Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Головного мозку – електроенцефалографія

Метод дослідження електричної активності

Реєстрація й аналіз тимчасових залежностей різниці потенціалів, створених мозком на поверхні голови, використовується для діагностики різних видів патології нервової системи: травм, епілепсії, психічних розладів, порушень сну. Електроенцефалографія застосовується медицині для визначення області пухлини мозку, для оцінки функціонального стану мозку до і після введення лікарського препарату.

Реєстрована різниця потенціалів у 100 разів слабкіша, ніж у ЕКГ: 0,1 - 5 мв у ЕКГ; 0,001 - 0,05 мв у ЕЕГ. Тому в підсилювачів біопотенціалів ЕЕГ повинні бути досить великі коефіцієнти підсилення: 103-104 - у ЕКГ; 105-106 - у ЕЕГ.

Електроенцефалограма - це графік зміни різниці потенціалів між різними ділянками (крапками знімання) поверхні голови людини в часі. Кількість крапок знімання може істотно мінятися (від 2 до декількох десятків) у залежності від цілей дослідження.

Приклад реєстрації і вид ЕЕГ представлений на мал. 5.8.

ЕЕГ відбиває інтегральну активність величезного числа нейронів кори головного мозку і поширення хвиль порушення в нейроних мережах.

Електроенцефалограма має вигляд складних регулярних коливань з різними частотами й амплітудою. Для дослідження електричної активності мозку при різних функціональних станах звичайно розглядаються спектральні складові (прості синусоїдальні коливання різних частот і амплітуд, на які, відповідно до теореми Фур'є, можна розкласти складне коливання - електроенцефалограму). У дорослої активної людини домінує a-ритм - коливання з частотою 8-13 Гц. Крім того, при дослідженні електричної активності головного мозку спостерігається b-ритм із частотою 14 - 35 Гц, g-ритм - 35 - 70 Гц. Виділяють ще d-ритм -0,5 - 3 Гц, q-ритм - 4 - 7 Гц і ін. По виду електроенцефалограм, по появі або зникненню визначених ритмів можна судити про характер і ступінь зрушень функціонального стану нервових структур головного мозку, про динамік змін, виявляти область кори головного мозку, де ці зміни найбільш виражені. Так, при переході від роботи до сну a і b-ритми заміщаються істотно більш повільними (d і q-ритмами). Істотно міняється спектральний склад ЕЕГ при наркозі різної глибини, фізичному навантаженні. У неврологічній клініці аналіз спектральної сполуки електричної активності мозку широко використовується для оцінки патологічних станів. Основні ритми ЕЕГ відсутні або менше виявляються при важких формах епілепсії, пухлинах кори великих півкуль і ін.

В даний час для моделювання електричної активності кори головного мозку як еквівалентний генератор вибирають системи, що складаються з великої кількості токових диполів. Причому враховуються деякі види взаємодії диполів між собою і геометрія їхнього розташування. Однак ці моделі відтворюють лише невелику частину процесу генезу ЕЕГ і вимагають подальшого удосконалення.

Аналіз реалізацій ЕЕГ являє собою складну задачу. Для стиску інформації і представлення її в зручному для розуміння виді будують частотні спектри сигналів ЕЕГ на деякому інформативному інтервалі. Після цього частотні спектри можна розгорнути в часі й одержати часовий "ландшафт".

В даний час, використовуючи комп'ютерну техніку, електричну активність мозку аналізують за допомогою картування поверхні голови.

 
 

 


Читайте також:

  1. I. Оболонки та підоболонкові порожнини головного мозку
  2. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  3. IV. Закономірності структурно-функціональної організації спинного мозку
  4. Абсцес мозку та мозочка.
  5. Варіанти неврологічних і мовних порушень залежно від характеру перинатального ураження головного мозку.
  6. Вибір головного циркуляційного кільця і нумерація ділянок
  7. Внутрішня будова довгастого мозку
  8. Внутрішня будова спинного мозку
  9. Внутрішня будова спинного мозку
  10. Електрична активність мозку і особливості психічної діяльності людини.
  11. Загальний план будови головного мозку




Переглядів: 1233

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Фізичні основи електрокардіографії | Поширення автохвиль в однорідних середовищах

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.