Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ТРАНСВЕРЗАЛЬНІ РУХИ НИЖНЬОЇ ЩЕЛЕПИ

При трансверзальних рухах нижньої щелепи відбуваються рухи у височно-нижньощелепному суглобі й в ділянці зубів, але різні на різних сторонах щелепи. Сторона, на якій відбувається скорочення м'яза, називається балансуючою, протилежна сторона називається – робочою. На робочій стороні зуби встановлюються один проти одного однойменними буграми, а на балансуючій – різнойменними, щічні нижні горбки встановлюються проти піднебінних горбків верхніх зубів. На робочій стороні здійснюється функція жування.

Трансверзальний рух відбувається внаслідок скорочення зовнішнього крилоподібного м'яза на балансуючій стороні. Так, при русі щелепи вправо скорочується лівий латеральний крилоподібний м'яз, при русі вліво – правий. При цьому русі суглобна голівка нижньої щелепи на одній стороні обертається навколо осі, що йде майже вертикально через гілку нижньої щелепи. Одночасно суглобна голівка нижньої щелепи іншої сторони разом з диском сковзає по поверхні суглобного горбка. Якщо нижня щелепа переміщається, наприклад, вправо, то на лівій стороні голівка її зміщається вниз і вперед, а на правій стороні суглобна голівка обертається навколо вертикальної осі.

Усе вищевикладене тільки схематично зображує трансверзальний рух нижньої щелепи. Таке положення не спостерігається в дійсності з наступних причин: зовнішній крилоподібний м'яз не діє ізольовано, тому що у всякому русі відзначається комплексна дія всієї жувальної мускулатури. При бічних рухах ще до скорочення антагоніста – зовнішнього крилоподібного м'яза – на балансуючій стороні починає скорочуватися зовнішній крилоподібний м'яз на робочій стороні, а потім після початку скорочення він, поступово розслаблюючись, сповільнює переміщення нижньої щелепи і додає дії антагоніста чіткість і плавність. Але двостороннє скорочення зовнішніх крилоподібних м'язів викликає висування нижньої щелепи вперед. Цьому рухові вперед перешкоджає дія м'язів, що скорочуються, опускачів. Скорочення останніх м'язів могло б викликати опускання нижньої щелепи, але їхня робота гальмується м'язами, що вступають у дію, підіймачами.

Трансверзальний рух являє собою не просте, а складне явище. У результаті комплексної дії мускулатури обидві голівки можуть одночасно висунутися вперед або назад, але ніколи не буває так, щоб одна рухалася вперед, а положення іншої залишалося незмінним у суглобній ямці. Тому уявлюваний центр, навколо якого рухається голівка на балансуючій стороні, у дійсності не знаходиться в голівці на робочій стороні, а завжди розташований між обома голівками або поза голівками, тобто існує функціональний, а не анатомічний центр обертання.

На стороні м'яза, що скоротився, голівка нижньої щелепи зміщається вниз, вперед і трохи усередину. При переміщенні суглобної голівки усередину напрямок нового шляху голівки утворить з напрямком сагітального шляху кут Бенета, рівний у середньому 15 – 17 градусів(мал. ). На протилежній стороні гілка нижньої щелепи зміщається назовні, виявляючись, таким чином, під кутом до первісного положення.

При трансверзальних рухах відбуваються також зміни у взаєминах між зубними рядами. Трансверзальні рухи характеризуються визначеними змінами оклюзійних контактів зубів. Оскільки нижня щелепа зміщається то вправо, то вліво, зуби описують криві, що перетинаються під тупим кутом. Чим далі від голівки нижньої щелепи розташований зуб, тим більшим буде кут. Найбільш тупий кут утвориться при перетинанні кривих, утворених переміщенням центральних різців. Уявлюваний кут, утворений при переміщенні центральних різців, називається готичним кутом, або кутом трансверзального різцевого шляху (мал. ).

Одночасно з цим унаслідок переміщення нижньої щелепи в напрямку до робочої сторони відбуваються зміни у взаєминах жувальних зубів. На балансуючій стороні відбувається змикання різнойменних бугрів, а на робочій стороні – змикання однойменних бугрів.

На думку А.Я.Катца змикання бугрів відбувається лише на робочій стороні, причому тільки між щічними буграми. Що стосується інших бугрів, те щічні бугри нижніх зубів установлюються на балансуючій стороні проти піднебінних бугрів верхніх зубів, не змикаючись, а на робочій стороні змикаються тільки щічні бугри, між язичними буграми змикання не спостерігається. На нашу думку, на балансуючій стороні можливо як утворення контакту між різнойменними буграми, так і їхня відсутність, що залежить від виразності трансверзальних оклюзійних кривих, віку, стертості бугрів, характеру жувальних рухів.

Дотепер при вивченні руху нижньої щелепи останній штучно розкладався на складені елементи. Це робилося з методичних розумінь. У дійсності екскурсії нижньої щелепи дуже складні, оскільки являють собою комбінацію різних рухів. Найбільший практичний інтерес для ортопедичної стоматології мають жувальні рухи. Їхнє знання може полегшити виготовлення ортопедичних конструкцій.

Фази жувального циклу по Гізі.Гізі представляє циклічність рухів нижньої щелепи у вигляді схеми.

Початковим моментом руху є положення центральної оклюзії. Потім безупинно випливають одна за іншою чотири фази. У першій фазі щелепа опускається і висувається вперед. В другій фазі відбувається зсув щелепи убік (трансверзальний рух). У третій фазі зуби змикаються на робочій стороні однойменними буграми, а на балансуючої – різнойменними. У четвертій фазі зуби повертаються у положення центральної оклюзії і жувальний цикл повторюється. Після закінчення жування щелепа встановлюється в положення відносного фізіологічного спокою.

РОЛЬ БІОМЕХАНІКИ НИЖНЬОЇ ЩЕЛЕПИ У ВІДНОВЛЕННІ БЕЗПЕРЕРВНОСТІ ЗУБНИХ РЯДІВ

Вивчення основних закономірностей руху нижньої щелепи, що залежать від величини перекриття верхніми зубами нижніх зубів, залежність між глибиною перекриття і крутістю суглобного шляху, висотою бугрів і кривизною лінії Шпеє мають велике значення для створення правильних рухів нижньої щелепи, функції жування як при незнімному протезуванні, так і при знімному протезуванні. Бонвіль вперше установив цю закономірність між складовими елементами жувального апарата, для цього він вимірив більше тисячі черепів з нижньою щелепою і на підставі свого дослідження розробив кілька законів для постановки зубів і моделювання зубних рядів.


Читайте також:

  1. Анатомічна будова кісток вільної нижньої кінцівки
  2. Анатомія кісток верхньої і нижньої кінцівок та їх з’єднання
  3. ВІКОВІ, СТАТЕВІ ТА ІНДИВІДУАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ М'ЯЗІВ НИЖНЬОЇ КІНЦІВКИ
  4. Водоносність відкладів верхньої і нижньої крейди.
  5. З'єднання кісток вільної нижньої кінцівки
  6. Зміщення нижньої щелепи вбік.
  7. М’язи нижньої кінцівки
  8. САГІТАЛЬНІ РУХИ НИЖНЬОЇ ЩЕЛЕПИ
  9. Скелет вільної нижньої кінцівки
  10. Скелет вільної нижньої кінцівки
  11. Скелет вільної частини нижньої кінцівки складається зі




Переглядів: 7097

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
САГІТАЛЬНІ РУХИ НИЖНЬОЇ ЩЕЛЕПИ | Закони Бонвіля

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.