Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Скелет вільної верхньої кінцівки

Кістки та з’єднання грудного пояса

Кістки верхньої кінцівки (os membri superioris) склада­ються з

пояса верхньої кінцівки (cingulum membri superioris)

кісток (скелета) вільної верхньої кінцівки (pars libera membri superioris).

Скелет плечового пояса утворюють дві парні кістки: клю­чиця та лопатка.

Ключиця (clavicula)

Єдина кістка, яка з'єднує вільну верхню кінцівку зі скелетом тулуба.

Вона має тіло та два кін­ці — груднинний і акроміальний. Стовщений присередній, або груднинний, кінецьмає сідлоподібну суглобову поверхню для з'єднання з грудниною,

а бічний, або акроміальний, плоску суглобову поверхню -це місце зчленування з акроміоном лопат­ки.

Бічна частина ключиці випуклістю спрямована назад, а присередня — вперед.

Лопатка (scapula)

має трикутну форму. У ній розрізняють три краї: верхній, бічний та присередній, три кути: верхній, нижній і бічний, дві поверхні — передню (реброву) і задню (дорзальну). На середині верхнього краю лопатки є вирізка лопатки, латеральніше — дзьобоподібний відросток (processus coracoideus). Присередній край лопатки обернений до хребто­вого стовпа, а бічний край — до пахвової ямки.

Верхній кут лопатки обернений догори та медіально, ниж­ній — вниз, бічний — значно стовщений. Цей кут відокремле­ний шийкою лопатки. У ділянці бічного кута є суглобова за­падина для з'єднання з головкою плечової кістки. Над верх­нім краєм суглобової западини визначається надсуглобовий горбик, а нижче від западини — підсуглобовий горбик. Задня поверхня лопатки поділена остю лопатки на дві ямки: надос-тьову і підостьову. Ость лопатки закінчується виступом — плечовим відростком (акроміоном), на якому знаходиться су­глобова поверхня для зчленування з ключицею. Передня пове­рхня утворює підлопаткову ямку. У вищезгаданих ямках міс­тяться однойменні м'язи.

Скелет вільної верхньої кінцівки включа

плечову кістку (плече),

кістки передпліччя

кістки кисті.

Плечова кістка (humerus)

довга трубчаста кістка, в якій виділяють тіло (діафіз) та два кінці (епіфізи) — верхній та нижній. Тіло плечової кістки у верхньому відділі має круглу форму, а в дистальному — тригранну, де виділяють три поверх­ні: передню присередню, передню бічну і задню. На бічній по­верхні тіла плечової кістки знаходиться дельтоподібна горбистість, до якої прикріплюється дельтоподібний м'яз і позаду від якої, на задній поверхні тіла, помітна борозна променевого нерва. Вигинаючись, ця борозна йде зверху донизу і зсередини назовні. На проксимальному (верхньому) епіфізі знаходиться головка, яка відділяється від тіла кістки анатомічною шийкою, нижче від якої на передньобічній поверхні плечової кіст­ки розташовані два підвищення: великий та малий горбики, між якими визначається міжгорбикова борозна. Від кожного горбика вниз тягнуться гребені великого і малого горбиків. Ниж­че від горбиків на тілі плечової кістки знаходиться хірургічна шийка.

Нижній кінець кістки стовщений і закінчується вирост­ком плечової кістки; у ньому розрізняють головку та блок. Ви­ще від блоку на передній поверхні знаходиться вінцева ямка, а над головкою — променева ямка. На задній поверхні плечо­вої кістки в дистальному відділі знаходиться ямка ліктьового відростка. У ділянці нижнього епіфіза виділяють також два виступи — бічний і присередній надвиростки. На задній поверх­ні присереднього надвиростка є борозна ліктьового нерва.

До складу кісток передпліччя входять променева і ліктьо­ва кістки, які також відносяться до трубчастих кісток.

Променева кістка (radius)

розташована з боку великого па­льця, а відносно ліктьової кістки знаходиться назовні, трохи допереду. У цій кістці визначають тіло і два епіфізи. На тілі розрізняють три краї: передній, задній та міжкістковий, & та­кож три поверхні: передню (долонну), задню (дорзальну) та біч­ну (зовнішню). На передній поверхні є живильний отвір, який у товщі кістки переходить у живильний канал.

На проксимальному епіфізі знаходиться головка, на верх­ній поверхні якої є суглобова ямка. Бічна поверхня її гладень­ка, вона утворює суглобовий обвід променевої кістки. Нижче від головки знаходиться шийка променевої кістки, а під нею добре виражена горбистість, місце прикріплення двоголового м'яза плеча. У нижньому відділі променевої кістки помітний шилоподібний відросток. На присередній поверхні дистально­го епіфіза визначається ліктьова вирізка і зап'ясткова сугло­бова поверхня.

Ліктьова кістка (ulna)

має три краї: передній, зад­ній, міжкістковий — і три поверхні: задню, передню і присередню. На межі між тілом і верхнім епіфізом є горбистість лік­тьової кістки — місце прикріплення плечового м'яза. На верх­ньому епіфізі визначається ліктьовий відросток (olecranon), на передній поверхні якого є півмісяцева вирізка, а нижче — вінцевий відросток. На бічній поверхні вінцевого відростка роз­міщується променева вирізка. Дистальний епіфіз ліктьової кіст­ки утворює головку, від якої з присереднього боку відходить шилоподібний відросток. Головка має суглобовий обвід для з'єднання з вирізкою променевої кістки.


Читайте також:

  1. Анатомічна будова кісток вільної нижньої кінцівки
  2. Анатомія кісток верхньої і нижньої кінцівок та їх з’єднання
  3. Будова скелетних м’язових фібрил хребетних
  4. Будова, форма скелетних м'язів
  5. Вени верхньої кінцівки
  6. Вимоги безпеки при вантажно-розвантажувальних роботах та перевезенні матеріалів верхньої будови колії.
  7. Вищий рівень - це рівень ядерних структур особистості, той психологічний скелет, або каркас, на який згодом нашаровується, нанизується все інше.
  8. Відмінність дійового каяття від добровільної відмови від доведення злочину до кінця.
  9. Вікові особливості скелета
  10. ВІКОВІ, СТАТЕВІ ТА ІНДИВІДУАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ М'ЯЗІВ ВЕРХНЬОЇ КІНЦІВКИ
  11. ВІКОВІ, СТАТЕВІ ТА ІНДИВІДУАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ М'ЯЗІВ НИЖНЬОЇ КІНЦІВКИ
  12. Властивості м’язового волокна. Механізми утворення та передачі збудження, скорочення скелетних м’язів.




Переглядів: 2445

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Анатомія кісток верхньої і нижньої кінцівок та їх з’єднання | Кістки таза

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.