Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розпад колоніальної системи

ІІІ період – 1975-1990 рр.

ІІ період – середина 50-х – середина 60-х років.

І період – 1945-й – середина 50-х років.

ПЛАН

Національно-визвольний рух і крах колоніалізму.

Країни Азії і Африки.

ТЕМА№ 32

  1. Періодизація НВР.
  2. Результати визвольних рухів.
  3. Країни “3-го світу.”

Література:

 

Після Другої світової війни процес розпаду колоніальної системи помітно прискорився. Історія деколонізації у повоєнний час поділяється на три періоди:

Незалежними стали країни Азії.

Незалежними стали країни Північної і Тропічної Африки.

Повна ліквідація колоніальної системи.

 

Ліквідація колоніальной системи – складний історичний процес, в якому брали участь різні політичні сили: національно-визовльні рухи колоній, ООН, провідні країни світу.

Набуття суверенитету не завжди відбувалося мирним шляхом, часто точилися тривалі війни з країном-метрополією, сусідними країнами (з причини невизначенності кордонів). Так було в Індокитаї, Індонезії, ряяді країн Африки, Близького Сходу.

Багато країн набули незалежність внаслідок відносно мирного переговорного процесу. Країни, що звільнялись від колоніальної залежності, або попадали у сферу впливу інших держав. Все це на десятиріччя вперед визначало їх подальший історичний розвиток: соціалістичний або капіталітичний.

У 80-90-ті роки більшість країн Азії і Африки, що обрали шлях “соціалітичної орієнтації” (Ємен, Сирія, Алжир, Ангола, Бенін, Мадагаскар та ін.), почали проводити ринкові реформи, відмовились від побудови соціалізму.

Серед країн, що обрали капіталістичний шлях розвитку, значних економічних успіхів досягли Сингапур, Тайвань, Південна Корея; певних успіхів досягли Філіппіни, Марокко, Нігерія, Кенія. Але до сввітових стандартів економічного і політичного життя їм також далеко, як і колишнім “соціалітичним” сусідам. Це підтвердила економічна криза 1988 р., що завдала нищівного удару по осередках “капіталістичного процвітання” у Південно-Східній Азії.

Для досягнення добробуту і демократії країнам Азії і Африки ще треба буде пройти тернистий шлях історичного розвитку.

 

Період Країни, що звільнилися Яким чином відбвалося набуття незалежності
1945-й – середина 50-х В’єтнам (колонія Франції) ¨ Незалежність виголошувалась у 1945 р. До 1945 р. В’єтнам був змушений вести визвольну війну проти французських колонізаторів.  
Індонезія (колонія Нідерландів) ¨ Після виголошення незалежності Індонезії (1945 р.), розпочалось втручання у її внутрішні справи Голландії та Великобританії. ¨ У 1947-1949 рр. Голландія вела війну в Індонезії, що призвело до визнання її незалежності.  
Індія (колонія Великобританії) ¨ Стала незалежною у 1947 р. Парламент Великобританії прийняв рішення про надання незалежності Індії. ІІ було поділено на два домініони: власно Індію та Пакистан.  
Йорданія (Транйорданія, мандатне володіння Великобританії) ¨ У 1946 р. Великобританія відмовилась від мандата на Трансйорданію, визнала незалежністькраїни, що утворилась на її території – Йорданію.  
Філліпіни (колонія США) ¨ У 1946 р. Філіппіни були виголошені незалежною державою. ¨ США погодились визнати незалежність Філіппін при додержанні ними низки умов, що зберігали їх фактичну залежність від США.  
Бірма (колонія Великобртанії) ¨ У 1946 р. Великобританія визнала незалежність Бірми (офоіційно Бірма була виголошена незалежною у 1948 р.). ¨ У 1947 р. була створена незалежна держава – Бірманський союз, що увійшла до складу Британської імперії.  
Цейлон (з 1972 р.-Шрі Ланка, колонія Великобританії) ¨ У 1948 р. було виголошено незалежгість Цейлону. ¨ Великобританія визнала незалежність Цейлону на правах домініону.  
Лівія (колонія Італії) ¨ У 1943 р. влада у Лівії перейшла до рук військової адміністрації (Великобританія, США). ¨ У 1949 р. Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення про надання незалежності Лівії. ¨ У 1951 р. Лівія стала незалежною державою.  
Лаос (колонія Франції) ¨ Виголошено незалежність у 1945 р. ¨ У 1946 р. Франція окупувала Лаос, почалась війна. ¨ У 1953 р. Франція вивела війська з Лаосу і визнала його незалежність.  
Камбоджа (колонія Франції) ¨ Виголошено незалежність у 1945 р. ¨ Франція до 1953 р. на визнавала незалежності Камбоджі, на теренах цієї країни точилась війна.  
Середина 50-х – середина 60-х років Єгипет (напівколонія Великобританії) ¨ Проголошена незалежність внаслідок липневої революції 1952 р.  
33 африканські країни, серед них: Судан, Марокко, Туніс, Гана, Конго та ін. ¨ Проголошена незалежність цих держав внаслідок національно-визвольної боротьби, зусиль ООН, всіх демократичних країн світу.  
Куба (напівколонія США) ¨ Стала незалежною державою внаслідок революції 1959 р.  
Кіпр, Ямайка, Тринідан і Тобаго, Мальта (колонії Великобританії) ¨ У 1960 р. незалежним став Кіпр. ¨ У 1962 р. стали незалежними Трінідад і Тобаго. ¨ У 1964 р. незалежності набула Мальта.  
Західна Самоа (мандатна територія Нової Зеландії) ¨ Виголошена незалежність у 1961 р. згідно з рішенням ООН.  
Кувейт (протекторат Великобританії) ¨ Виголошена незалежність у 1961 р. згідно з договором між Кувейтом і Великобританією.  
Сингапур (колоня Великобританії) ¨ Виголошена незалежність у 1959 р.згідно з договором з Великобританією. ¨ Сингапур увійшов у Співдружність.  
Мальдівські острови (протекторат Великобританії) ¨ Виголошена незалежніість у 1965 р. згідно з договором з Великобританією.
1975-1990 рр. Всі колишні африканські колонії, в тому числі Ангола, Мозамбік, Гвінея, Намібія ¨ Внаслідок національно-взвольної боротьби, зусиль ООН і міжнародної громадськості.

Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. IV. Розподіл нервової системи
  5. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  6. IV. Філогенез кровоносної системи
  7. POS-системи
  8. VI. Філогенез нервової системи
  9. Автокореляційна характеристика системи
  10. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ ДИСПЕТЧЕРСЬКОГО УПРАВЛІННЯ
  11. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ДОРОЖНІМ РУХОМ
  12. Автоматизовані форми та системи обліку.




Переглядів: 2786

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Громадянська війна в Югославії | Японія у 1945-1996 рр.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.