

· знизити ризик неплатоспроможності.

Головним формалізованим методом аналізу грошових потоків є розрахунок відповідних коефіцієнтів, серед яких можна виокремити такі:

· коефіцієнт ліквідності грошового потоку підприємства:

(3.2)

де – коефіцієнт ліквідності грошового потоку в аналізованому періоді; ПГП – сума валового позитивного грошового потоку (надходження грошових коштів); НГП – сума валового негативного грошового потоку (витрачання грошових коштів).

Для забезпечення необхідної ліквідності грошового потоку цей коефіцієнт має бути > 1. Значення коефіцієнта більше за одиницю означатиме зростання залишку грошових коштів на кінець аналізованого періоду, тобто сприятиме підвищенню коефіцієнта абсолютної ліквідності;

· коефіцієнт достатності грошового потоку:

(3.3)

де – коефіцієнт достатності грошового потоку; –планова потреба у витрачанні грошових коштів;

· коефіцієнт ефективності грошового потоку:

(3.4)

***де – коефіцієнт ефективності грошового потоку; ЧГП – чистий грошовий потік у періоді, що аналізується;

· коефіцієнт реінвестування чистого грошового потоку:

(3.5)

де – коефіцієнт реінвестування чистого грошового потоку; – сума дивідендів (відсотків), виплачених власникам підприємства (акціонерам) на вкладений капітал (акції, паї тощо); – сума приросту реальних інвестицій підприємства (в усіх її формах) в аналізований період; – сума приросту довгострокових фінансових інвестицій підприємства у визначений період.

Оцінювання чинників і ризиків управління грошовими потоками Результати аналізу грошових потоків та встановлення чинників, що впливали на їхнє формування грошових потоків є необхідним підґрунтям для прийняття рішень із планування та оптимізації процесу управління.

Планування та оптимізація грошових потоків– це складовий елемент внутрішньофірмового фінансового планування, шляхом упровадження якого досягається узгодженість величини очікуваних грошових потоків із потребами фінансового забезпечення окремих господарських операцій підприємства в межах операційної, інвестиційної та фінансової діяльності останнього.

Зведення фінансової інформації до планових фінансових показників і коефіцієнтів управління грошовими потоками здійснюється в межах операційного фінансового планування, зокрема, бюджетування грошових потоків.

Організація бюджетування грошових потоків є органічною складовою та основним етапом управління грошовими потоками і спрямована на вирішення таких завдань[1]:

· планування ліквідності підприємства, зокрема, визначення початкового і кінцевого резерву ліквідності та джерел його утворення;

· визначення у розрізі простору та часу потреби підприємства у капіталі для фінансування господарських операцій у межах операційної, інвестиційної та фінансової діяльності у плановому періоді – прогнозного значення абсолютної величини сукупного вихідного грошового потоку та його складових;

· визначення у розрізі простору та часу джерел покриття потреби підприємства у капіталі та її обсягів – прогнозного значення абсолютної величини сукупного та часткових вхідних грошових потоків.

Серед інших інструментів планування грошових потоків можна виокремити такі:

· складання платіжного календаря;

· калькулювання потреби підприємства в капіталі, її порівняння та узгодження із плановими показниками руху грошових коштів від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності;

· формування прогнозного звіту про рух грошових коштів підприємства. При цьому доцільніше використовувати прямий метод розрахунку грошового потоку, який є більш інформативним та зручним у використанні для потреб фінансового менеджменту.

Планування руху грошових потоківсуттєво підвищує ефективність їхнього управління, що дає змогу:

· зменшити поточні потреби підприємства в грошових потоках за рахунок збільшення оборотності грошових активів і дебіторської заборгованості, а також вибору раціональної структури цих потоків;

· ефективно використати тимчасово вільні грошові кошти (в тому числі страхові залишки) шляхом здійснення фінансових інвестицій підприємства;

· забезпечити профіцит (позитивне сальдо) грошових коштів і необхідну платоспроможність підприємства в поточному періоді за допомогою синхронізації позитивного і негативного грошового потоку відповідно до кожного часового інтервалу.

У процесі планування досягається оптимізація грошових потоків, тобто знаходження такого співвідношення між вхідними і вихідними потоками, між напрямками й умовами залучення та використанням грошових коштів, яке дає змогу досягти найвищих результатів діяльності (мінімізації витрат, максимізації прибутку).

На результати господарської діяльності підприємства негативно впливають як дефіцитний, так і надлишковий грошові потоки.

Причини дефіциту грошових коштів перелічено в табл. 3.1.

Наслідками впливу на фінансово-господарську діяльність підприємства дефіцитного грошового потоку є такі: затримка у виплаті заробітної плати; зростання кредиторської заборгованості перед постачальниками і бюджетом; зростання частки простроченої заборгованості за кредитами банку; зниження ліквідності активів; збільшення тривалості виробничого циклу через несвоєчасну поставку сировини й комплектуючих, зниження рентабельності активів і власного капіталу суб’єкта господарювання.

Таблиця 3.1


Читайте також:

  1. ERP і управління можливостями бізнесу
  2. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  3. III. КОНТРОЛЬ і УПРАВЛІННЯ РЕКЛАМУВАННЯМ
  4. Oracle Управління преміальними
  5. А. Видання прав актів управління
  6. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ ДИСПЕТЧЕРСЬКОГО УПРАВЛІННЯ
  7. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ДОРОЖНІМ РУХОМ
  8. Адаптивні організаційні структури управління.
  9. Адміністративне право і державне управління.
  10. Адміністративний устрій і управління в українських землях під час татаро-монгольського панування.
  11. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  12. Адміністративні методи управління




Переглядів: 1314

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Характеристика грошових потоків підприємства за класифікаційними ознаками | Система заходів щодо збільшення потоку коштів у короткостроковому періоді

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.024 сек.