Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сутність підприємницького права.

Підприємницьке право не є класичною галуззю права. Воно сформувалося порівняно нещодавно в результаті необхідності врегулювання специфічних відносин, що виникають у зв'язку із зайняттям підприємницькою діяльністю.

Донедавна підприємницьке право за своєю природою вва­жалося комплексною галуззю права. На відміну від основних (класичних) галузей права, комплексні формуються не за пред­метом правового регулювання (тобто сферою однорідних від­носин), а за такою підставою (ознакою), як об'єкт правового впливу. Об'єктом підприємницького права є підприємницька діяль­ність, що береться як цілісне утворення, яке для свого функ­ціонування вимагає регулювання окремими нормами різних галузей права у комплексі.

Так, у складі підприємницького права переважають норми адміністративного і цивільного права. До норм адміністратив­ного права, предметом регулювання якого є, зокрема, відноси­ни у сфері управління, належать, наприклад, норми, що регу­люють порядок державної реєстрації суб'єктів підприємниць­кої діяльності, порядок отримання ними ліцензій, патентів та інших дозволів тощо. Норми цивільного права регулюють май­нові та пов'язані з ними немайнові відносини, що складаються в процесі зайняття підприємницькою діяльністю — порядок укладання договорів, визначення їх сторін, моменту виник­нення праводієздатності та інші питання. Проте у складі під­приємницького права не важко виділити також норми фінансо­вого, земельного, трудового та деяких інших галузей права.

Із прийняттям 16 січня 2003 р. Верховною Радою України Господарського кодексу (ГК) України статус галузі підприєм­ницького права дещо змінився. Внаслідок прийняття кодифі­кованого законодавчого акта було закріплене існування повно­цінної галузі права — господарського права. З цього моменту підприємницьке право набуває рис комплексної підгалузі праваіз збереженням наведених вище ознак. Підприємницьке право є підгалуззю господарського права, як і, власне, підприєм­ницька діяльність є видом господарської діяльності, співвідносячись з останньою як часткове з цілим.

Комплексний характер підприємницького права впливає на характер співвідношення цієї підгалузі з іншими галузями. З кожної класичної галузі підприємницьке право позичає відпо­відні правові норми, що прямо або опосередковано регулюють відносини, які складаються у зв'язку із зайняттям підприєм­ницькою діяльністю.

Одночасно підприємницьке право можна розглядати і як комплексну галузь законодавства, тобто як систему правових норм, що деталізують порядок реалізації конституційного права на зайняття підприємницькою діяльністю (ст. 42 Конституції України). Вказана система правових норм міститься в норма­тивних актах різної юридичної сили, створюючи тим самим своєрідний нормативний масив підприємницької діяльності.

2. Предметом підприємницького права, як і будь-якої іншої галузі права, є специфічне коло суспільних відносин, які виникають у процесі або у зв'язку із провадженням підприємницької діяльності її суб'єктами — носіями взаємо­пов'язаних прав і обов'язків, передбачених і забезпечених законом.

Незважаючи на те, що підприємницьке право фактично ут­ворилося на базі цивільного і адміністративного права, право­відносини, що є його предметом, у процесі розвитку набува­ють все більше специфічних рис. Як зазначають деякі автори, господарські (підприємницькі) відносини за своїм змістом і порядком регулювання суттєво відрізняються від цивільно- правових. Вони є не просто майновими, а організаційно-майновими.

У теорії зазвичай ставиться питання про співвідношення підприємницького права із суміжними галузями господарсько­го та комерційного права. Різниця полягає в обсягах відносин, що складають їх предмет правового регулювання.

3. Предметом правового регулювання підприємницького пра­ва є підприємницька діяльність, яка відповідно до ст. 42 ГК України визначається як самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Тобто, вона є специфічним видом госпо­дарської діяльності, яка здійснюється від імені підприємця, під його майнову відповідальність, на його власний ризик і має на меті отримання прибутку.

У підприємницькій діяльності, зокрема, вбачають риси діяль­ності особливого творчо пошукового, новаторського характеру, під час якої опрацьовуються нові сфери вигідного вкладення ресурсів, ідеї нових комбінацій у виробництві, опанування нових ринків, створення нових продуктів і способів досягнення мети.

Розширення підприємницької діяльності і активна співпраця значної кількості юридичних і фізичних осіб різних форм власності вимагає прискорення розвитку підприємницького права і узагальнення вже набутих як теоретичних, так і прак­тичних результатів. Невід'ємною складовою цього процесу є і розробка механізму поступової гармонізації вітчизняного під­приємницького права відповідно до міжнародних вимог, зокре­ма законодавства країн ЄС. Але на першому етапі цієї роботи вітчизняна законодавча база потребує суттєвого вдосконален­ня, усунення суперечливості, забезпечення стабільності прий­нятих норм, особливо податкового законодавства, та створення тим самим більш сприятливих умов для розвитку бізнесу взагалі й приватного зокрема. Тільки ефективна, мобільна і прибуткова економіка України буде спроможною витримати жорстку конкуренцію більш досвідчених іноземних підпри­ємців.

За рівнем (предметом) правового регулювання відповідних відносин підприємницьке право поділяється на публічне і приватне право. Публічне підприємницьке право регулює питання організації державних установ та їх відносини з окре­мими особами, в тому числі — суб'єктами підприємницької діяльності. Публічними, наприклад, є відносини, пов'язані із ліцензуванням окремих видів діяльності, сертифікацією та стан­дартизацією продукції (робіт, послуг), здійсненням державного контролю за додержанням зазначених вимог.

Приватне підприємницьке право регулює відносини між окремими особами у зв'язку зі здійсненням ними підприєм­ницької діяльності. Наприклад, укладання між засновниками господарського товариства засновницького договору є проя­вом приватно-правових відносин між ними, оскільки залежить від волі його сторін і, відповідно, не залежить від волі держав­них органів.

4. Метод підприємницького права. Із питанням про предмет підприємницького права тісно пов'язане питання про його метод, тобто спосіб впливу на від­повідні відносини.

Метод підприємницького права обумовлений специфікою методів тих галузей, норми яких входять до складу цієї галузі. Наприклад, майнові відносини, що складаються в процесі зайняття підприємницькою діяльністю, регулюються нормами різно­манітних галузей права; відповідно й методи регулювання в кожному разі різні. А саме: метод владних розпоряджень — при плановому розподілі матеріалів і коштів, що переважало при адміністративно-командному управлінні державним секто­ром (адміністративне право); метод заборони під загрозою пока­рання — при злочинних посяганнях на власність (кримінальне право); метод договору — при безпосередньому провадженні підприємницької діяльності її суб'єктами, які вступають у май­нові правовідносини як рівноправні сторони (цивільне право); метод рівноправ'я — при регулюванні майнових відносин між подружжям, що виникають у разі поділу майна суб'єкта під­приємницької діяльності, заснованого на базі спільного суміс­ного майна подружжя (сімейне право) та ін. Загалом методом підприємницького права є, переважно, дозвільний метод (для суб'єктів підприємницької діяльності — "дозволено все, що не заборонено законом"; для публічних органів влади — "дозво­лено те, що встановлено законом").

5. Система підприємницького права. У межах галузі підприємницького права виділяються пра­вові інститути — сукупність норм права меншого обсягу, що регулюють споріднені відносини в межах тієї групи суспіль­них відносин, які становлять предмет галузі, тобто відносин у сфері провадження підприємницької діяльності. Наприклад, інститутами підприємницького права є інститути договірного права, права промислової власності, захисту економічної кон­куренції, інститут регулювання зовнішньоекономічної діяль­ності суб'єктів підприємницької діяльності та ін. Сукупність інститутів, в свою чергу, дозволяє виділити в межах галузі підприємницького права Загальну та Особливу частини.


Читайте також:

  1. А/. Фізичні особи як суб’єкти цивільного права.
  2. Аксіологія права у структурі філософсько-правового знання. Соціальна цінність права.
  3. Альтернативні джерела формування підприємницького капіталу
  4. Аналіз доцільності фінансових інвестицій у корпоративні права.
  5. Б/. Принципи виборчого права.
  6. Б/. Юридичні особи як суб’єкти цивільного права.
  7. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн
  8. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  9. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  10. Безробіття: сутність, види, соціально – економічні наслідки.
  11. Бізнес-план підприємства: сутність та складові
  12. Біологічна, соціальна та психологічна сутність здоров’я.




Переглядів: 960

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
План уроку №1-2 | Підприємництво зі створенням юридичної особи (складне).

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.