Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Анатомічна будова кісток вільної нижньої кінцівки

Таз в цілому.Статеві особливості таза.

Дві тазові кістки, крижова кістка та куприк з'єднуються між собою суглобами і зв'язками в міцне кісткове кільце — таз (pelvis), яке служить для з'єднання тулуба з вільною час­тиною нижніх кінцівок.

Кісткове кільце таза поділяється на два відділи: верхній — великий таз і нижній — малий таз. Великий таз обмежений з боків крилами клубових кісток (спе­реду він не має кісткових стінок), ззаду — нижніми попереко­вими хребцями та основою крижової кістки. Від малого таза він відділяється межовою лінією, яка проходить по гребеню лобкової кістки, дугоподібній лінії клубової кістки і перехо­дить через мис на протилежний бік. Обмежений таким чином отвір має назву верхнього отвору, або верхньої апертури, ниж­че від якого розташована порожнина малого таза. Передня стін­ка малого таза складається з лобкового симфізу та частин лоб­кових кісток, задня стінка утворена куприковою і крижовою кістками та зв'язками, а бічні стінки — клубовими і сідничими кістками. Знизу тазова порожнина обмежена нижнім отво­ром (апертурою) таза, який утворений сідничими горбами, гілками лобкових та сідничих кісток, куприком та зв'язками, які йдуть від крижової кістки досідничих кісток. Під лобко­вим симфізом і нижніми краями нижніх гілок правої та лівої лобкових кісток знаходиться під лобковий кут, розмір якого залежить від віку людини, статевих, а також індивідуальних особливостей.

Різниця в будові чоловічого та жіночого таза чі­тко визначається в період статевого дозрівання:

• Кістки жіночого таза тонші й більш гладенькі порівняно з кістками чоловічого таза.

 

• Жіночий таз ширший за чоловічий, тому що крила клубових кісток розміщені більш горизонтально, від­стань між остями та гребенями клубових кісток більша.

 

• Мис у жінок виступає вперед менше, ніж у чоловіків. У зв'язку з цим верхня апертура таза в жінок має більш круглу форму по­рівняно з апертурою таза в чоловіків.

 

• Крижова кістка в жінок ширша та коротша, ніж у чоловіків, сідничі горби розгорнуті в обидва боки та відстань між ними в жінок більша, ніж у чоло­віків.

 

• Відмінності в куті сходження нижніх гілок лобкових кі­сток у жінок та чоловіків: у жінок під лобковий кут має форму дуги, а в чоловіків він більш гострий і становить 70—75°. І

 

• форма порожнини малого таза: у чоловіків вона лійкоподібна, а у жінок — циліндрична.

В акушерській практиці мають важливе значення розміри великого та малого таза. Для їхнього визначення використову­ють анатомічні розміри, а також лінії й площини.


Читайте також:

 1. II. Будова доменної печі (ДП) і її робота
 2. Анатомічна довідка
 3. Анатомія кісток верхньої і нижньої кінцівок та їх з’єднання
 4. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка
 5. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка та її вплив на його психологічні особливості й поведінку.
 6. Антигенна будова HDV
 7. АСОЦІАЦІЯ. ПОБУДОВА АСОЦІАТИВНОГО КУЩА
 8. Атмосфера. ЇЇ хімічний склад та будова
 9. Атомно-молекулярна будова речовини.
 10. Базис і надбудова.
 11. Біоелектричні явища в тканинах: будова мембран клітини, транспорт речовин через мембрану, потенціал дії та його розповсюдження.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Кістки таза | Скелет вільної частини нижньої кінцівки складається зі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.