Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Лінії і кроси курей для виробництва яєць

ЛІНІЇ І КРОСИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ПТИЦІ

Рис. 28. Японські перепелі

оперення коричнювато-сіре. Маса самців - 115-120 г, самиць - 140-150. Яйцекладку починають у 5-6-денному віці. Несучість 280-300 і більше яєць, маса яйця - 8-12 г (шкаралупа димчасто-сіра з різнобарвними цяточками). Для одержання м'яса вирощують молодняк, а також забивають перепілок після закінчення яйцекладки. Маса тушок до 80 г. М'ясо перепелів делікатесне, ніжне, соковите, ароматичне, але трохи гіркувате. У ньому близько 40% сухої речовини, зокрема білка 18-20%.

Єдина мясна порода перепелів – фараон. Виведена в США.


У другій половині 20 ст. при розведенні птиці намагалися об'єд­нати в породі високу продуктивність з пристосованістю до умов інтен­сивного птахівництва. Велика кількість стала гальмом для подальшо­го розвитку. Майже зникли бійцеві і декоративні, деякі м'ясо-яєчні породи. Тепер зберігаються і використовуються лише ті породи, які відзначаються високою продуктивністю. На арену вийшли леггорн, корніш, плімутрок. Процес породоутворення різко уповільнився. Ви­явилося, що більш вигідно виводити не породи, а спеціалізовані лінії всередині породи. При схрещуванні кращих поєднаних ліній одер­жують гібриди, які перевищують за продуктивністю не лише породу, а й вихідні лінії. Внаслідок створення кросів птиця вирівнялася за продуктивністю, стада стали стандартними, збільшилася кількість та поліпшилась якість продукції.

Для виробництва харчових і інкубаційних яєць у спеціалізованих господарствах України використовують лінії і кроси як вітчизняного, так і іноземного походження.

Крос Янтар 1- один із перших кросів, що використовувалися в Україні. Створений він на основі завезеного в 1963 р. з Канади (фірма "Шейвер") кросу 288.

Крос Білорусь 9- трилінійний, створений на основі кросу 444, завезеного із Канади в 1963 році. У кросу одна лінія Б-9 (4) - бать­ківська, сірої каліфорнійської породи леггорн; Б-9 (5) - батьківська лінія материнської форми і Б-9 (6) - материнська лінія материнської форми фінальний гібрид - Б-9 (456). Це так званий аутосексний (мі­чений за статтю) крос, у якому батьківська форма - сіра каліфорній­ська - має ген смугастого забарвлення оперення. Тому курочок у до­бовому віці можна відібрати за більш темним забарвленням оперення,

•питаним від батька. У кросі складна материнська форма '(>). Несучість гібридних курей - 250-260 яєць на рік, маса яйця 60 г, виводимість - 83-85 %, збереженість - 96 %. Позитивною по кросу є тривалий період використання несучок - 14,5 місяців, >І>.І нідтворна здатність і збереженість. Крос широко поширений, поступово витісняється впровадженням нових кросів. Крос Зоря17 - створений на основі кросу Хайсекс білий, завезе-и 1974 р. з Голландії (фірма "Еврипід"). Крос складається із чо-\ ліній породи леггорн: С-1, С-2, К-5 і Ь-4. Лінії контрастні за пиками продуктивності. Так, несучість курей лінії С-1 - 200 . С-2 - 214, К-5 - 198 і Ь-4 - 206 яєць. Несучість гібридних курей , С-2, К-5 і Ь-4) - 250-280 яєць, маса яйця - 60-61 г. Яйця іймаються низьким вмістом холестерину. Птиця збудлива, реагує й. < ІІриятливі фактори середовища.

К'рос Хайсекс коричневий- чотирилінійний, завезений із Гол-ІІ иі в 1976 році. У ньому дві лінії батьківської форми (Т-8 і Т-5) І*" їй род-айланд; батьківська лінія материнської (В-8) - синтетич-штедена схрещуванням курей породи леггорн і білий плімутрок; и |пміська лінія материнської форми (В-2) - білий плімутрок. Кури 11.кінської форми мають ген золотистого, а материнської - ген срі-Іи юго забарвлення. За кольором забарвлення дорослі кури і півні кінської форми червоні, темио-червоні, а материнської - білі. У иому віці у гібридних курочок пух палевий, у півників світло-Іміі. Тому таких курчат легко сортувати за статтю. Птиця спокій­нії нездатна, теплолюбна, схильна до ожиріння. Несучість гібри-рей (Т-8, Т-5, В-8, В-2) - 270-290 яєць на рік, маса яйця - 61-І (шкаралупа коричнева), збереженість - 93-95 %. Жива маса не-ок наприкінці використання - 2,2-2,5 кг.

Крос Ломан браун-- завезений 1991-92 рр. із Німеччини. • І.иться із 4 ліній: А, В (червоний род-айланд), С, О (білий .Ішіанд), які для одержання фінального кросу схрещуються за Мою:

Батьківська форма Материнська форма

С? А х $ В С?С х О $

С? АВ х $ СО Крос АВСО - Ломан браун

В Українському науково-дослідному інституті птахівництва віл селекціоновані кроси Борки 1 та Борки 2. Вихідним матеріалом дли створення цих кросів стали лінії породи білий леггорн, які були заве­зені з Японії і Канади.

Схема отримання кросу Борки 1: $ В-7 х 9 ^~4 - фінальним гібрид.

Схема отримання кросу Борки 2: $ В-7 х 9 С-8 - фінальним гібрид.

Чистолінійні кури ліній, які входять до складу кросів, мають такі показники продуктивності (табл. 13).


Читайте також:

  1. D) оснащення виробництва обладнанням, пристроями, інструментом, засобами контролю.
  2. Абстрактна модель оптимального планування виробництва
  3. Автоматизація виробництва
  4. Альтернативні можливості виробництва масла і тракторів
  5. Альтернативні можливості виробництва масла та гармат.
  6. Альтернативні можливості виробництва масла та гармат.
  7. АНАЛІЗ ВИРОБНИЦТВА ТА РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ
  8. Аналіз обсягу виробництва продукції в натуральному й вартісному вираженні.
  9. Аналіз результатів національного виробництва.
  10. Аналіз технічного рівня виробництва
  11. Аналіз факторів впливу на обсяги виробництва суспільного продукту.
  12. Багатопродуктового виробництва, тис. грн.




Переглядів: 1014

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Породи перепелів | Кроси та лінії індиків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.