Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Зовнішнє середовище СМВ

Як і будь-яка суспільно-політична система, система міжнародних відносин існує у певному зовнішньому середовищі, з яким вона безперервно взаємодіє. Розмежування понять «система» і «середовище» дозволяє більш чітко визначити сферу компетенції історії міжнародних відносин, її відмінність від інших історичних і політичних дисциплін. Постійним зовнішнім фактором, що робить вплив на міжнародні відносини, є географічне середовище. Взаємодія міжнародної системи і географічного середовища вивчає геополітика, яка відіграє помітну роль і в рамках системного підходу. Разом з тим геополітика не може претендувати на універсальне пояснення природи і закономірностей міжнародних відносин, оскільки будь-яка міжнародна система має власну специфіку і не детермінована одним тільки геополітичним середовищем. При усій своїй значимості об'єктивні геополітичні фактори не є визначальними в розвитку міжнародних відносин. Все зростаючу роль в них відіграють фактори суб'єктивні, тобто ті, що породжуються діяльністю людей.

Система міжнародних відносин існує і в історичному середовищі. Її утворює світовий історико-політичний процес в цілому, а також історія окремих держав і народів, що входять в систему МВ. Внутрішній розвиток тієї чи іншої держави, будучи самостійною історичною реальністю, так само як і географічне середовище, являє собою зовнішній фактор по відношенню до міжнародної системи, в яку ця держава включена. Впливаючи на систему міжнародних відносин за допомогою зовнішньої політики, держава перетворює фактори свого внутрішнього розвитку в чинники існування системи. Таким чином, зовнішню політику кожної окремо взятої держави можна розглядати як інструмент взаємодії міжнародної системи та її історичного середовища.

Ще одну групу зовнішніх факторів складають міжнародні процеси, що протікають в історичному середовищі і які зачіпають декілька країн або ж світове співтовариство в цілому. В історії XVIII - XIX ст. до них відносилися, наприклад, формування великих колоніальних імперій і світового ринку, а в історії ХХ ст. –підйом національно-визвольних рухів, демократизація суспільного життя в багатьох державах світу, поширення нових масових ідеологій, науково-технічна революція і поява «ядерного фактора» у світовій політиці, різке загострення екологічної, демографічної та інших глобальних проблем і т. д. В останні десятиліття в міжнародному житті бурхливо розвиваються такі якісно нові процеси, як глобалізація передачі інформації, фінансових потоків, міграції населення, міжнародної злочинності тощо. Глобалізація історичного середовища, зростаюча взаємозалежність країн і народів накладають нові обмеження на суверенітет держав і зменшують свободу їхніх дій на міжнародній арені.

Термін життя кожної системи залежить в першу чергу від того, наскільки вона здатна відповідати мінливим реальностям історичного розвитку і корінним інтересам її основних учасників.


Читайте також:

  1. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
  2. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
  3. Антропогенний вплив на навколишнє середовище
  4. Антропогенний вплив на навколишнє середовище УКРАЇНИ
  5. Антропогенний вплив на природне середовище та сучасні екологічні проблеми
  6. Антропогенний вплив – це будь-який вплив, що здійснює людина на навколишнє середовище та його ресурси.
  7. Бізнес-середовище: Аналіз п’яти сил
  8. Будова та функції системи дихання. Зовнішнє дихання. Дихальний цикл. Біомеханіка вдиху та видиху.
  9. Виробниче середовище: сутність і основні чинники.
  10. Виховне середовище, його роль у формуванні виховної системи класу.
  11. Відповідальність підприємництва перед навколишнім природним середовищем.
  12. Внутрішнє і зовнішнє середовище організації




Переглядів: 553

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Формування зовнішньої політики держав. Ідеологія і міжнародні відносини | Системи міжнародних відносин в новий та новітній часи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.