Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Територіальні зміни в СРСР після Другої світової війни

ПЛАН

СРСР у 1945-1964 роках

ТЕМА № 26

  1. Періодизація новітньої історії СРСР.
  2. Післявоєнні зміни в СРСР.
  3. Міжнародна політика.
  4. Хрущовська “відлига”.
  5. Зміна курсу у 1964 році.

Література:

 

Втрати СРСР у Другій світовій війні за своїми розмірами набагато перевершували втрати інших країн-учасниць воєнних дій. За роки війни загинуло20-27 (або більше) млн. чол.; зруйновано 1710 міст, 70 тис. сіл, 32 тис. заводів і фабрик. СРСР втратив третину національного багатства. Країну прийшлося відроджувати з руїн ціною неймовірних зусиль мільйонів людей. До 1948-1950 рр. економіка в цілому була відбудована, показники досягли довоєнного рівня, але рівень життя населення лишався низьким.

Перемога над фашистською Німеччиною зміцнила статус СРСР як великої держави. З планами радянського керівництва доводилось рахуватися навіть прибічникам „холодної війни”. Тим більше, що СРСР перетворився на ядерну державу: у 1949 р. було проведено випробування атомної, а потім (у 1953 р.) водневої бомби. Радянські збройні сили почали оснащуватися ракетно-ядерною зброєю.

Сфера впливу СРСР поширилась: країни Східної Європи, у визволенні яких брала участь Червона Армія, почали за прикладом СРСР проводити соціалістичні реформи, а потім об’єднались у РЕВ (Раду економічної Взаємодопомоги) та Варшавський договір. Лідером організацій був СРСР. Повоєнну історію СРСР умовно можна поділити на такі етапи:

І. 1945-1956 рр. Гостра конфронтація західних країн і СРСР, що набула назви „холодної війни”, зміцнення сталінізму, економічної і воєнної могутності СРСР.

ІІ. 1956-1964 рр. Спроба замінити політику „холодної війни” конструктивним діалогом з Заходом, проведення політики лібералізації; початок десталінізації.

ІІІ. 1964-1985 рр. Зміцнення воєнної могутності та командно-адміністративної системи, наростання економічних проблем і формування опозиції правлячому режиму.

ІУ. 1985-1991 рр. „Перебудова” (політика ринково-ліберальних реформ); припинення „холодної війни”; зміна міжнародної політики СРСР як диктату в сферах інтересів на політику невтручання (наприклад, у внутрішні справи країн Центральної Європи, Афганістану тощо). Надання суверенітету республікам СРСР. Припинення існування СРСР як єдиної держави.

Після війни до складу СРСР увійшов ряд територій (згідно з рішенням Кримської та Потсдамської конференцій 1945 р. і наступних міжнародних конференцій).

 

Приєднані до СРСР території Засади приєднання
¨ Край Петсамо (1920-1944 рр.), з 1944 – Печенга. ¨ Радянсько-фінляндський договір про перемир’я (1944 р.).  
¨ Частина територій Фінляндії у районі гідроелектростанції Яніскоскі і греблі Ніскакоскі.   ¨ Договір СРСР і Фінляндії (1945 р.).
¨ Місто Кенігсберг (перейменовано у 1946 р. в Калінінград), і місто Пілау (з 1946 р. Балтійськ) і прилеглі до них землі.   ¨ Рішення Потсдамської конференції.
¨ Район з центром у місті Володимир-Волинський.   ¨ Договір з Польщею про взаємний обмін землями (СРСР передав Польщі район з центром у місті Бєлосток).  
¨ Курильські острови, Південний Сахалін (з ХІХ ст.. – спірні території між Росією і Японією). ¨ Рішення Кримської і Потсдамської конференцій 1945 р.

 

Після Другої світової війни були укладені договори СРСР з Польщею, Чехословаччиною, Румунією, що закріпили відмову цих держав від зазіхань на українські землі (Галичину, Волинь, Закарпаття, Буковину), Бессарабію, Західну Білорусію. Ці землі увійшли до складу СРСПР ще в 1939-1940 рр. Литва, Латвія, Естонія, Тува (1944 р.) також залишились у складі СРСР.

Внутрішньополітичне становище у СРСР (1945-1953 рр.)

Зміцнилась ¨ авторитарно-бюрократична система. ¨ особиста влада Й. Сталіна. ¨ радянська система на землях, що увійшли до складу СРСР після Другої світової війни.  
Посилились ¨ репресії проти осіб, що в роки війни знаходились у фашистському полоні (бійці та командири Червоної Армії тощо). ¨ репресії проти громадян, що в роки війни залишились на окупованих землях. ¨ репресії проти „ворогів народу”, проти інтелігенції. ¨ репресії проти учасників національного руху у приєднаних до СРСР районах (країни Прибалтики, Західна Україна тощо). ¨ репресії проти „космополітів”.  
Проводилась ¨ політика русифікації. ¨ соціалізація нових земель, що увійшли до складу. ¨ політика тотального ідеологічного контролю.  
Поліпшився ¨ матеріальний рівень життя (у 1947 р. були скасовані картки на продукти харчування), з’явились товари першої необхідності.

Міжнародна політика СРСР (1945-1953 рр.)

1945 р.
¨ Засадами міжнародної політики СРСР були виголошені боротьба за мир, проти загрози війни, за скорочення озброєнь. ¨ СРСР брав участь у міжнародних конференціях – Кримській, Потсдамській, Сан-Франциській (конференція засновників ООН, на якій затверджено Статут ООН, Міжнародний суд, вирішені інші організаційні питання). ¨ СРСР починає надавати політичну, економічну допомогу комуністичним (соціалістичним) урядам країн Східної Європи, включивши їх до сфери своїх інтересів. ¨ СРСР підтримував про радянські сили у Північній Кореї, Північному В’єтнамі, Китаї (у цих країнах почалися національно-визвольні революції). ¨ СРСР виступає за скасування колоніальної системи, надання незалежності країнам Азії та Африки.  
1946 р.
¨ СРСР декларує прихильність до ленінської ідеї „співіснування країн з різним суспільним устроєм”. Але тоталітарний режим, що зміцнився в країні після війни, не сприяв довірі до миролюбних заяв радянського керівництва. ¨ Відносини СРСР із США, Великобританією погіршились (особливо після промови У.Черчілля в місті Фултоні, США, в якій були погрози на адресу СРСР) . Починається „холодна війна”. ¨ У грудні 1946 р. пропозиція СРСР (про мирне співіснування, співробітництво, ліквідацію воєнних баз, скорочення озброєнь, заборону ядерної зброї тощо) стає засадою резолюції ООН „Про принципи загального регулювання і скорочення озброєнь”.  
1947 р.
¨ СРСР підписує Паризькі мирні договори 1947 р. ¨ СРСР засуджує доктрину Г.Трумена, виголошену США.  
1948 р.
¨ СРСР відкидає допомогу у відповідності до плану Маршалла, кваліфікує цей план як засіб зміцнення впливу і диктату США в Європі. ¨ СРСР вивів свої війська з Північної Кореї і закликав США вивести свої війська з Південної Кореї.  
1949 р.
¨ СРСР став ініціатором створення РЕВ. ¨ СРСР засудив створення НАТО. ¨ СРСР засудив політику США, Великобританії, Франції у західній зоні окупації Німеччини, спрямовану на відновлення її воєнної могутності. ¨ СРСР не погодився на входження східних районів Німеччини у ФРН, що утворилась у вересні 1949 р. (на цих територіях була утворена НДР у жовтні 1949 р.).  
1950 р.
¨ СРСР підписав з КНР договір про дружбу, співробітництво та взаємодопомогу. ¨ СРСР звинуватив США у розв’язанні війни між Північною і Південною Кореєю, рішуче засудив воєнне вторгнення США у Корею, особливо погрозу американського уряду застосувати ядерну зброю у цьому конфлікті.  
1951 р.
¨ СРСР взяв участь у міжнародній конференції в Сан-Франциско, скликаній за ініціативою США та Великобританії. На конференції обговорювався проект мирного договору з Японією. СРСР не схвалив проект тому, що в ньому не було статей про визнання Японією суверенітету Китаю над Маньчжурією, Тайванем, рядом острівних територій, статей про визнання Японією суверенітету СРСР над Південним Сахаліном та курильськими островами тощо. ¨ Але проект договору був затверджений, а потім підписаний Сан-Франциський мирний договір. Договір не підписали як такий, що суперечить Потсдамській конференції і не забезпечує мир: СРСР, Чехословаччина, Польща, Бірма, Індія відмовились брати участь у конференції. Представників Кореї, Китаю, Монголії, В’єтнаму не було запрошено на конференцію. ¨ СРСР рішуче засудив сепаратний мирний договір з Японією, а також розміщення в Японії або поблизу збройних сил США.  
1952-1953 рр.
¨ СРСР мав дипломатичні відносини з 52 країнами (до війни СРСР мав дипломатичні відносини з 26 державами). ¨ СРСР докладає дипломатичних зусиль до припинення війни у Кореї (у 1953 р. війна у Кореї була припинена). ¨ „Холодна війна” продовжувалась.

 

5 березня 1953 р. помер Й.Сталін. Гостра політична боротьба між головою Ради Міністрів СРСР Г.Малєнковим, першим секретарем ЦК КПРС М.Хрущовим, керівником МВС СРСР Л.Берія завершилась перемогою М.Хрущова. Л.Берія був заарештований, звинувачений у ворожій діяьності і страчений (1953 р.). Г.малєнков був звільнений з посади (1955 р.).

У 1954-1955 рр. М.Хрущов став ініціатором проведення певної лібераліцазії суспільного життя: був ліквідований ГУТАБ, почалась реабілітація керівників партії і держави, репресованих у 20-50-ті роки. Після смерті Й.Сталіна конфронтація у міжнародних відносинах продовжувалась. Захід був занепокоєнийпосиленням позицій СРСР в Європі та Китаї, СРСР вважав неприпустимим існування НАТО. У відповідь на пропаганду оборонного характеру НАТО, розгорнену у західних країнах, СРСР 31 березня 1954 р. запропонував розглянути питання про участь СРСР у НАТО. Пропозицію було відхилено.

У квітні-липні 1954 р. відбулись Берлінська та Женевська наради, які продемонстрували поглиблення суперечностей між Заходом і СРСР.

 


Читайте також:

  1. IV. Критерій питомої потенціальної енергії деформації формозміни
  2. А – до відновлення, б – після відновлення.
  3. А. Без зміни хазяїна та ендогенної агломерації
  4. А. Без зміни хазяїна та ендогенної агломерації
  5. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.
  6. Адміністративний устрій та окупаційний режим в Україні під час війни 1941-1945 рр
  7. Адміністративні зміни кінця 18-19 ст. та утворення нових архівів
  8. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  9. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  10. Акціонерні товариства випускають облігації на суму не більше 25 % від розміру статутного капіталу і лише після повної оплати всіх випущених акцій.
  11. Алгоритмічна конструкція повторення та її різновиди: безумовні цикли, цикли з після умовою та з передумовою.
  12. Алкени – вуглеводні, в молекулах яких є один подвійний зв’язок між атомами вуглецю . Алкені називають також олефінами або етиленовими вуглеводнями.




Переглядів: 8123

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Італія у 1947-1990 рр. | Позиції СРСР і західних держав на Берлінській та Женевській нарадах 1954 р.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.