Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сутність і класифікація валютних операцій комерційних банків

Тема 10. Облік операцій банку в іноземній валюті

Контрольні запитання за темою 9

 

1. Класифікація цінних паперів та операцій з ними.

2. Облік операцій банку з акціями та іншими цінними паперами з нефіксованим прибутком у торговому портфелі банку.

3. Облік придбання цінних паперів, переоцінки, нарахування доходів за цінними паперами.

4. Облік цінних паперів за видами портфелів банку: у торговому портфелі, портфелі банку на продаж, портфелі банку до погашення.

5.Відображення в обліку інвестицій в асоційовані та дочірні компанії.

6. Облік переведення цінних паперів з одного портфеля до іншого.

7. Особливості застосування принципу нарахування доходів за ЦП.

 

 

 

Одним із напрямів банківського бізнесу є його діяльність на валютному ринку, яка представлена як операціями клієнтів, так і безпосередньо власними операціями банків. Крім цього, банкам належить функція агента валютного контролю, яка зобов’язує їх здійснювати контроль за дотриманням вимог валютного законодавства.

Валютними операціямиє господарські операції, вартість яких визначається в іноземній валюті, або ті, що потребують розрахунків в іноземній валюті.

Для правильного відображення у бухгалтерському обліку операцій з іноземною валютою розглянемо такі терміни та поняття:

валютні цінності – валюта України, іноземна валюта, платіжні документи, що виражені в іноземній валюті;

валюта України (гривня) – грошові знаки у формі банкнот, монет, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території України, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обміну на грошові знаки, які пе­ребувають в обігу;

іноземна валюта– іноземні грошові знаки у формі банкнот, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обміну на грошові знаки, які перебувають в обігу;

платіжні документи, що виражені в іноземній валюті– іменні чеки, виражені в іноземній валюті, дорожні чеки, виражені в іноземній валюті;

офіційний валютний курс – курс валюти, офіційно встановлений Національним банком України як уповноваженим органом держави;

ринковий (комерційний) курс – курс, який установлюється банком для проведення операцій купівлі-продажу іноземної валюти;

курсова різниця – різниця між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти за різних валютних курсів.

В Україні діє нормативно встановлений перелік видів валютних операцій, що їх мають право здійснювати уповноважені банки (рис. 10.1), затверджений постановою Правління НБУ «Про затвердження Поло­ження про порядок видачі банкам банківських ліцензій, письмових дозволів та ліцензій на виконання окремих операцій» від 17.07.2000 р. №275.

 

 

Рис. 10.1.Види валютних операцій комерційних банків

 

Розпочати діяльність на валютному ринку банк має право за наявності ліцензій або письмового дозволу, що надається НБУ. Будь-який банк, котрий офіційно зареєстрований на території України, має банківську ліцензію й отримав письмовий дозвіл НБУ на здійснення валютних операцій, а також здійснює валютний контроль за операціями своїх клієнтів, називається уповноваженим банком.

Найпоширенішими валютними операціями, що виконуються банками, є:

1) Неторговельні операції:

з купівлі-продажу готівкової іноземної валюти фізичними особами;

з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти фізичними особами;

приймання готівки на інкасо;

видача дозволу на вивіз валюти;

конвертація валюти за дорученням клієнта;

операції з чеками та платіжними картками;

операції за переказами в іноземній валюті.

2. Операції з торгівлі іноземною валютою на Міжбанківському валютному ринку України (МВРУ):

укладання угод з метою хеджування ризиків;

укладання угод з метою отримання спекулятивного при­бутку;

укладання угод з метою виконання доручень клієнтів;

укладання угод для виконання власних зобов’язань банку;

укладання угод купівлі однієї іноземної валюти за іншу.

3. Операції в іноземній валюті, що виконуються за дорученням клієнтів банку:

відкриття та обслуговування поточних і вкладних (депозитних) рахунків суб’єктів підприємницької діяльності в іноземній валюті;

відкриття та обслуговування поточних і вкладних (депозитних) рахунків фізичних осіб в іноземній валюті;

надання кредитів в іноземній валюті.

В Україні проведення валютних операцій регулюється Декретом Кабінету Міністрів «Про валютне регулювання і валютний контроль». У ньому визначено принципи здійснення юридичними і фізичними особами валютних операцій.

Учасники (суб’єкти) валютних операцій за цим Декретом розподіляються на дві категорії – резиденти і нерезиденти.

Об’єктами валютних операцій є валютні цінності, до яких відносять:

іноземну валюту, цінні папери в іноземній валюті (чеки, векселі, облігації);

інші боргові зобов’язання, виражені в іноземній валюті;

дорогоцінні метали – золото, срібло, платина, природні дорогоцінні каміння.

Операції з валютними цінностями поділяються на два види:

1) поточні валютні операції;

2) операції, пов’язані з рухом капіталу.

До поточних валютних операцій відносяться: розрахунки за товари, роботи і послуги; за експорт та імпорт; перекази; погашення (сплата) короткострокових кредитів тощо.

До капітальних валютних операцій відносяться: прямі інвестиції, тобто вкладення в статутний капітал підприємств; портфельні інвестиції, тобто придбання цінних паперів; довгострокове кредитування тощо.

Операції в іноземній валюті, розрахунки за якими проводяться в короткий термін, що не перевищує двох робочих днів, називають операціями спот.

Операції в іноземній валюті, розрахунки за якими здійснюються після двох робочих днів від дати укладання відповідного контракту до дати, зазначеної в контракті, називають форвардними операціями.

Операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням офіційного курсу гривні до іноземних валют на дату здійснення операції (дата визнання активів, зобов’язань, власного капіталу, доходів і витрат).

Відображення операцій в іноземній валюті за балансовими рахунками здійснюється на дату валютування в подвійній оцінці, а саме в номінальній сумі іноземної валюти та в гривневому еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют.

Усі монетарні статті в іноземній валюті відображаються в бухгалтерському обліку за офіційним курсом гривні до іноземних валют на кожну наступну після визнання дату балансу.

Немонетарні статті в іноземній валюті, що обліковуються за собівартістю, відображаються в бухгалтерському обліку за офіційним курсом гривні до іноземних валют на дату визнання (дату здійснення операції).

Немонетарні статті в іноземній валюті, що обліковуються за справедливою вартістю, відображаються в бухгалтерському обліку за офіційним курсом гривні до іноземних валют на дату визначення їх справедливої вартості.

Дебіторська заборгованість з придбання оборотних і необоротних активів за іноземну валюту та кредиторська заборгованість з продажу оборотних і необоротних активів за іноземну валюту відображаються в бухгалтерському обліку за офіційним курсом гривні до іноземних валют на дату їх виникнення і не переоцінюються під час кожної зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют.

Кредиторська заборгованість з придбання оборотних і необоротних активів за іноземну валюту та дебіторська заборгованість з продажу оборотних і необоротних активів за іноземну валюту переоцінюються під час кожної зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют.

Переоцінка (перерахунок залишків за рахунками в іноземній валюті в еквівалентні суми в гривнях за офіційним курсом гривні до іноземних валют) усіх монетарних статей балансу в іноземній валюті здійснюється під час кожної зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют.

Переоцінка залишків в іноземній валюті за балансовими рахунками з обліку нарахованих доходів та витрат здійснюється під час кожної зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют.

Переоцінка доходів і витрат майбутніх періодів в іноземній валюті за монетарними активами та зобов’язаннями здійснюється під час кожної зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют до часу їх визнання (відображення за рахунками доходів і витрат у відповідному звітному періоді).

Доходи і витрати майбутніх періодів в іноземній валюті за немонетарними статтями не переоцінюються в разі зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют.

Здійснення переоцінки рахунків в іноземній валюті в кінці звітного місяця у разі зміни офіційного курсу гривні до іноземних валют у вихідні дні залежить від встановленого операційного дня комерційного банку та дати складання балансу. В установах банків операційний день у вихідні дні не відкривається, тому звітність надається за останній операційний день за відповідним курсом.

Нереалізований фінансовий результат від торгівлі іноземною валютою протягом місяця обліковується за окремими аналітичними рахунками, у розрізі кодів валют, балансового рахунка №6204 «Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами». В останній день звітного місяця реалізований результат переноситься на окремий аналітичний рахунок цього балансового рахунка .

При визначенні реалізованого фінансового результату установ банку сума реалізованої валюти множиться на різницю між середньозваженим курсом продажу та середньозваженим курсом, за яким вона була придбана.

Для обліку операцій з банківськими металами та складання фінансової звітності використовуються офіційні (облікові) курси банківських металів, установлені Національним банком України.

Переоцінка залишків банківських металів здійснюється під час кожної зміни офіційного курсу гривні до банківських металів.

Облік банківських металів у касових вузлах та операційних відділах установ банків за операціями з фізичними та юридичними особами здій­снюється за окремими аналітичними рахунками балансового рахунка №1101 А «Банківські метали в банку», у територіально відокремлених безбалансових відділеннях – за балансовим рахунком №1102 А «Банківські метали у відділенні банку». Пересилання банківських металів між устано­вами банку відображається в бухгалтерському обліку за балансовим рахунком №1107 А «Банківські метали в дорозі».

 


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. IV. Політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.
  3. POS -Інтелект - відеоконтроль касових операцій
  4. V. Класифікація і внесення поправок
  5. V. Класифікація рахунків
  6. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  7. Автоматизація банківської діяльності в Україні
  8. Автоматизація касових операцій
  9. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.
  10. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  11. Активні операції банків
  12. Активні операції комерційних банків




Переглядів: 1074

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Облік інвестицій в асоційовані та дочірні компанії | Облік обмінних операцій з іноземною валютою

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.022 сек.