Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Позиції СРСР і західних держав на Берлінській та Женевській нарадах 1954 р.

Берлінська нарада (квітень 1954 р.) (США, СРСР, Франція, Великобританія) ¨ СРСР висунув на нараді низку пропозицій: ¨ про заходи щодо зменшення напружності у міжнародних відносинах (проект договору); ¨ про подальшу політику у Німеччині: недопущення відродження німецького мілітаризму, утворення загальнонімецького уряду тощо; ¨ про укладання мирного договору з Австрією (як нейтральною країною). ¨ Пропозиції СРСР не були підтримані іншими учасниками Берлінської наради. Представники США, Великобританії, Франції звинуватили СРСР в насадженні тоталітаризму в країнах Східної та Центральної Європи.; вимагали не перешкоджати бажанню народів цих регіонів будувати демократичне суспільство; не створювати перешкод до об’єднання Німеччини. СРСР відкинув ці звинувачення і вимоги як непереконливі. Було вирішено скликати конференцію по Індокитаю у Женеві (1954 р.) і вжити заходів щодо скорочення озброєнь.  
Женевська нарада (квітень-липень 1954 р.) (США, СРСР, Великобританія, Франція, КНР) ¨ СРСР підписав Заключну декларацію наради, в якій були сформульовані принципи мирного врегулювання у Кореї та Індокитаї (поважання суверенитету, незалежності, територіальної цілостності, кордонів). Заключна декларація сприяла встановленню миру в Індокитаї. ¨ Представник США не підписав Заключну декларацію, оголосив свою односторонню декларацію, в якій США зобов’язувались узяти до уваги Женевскі угоди і утримуватись від погрози силою і застосування сили в Індокитаї.

 

У жовтні 1954 р. держави Західної Європи, США і Канада підписали Паризькі угоди. У відповідності до них окупаційний режим у ФРН було скасовано, ФРН приєднувались до НАТО, створювались умови для відродження військово-промислового потенціалу ФРН; у межах НАТО створювався Західноєвропейський союз.

СРСР засудив Паризькі угоди, але 5 травня 1955 р. вони набули чинності. Відповідь СРСР була миттєвою: 14 травня було підписано Варшавський договір. Проитстояння НАТО і Варшавського договору було невідворотнім. Зважаючи на небезпечну зміну в міжнародній обстановці у Європі, СРСР, США, Великобританія, Франція провели в 1955 р. у Женеві нараду голів урядів і міністрів закордонних справ. Прийняти хоч які-небудь узгоджені рішення не вдалося. Обстановка дещо покращилась у зв’язку з укладанням договору про відновлення незалежності Австрії (1955 р.), встановленням дипломатичних відносин СРСР і ФРН. Але вже у 1956 р. конфронтація відновилась: Великобританія, Франція, Ізраїль почали війну проти Єгипту. СРСР рішуче засудив цю акцію і виступив з вимогою припинення воєнних дій.

 

 

СРСР у 1959-1964 рр. (“відлига”)

1956 р.
¨ У лютому відбувся ХХ з’їзд КПРС. ¨ Після виконання порядку денного з’їзду М.Хрущов виступив із закритою доповіддю “Про культ особи Сталіна і його наслідки”. ¨ В доповіді оприлюднені окремі факти зловживань, репресій, наводились приклади безмежної влади Сталін, порушень законності у СРСР. ¨ Доповідь не була аналітичною, причини виникнення сталінізму не аналізувались. ¨ Текст доповіді майже відразу став відомим за кордоном. ¨ У червні 1956 р. був оприлюднена постанова ЦК КПРС “Про подолання культу особи та його наслідків”. ¨ Поглиблено лібералізацію суспільного життя, розпочату ще у 1954 р. Припинені репресії, проведені амністії тощо. ¨ Політика лібералізації викликала опір більшості членів Президії ЦК КПРС (Малєнков, Молотов, Каганович, Шепілов та ін.). ¨ СРСР запропонував США укласти договір про дружбу і співробітництво. ¨ СРСР і Японія підписали декларацію про відновлення дипломатичних відносин. ¨ Нормалізувалися відносини СРСР з Югославією. ¨ СРСР виступив з низкою ініціатив щодо розброєння, зміцнення миру і безпеки. ¨ Уряд СРСР прийняв рішення про скорочення збройних сил. ¨ СРСР втрутився у внутрішні справи Польщі і Угорщини, узяв участь у придушенні революційного руху у цих країнах.  
1957 р.
¨ Розпочались реформи в економіці: створення територіальних органів управління економікою – раднаргоспів; запровадження методу матеріального стимулювання, нової техніки. ¨ Посилюється мілітаризація економіки. ¨ Досягнуті успіхи в освоєнні космічного простору, створений перший в світі штучний супутник Землі (4 жовтня 1957 р.). ¨ Погіршились відносини з Китаєм, Албанією, що засудили викриття сталінізму. ¨ У Москві відбулася нарада комуністичних і робітничих партій з 64 країн світу. На нараді був прийнятий Маніфест миру. ¨ СРСР претендував на роль головного миротворця, послідовного борця за мир і розброєння. Це широко висвітлювалось у радянських засобах масової інформації. ¨ Західні країни викриваали політику СРСР як лицемірну, спрямовану не на забезпечення миру, а на посилення власного впливу у світі. СРСР в цьому самому звинувачував Захід. “Холодна війна” продовжувалась.  
1958 р.
¨ М.Хрущов зайняв посаду голови ради Міністрів, зосередив у своїх руках величезну владу. ¨ Реорганізовані, а потім ліквідовані МТС, техніку передано колгоспам. ¨ СРСР виступив проти втручання США у внутрішні справи Лівану, Іраку, Йорданії. ¨ СРСР запропонував європейським країнам укласти договір про дружбу і співробітництво.  
1959 р.
¨ СРСР запропонував Японії укласти договір про її нейтралітет. ¨ На Генеральній асамблеї ООН СРСР висунув програму загального і повного розброєння. ¨ М.Хрущов здійснив візит у США. ¨ Розпочато реформу загальноосвітньої школи (введення 11-річного навчання, політехнізація, русифікація, обов’язкове 8-річне навчання, скасування платні за навчання). ¨ Впроваджено вирощування у широких масштабах на полях колгоспів та радгоспів кукурудзи. ¨ Укрупнення колгоспів та радгоспів. ¨ Обмежена індивідуальна трудова діяльність селян, зменшені присадибні земельні ділянки.
1960 р.
¨ М.Хрущов поставив завдання “наздогнати і обігнати Америку”, побудувати в СРСР комунізм. ¨ Японія відхилила пропозицію СРСР про нейтралітет, уклала із США договір безпеки, згідно з яким передбачалось збереження військових баз США на теренах Японії. СРСР засудив цю акцію як ворожу.  
1961 р.
¨ ХХІ з’їзд КПРС приняв нову програму партії, в якій виголошувалось про те, що в 1980 р. у СРСР буде побудований комунізм. ¨ Погіршилось економічне становище, не вистачало продуктів харчування, з’явились черги за хлібом. ¨ СРСР уклав договір з КНДР про дружбу і співробітництво. ¨ СРСР втрутився у внутрішні справи НДР.  
1962 р.
¨ Відбулися масові антиурядові демонтрації, що були викликані погіршенням постачання, зростанням цін, відсутністю політичних свобод. ¨ Проти демонстрантів була застосована військова сила, не обійшлося без жертв (Теміртау, Александров, Кривий Ріг, Грозний, Новочеркаськ та інші міста). ¨ Відбулась Карибська криза. ¨ Посилився контроль державних органів над всіма сферами суспільного життя. ¨ Реформовано апарат КПРС (розділено на дві структури – промислову і сільську). ¨ Прийнято рішення про систематичне оновлення збройних сил. ¨ Посилився контроль партійних органів над КГБ.  
1963-1964 рр.
¨ Посилилось невдоволення частини партійної номеклатури, працівників КГБ, військовослужбовців та інших верств населення політикою, яку проводив М.Хрущов. ¨ Набуває широкого резонансу конфлікт М.Хрущова з творчою інтелігенцією, що сприймається партійним апаратом як сигнал згортання “відлиги”. ¨ Здійснюються спроби продовжити економічні реформи, але економічне становище СРСР погіршується. ¨ СРСР засудив військове втручання США у Лаосі та В’єтнамі. ¨ У жовтні 1964 р. на засіданні президії ЦК КПРС було одноголосно прийнято рішення про усунення М.Хрущова з усіх посад. ¨ Ініціаторами усуненн М.Хрущова були секретарі ЦК КПРС Л.Брежнєв, М.Подгорний, О.Шелєпін, голова КГБ В.Семічастний. ¨ Жовтневий пленум ЦК схвалив усунення М.Хрущова з усіх посад. ¨ Пергим (з 1966 р. - Генеральним) секретарем ЦК КПРС був призначений Л.Брежнєв, головою Ради Міністрів – О.Косигін, головою Президії Верховної Ради ЦК КПРС – М.Подгорний.

 

Л.Брежнєв керував країною 18 років. Історики назвали цей період “застоєм”. Назва стала популярною, хоча вона, на наш погляд, не в повній мірі віддзеркалює сутність брежнєвської епохи. “Застой” – відсутність розвитку, а ситуація в СРСР була набагато складнішою, аніж проста зупинка розвитку. Це підтверджують конкретні історичні подї тих років.

 

 


Читайте також:

  1. II Державна дума
  2. IV-й період Римської держави ( ІІІ – V ст. н. е. ) – пізня Римська імперія
  3. IV. На четвертому етапі, виходячи із позиції кожної СОБ на матриці АДЛ, вибирають для неї відповідну стратегію.
  4. IV. Політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.
  5. А джерелами фінансування державні капітальні вкладення поділяються на централізовані та децентралізовані.
  6. Автоматизована система ведення державного земельного кадастру
  7. Автомобільний пасажирський транспорт – важлива складова єдиної транспортної системи держави
  8. Автономна Республіка Крим, регіональні та місцеві органи державної влади.
  9. Автономні утворення у зарубіжних державах
  10. Аграрна політика як складова економічної політики держави. Сут­ність і принципи аграрної політики
  11. Адміністративне право і державне управління.
  12. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах




Переглядів: 886

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Територіальні зміни в СРСР після Другої світової війни | СРСР у 1985-1991 рр.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.