Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сутність процесу збирання інформації та його методи.

 

Діяльність людини тісно пов’язана з інформаційними процесами. Приклади: записування. домашнього завдання, прослуховування радіопередачі, пошук телепрограми у газеті, робота за комп’ютером. Інформаційні процеси – це обмін повідомленнями між людьми, живою та не живою природою тощо. До інформаційних процесів відносяться процеси збирання, опрацювання, нагромадження, зберігання, пошуку та передавання інформації. Інформаційні процеси відбуваються у людському суспільстві, у живій природі й у технічних системах. До основних процесів відносяться:

q Збирання інформації – це сукупність операцій, заходів та процедур, метою яких є здобуття інформації, потрібної для прийняття рішення, розв'язування задачі, досягнення поставленої цілі тощо.

Основними інструментами пізнання світу для людини є органи чуття, які постачають інформацію людині про зовнішнє оточення навіть незалежно від її бажання. Проте наші потреби в інформації не задовольняються ні тією її частиною, яку ми отримуємо мимовільно, ні обмеженими можливостями наших органів чуття. Щоб діяти, приймати рішення, нам завжди необхідна інформація, яка сама собою не надходить до нас. Її ми маємо здобути самостійно, застосовуючи спеціальні технічні пристрої, які дозволяють виходити далеко за межі доступного нашим органам чуття, здійснювати складні аналізи та кількісні вимірювання властивостей об’єктів, що вивчаються. Досить згадати телескоп, рентгенівський апарат, ультразвуковий локатор тощо.

До основних методів збирання інформації належать: спостереження, вимірювання, експеримент, опитування, анкетування, тестування.

· Спостереження означає реєстрацію поведінки об’єкту чи явища, який нас цікавить, без втручання у нього. Так ми отримуємо інформацію про життя тварин на волі, природні явища. Спостереження здебільшого дають можливість здобути інформацію, яка має описовий характер, тобто якісну.

· Вимірювання – це реєстрація показників вимірювальних приладів, які дають об’єктивні кількісні дані про характеристики об’єкту чи явища, що вивчається. Так нагромаджуються, наприклад, метеорологічні дані, дані астрономічних спостережень.

· Сутність експерименту полягає у здійсненні цілеспрямованих впливів на об’єкт чи явище і вивчення його реакції на ці впливи. Проведення експерименту є потужним методом наукового пізнання дійсності. Експеримент проводиться на натурних об’єктах або на їх фізичних моделях. З розвитком обчислювальної техніки широкого застосування набув комп’ютерний експеримент, який проводиться з комп’ютерною моделлю того об’єкту чи явища, що досліджується

На практиці спостереження, вимірювання і експеримент здебільшого застосовуються комплексно. Виконуючи спостереження, звертаються і до вимірювання, а експеримент обов’язково спирається на те і друге.

Опитування, анкетування, тестування є методами здобуття інформації у людському суспільстві.

· Опитування означає отримання інформації у формі відповідей на запитання, сформульовані заздалегідь або в процесі співбесіди. Так, важливу інформацію для встановлення діагнозу лікар здобуває, розпитуючи хворого про його самовідчуття. Для виявлення якості наданих послуг або проданих товарів здійснюють опитування споживачів.

· Анкетування передбачає цілеспрямоване збирання даних за спеціально розробленим переліком, однаковим для кожного з учасників анкетування. Так, для отримання даних про кількісний та якісний склад населення країни застосовується процедура перепису населення, в процесі якої здійснюється анкетування громадян за заздалегідь розробленою схемою. Стандартну анкету з особовими даними заповнює будь-яка людина при працевлаштуванні. Навіть у класному журналі є сторінка, де наведено типові дані про учня: прізвище, ім’я та по батькові, день народження, адреса, телефон тощо.

· Тестування теж спирається на заздалегідь розроблену низку питань, але передбачає для кожного з них можливі варіанти відповіді і порівняння наданих відповідей з очікуваними. Тестування спрямовано на отримання інформації, потрібної для здійснення контролюючих функцій. Наприклад, за допомогою тестування збирається інформація про якість знань учнів, виявляються їх психічні особливості, нахили, здібності. Тестування використовується і в технічних системах. Так, за допомогою спеціальних випробувань здійснюється перевірка працездатності апаратури або програми, а в разі відхилень отриманих даних від очікуваних встановлюється місце пошкодження або причина помилок.


Читайте також:

  1. A) правові і процесуальні основи судово-медичної експертизи
  2. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  3. II. Поняття соціального процесу.
  4. IV. План навчального процесу.
  5. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  6. Автоматизація процесу призначення IP-адрес
  7. Адміністративний примус застосовують на основі адміністративно-процесуальних норм.
  8. Адміністративні, економічні й інституційні методи.
  9. Активний та пасивний типи адаптаційного процесу.
  10. Алфавітний підхід до вимірювання кількості інформації.
  11. Альтернативні парадигми організаційного процесу
  12. Аналіз зовнішньої інформації




Переглядів: 738

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Носії інформації. Види носіїв. Особливості фіксування інформації на носії. | Сутність процесу опрацювання інформації та його етапи.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.026 сек.