Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Внутрішня будова довгастого мозку

Зовнішня будова довгастого мозку

Довгастий мозок

Головний мозок

Головний мозок (encephalon) міститься у порожнині черепа. Середня маса головного мозку становить 1100—1800 г, для неї характерні значні індивідуальні коливання (маса мозку, напри­клад, у І.С. Тургенєва становила 2016 г, Анатоля Франса — 1017 г). Кореляції маси мозку з творчим потенціалом особи не виявлено. Абсолютна маса мозку в жінок на 190—200 г менша від маси мозку в чоловіків.

Головний мозок розвивається з переднього розширеного відділу мозкової трубки, а із заднього відділу утворюється спинний мозок. Спочатку за рахунок перетяжок утворюється три мозкові пухирі: передній, середній і задній (ромбоподіб­ний). У подальшому передній і задній пухирі поділяються на два пухирі, тобто утворюються п'ять мозкових пухирів, які да­ють початок п'яти відділам головного мозку: кінцевому, про­міжному, середньому, задньому і довгастому.

Залишки порожнини мозкових пухирів і нервової трубки утворюють мозкові шлуночки і центральний канал спинного мозку, де міститься спинномозкова рідина. У головному мозку виділяють три великі частини: кінцевий мозок, мозочок і сто­вбур головного мозку, який включає довгастий, задній, серед­ній та проміжний мозок.

Довгастий мозок (medulla oblongata, s. bulbus, s. myelencephalon) є безпосереднім продовженням спинного мозку в стовбур головного мозку. Він міститься в порожнині черепа на схилі че­репа і має форму цибулини (bulbus) завдовжки близько 2,5 см. Верхньою межею є поперечна борозна, яка відділяє довгастий мозок від мосту, а нижньою — місце виходу корінців першої пари шийних спинномозкових нервів, що відповідає рівню ве­ликого потиличного отвору.

Довгастий мозок має передню, задню і дві бічні поверхні, які розділені борознами. Борозни довгастого мозку є продов­женнями однойменних борозн спинного мозку. Між передньою серединною щілиною і передньою бічною борозною є випуклі валики — пірамідиj які поступово звужуються донизу. Латеральніше від них знаходяться підвищення овальної форми — оливи. На задній поверхні довгастого мозку, по боках від зад­ньої серединної борозни, є ніжний (стрункий) і клиноподібний пучки, які відділені один від одного задньою проміжною бо­розною. Вищезгадані пучки, розширюючись, утворюють одноіменні горбки. Задня поверхня довгастого мозку бере участь в утворенні дна IV шлуночка.

У довгастому мозку біла речовина розташована на поверх­ні, а в середині міститься сіра речовина з утворенням ядер: яд­ра оливи, ніжне ядро і клиноподібне ядро, ядра сітчастої (ретикулярної) формації, ядра IX—XII пар черепних нервів. Біла речовина представлена короткими і довгими пучками власних волокон, які проходять транзитно через довгастий мозок. Най­важливішими утворами білої речовини довгастого мозку є піра­міди та присередні петлі. Піраміди утворені аксонами нейронів кори головного мозку. На межі зі спинним мозком 5/6 воло­кон пірамід перехрещуються з утворенням перехрестя піра­мід — переднє рухове (вентральне моторне) перехрестя. Пере­хрещені аксони спускаються далі по бічних канатиках спин­ного мозку, а неперехрещені — по передніх канатиках спинного мозку. Присередні петлі представлені аксонами ніжного і кли­ноподібного ядер, які йдуть від довгастого мозку до таламуса. Волокна присередньої петлі перехрещуються, утворюючи пе­рехрестя петель — заднє чутливе (дорзальне сенсорне) пере­хрестя.


Читайте також:

 1. I. Оболонки та підоболонкові порожнини головного мозку
 2. II. Будова доменної печі (ДП) і її робота
 3. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
 4. IV. Закономірності структурно-функціональної організації спинного мозку
 5. Абсцес мозку та мозочка.
 6. Анатомічна будова кісток вільної нижньої кінцівки
 7. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка
 8. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка та її вплив на його психологічні особливості й поведінку.
 9. Антигенна будова HDV
 10. АСОЦІАЦІЯ. ПОБУДОВА АСОЦІАТИВНОГО КУЩА
 11. Атмосфера. ЇЇ хімічний склад та будова
 12. Атомно-молекулярна будова речовини.
Переглядів: 1552

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Внутрішня будова спинного мозку | IV мозковий шлуночок

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.