Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Закони функціонування (статики) організації

До законів функціонування (статики) організації відносять:

- закон композиції;

- закон пропорційності;

- закон найменших.

Зазвичай, у науковій літературі закон композиції та закон пропорційності розглядаються у комплексі як один закон – композиції та пропорційності.

Формулювання закону пропорційності і композиції: будь-яка система (біологічна або соціальна) прагне придбати, створити у своїй структурі всі необхідні ресурси, чи зберегти у ній усі необхідні елементи (композицію), що знаходяться в заданій співвідносності або заданій підпорядкованості (пропорції).

Закон можна розбити на дві складові частини[3]:

- закон композиції розкриває значення послідовності в організації, виражає строгу, причинно-наслідкову конфігурацію формування дерева цілей як логічної основи побудови і представлення організації, що планується, тобто виражає необхідність погодження цілей організації: вони мають бути спрямовані на підтримання основної цілі більш загального характеру;

- закон пропорційності виражає необхідність знаходження певного співвідношення між частинами цілого, їх співрозмірність, залежність.

Розглянемо три варіанта можливої реалізації закону композиції і пропорційності.

Згідно першого варіанту ні керівник, ні підлеглі нічого не знають про дію закону. У цьому випадку відбувається самоналаштування елементів організації: персоналу, окремих функцій, психологічної атмосфери, — у відповідності до головних цілей. Проблема в тому, що самоналаштування — процес довгий і він не виключає помилок.

У другому варіанті про дію закону знає лише керівник. Він визначає набір цілей організації і на основі даного набору — напрямок гармонізації. Підлеглі можуть не уявляти собі цілі організації або не підтримувати їх, тому багато дій керівника будуть не зрозумілі, не прийняті і не підтримані. Кінцевий результат буде залежати від здатності керівника переконувати людей.

Третій варіант: керівник і підлеглі знають про закон композиції і пропорційності і управляють ним. Усі системи організації будуть постійно удосконалюватися, працівники будуть використовувати командні способи взаємодії, що приведе до зростання ефективності діяльності організації і підвищення її конкурентноздатності.

Професійна реалізація закону пропорційності і композиції базується на виконанні низки принципів: планування, координування, обмеження, стабілізації, узгодження, повноти.

Принцип планування означає необхідність постійної розробки в кожній організації обґрунтованих планів діяльності і розвитку різної тривалості і спрямованості. Розрізняють стратегічне, тактичне і оперативне планування.

Принцип координування є продовженням першого принципу і передбачає постійне відслідковування стратегічних, тактичних і оперативних змін зовнішнього і внутрішнього середовища організації і внесення відповідних коректив у набір і пропорції ресурсів, плани та механізм їх реалізації. Цей принцип реалізує достатні умови закону.

Принцип обмеження передбачає, що набір ресурсів і їх пропорції повинні бути обмеженими.

Принцип стабілізації передбачає, що зміна змісту набору ресурсів і їх пропорцій не повинна виходити за межі нормативного рівня.

Принцип повноти передбачає, що кожна організація повністю виконує всі функції виробництва і управління або використовуючи власні ресурси (своїми силами), або залучаючи стороні організації і окремих працівників. Цей принцип реалізує необхідні умови закону.

До законів функціонування (статики) організаціївідносять і закон найменших: загальна стійкість системи визначається стійкістю її самого слабкого елемента. Можна відмітити повну аналогію з ланцюгом — його міцність визначається міцністю самої слабкої ланки. Саме тому закон найменших ще називають законом найбільш слабкої ланки. Стосовно організації цей закон можна сформулювати так: ефективність організації в кінцевому рахунку визначається станом її найбільш слабкої ланки.

Отже, законами функціонування (статики) організації є закон композиції і пропорційності та закон найменших. Перший з цих законів слід розглядати на двох рівнях: на рівні організації та на рівні зовнішнього середовища, в якому організація є одним з елементів. Між поняттями пропорційність, композиція і гармонія можна поставити знак рівності. У природі все підпорядковано ідеї спільного співіснування, гармонії. Гармонія передбачає наявність сукупності елементів, процесів та їх співвідносність (пропорційність)[4]. Свідома реалізація закону композиції та пропорційності в організації вимагає обов’язкового використання набору принципів, серед яких принципи планування, координації та повноти.

 


Читайте також:

  1. IV. Закони ідеальних газів.
  2. IV. Закономірності структурно-функціональної організації спинного мозку
  3. PR-відділ організації: переваги і недоліки
  4. V Практично всі психічні процеси роблять свій внесок в специфіку організації свідомості та самосвідомості.
  5. АГЕНТ З ОРГАНІЗАЦІЇ ОБСЛУГОВУВАННЯ АВІАПЕРЕВЕЗЕНЬ
  6. Аграрні закони України
  7. Адміністративно-командна система, її ознаки та механізм функціонування.
  8. Акти з охорони праці в організації.
  9. Акти з охорони праці, що діють в організації, їх склад і структура.
  10. Актуальні тенденції організації іншомовної освіти в контексті євроінтеграції.
  11. Аналіз сильних та слабких сторін організації
  12. Аналіз та планування витрат організації на професійне навчання персоналу




Переглядів: 2494

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття статики та динаміки організації | ТЕМА 1. МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ТЕОРІЇ ОРГАНІЗАЦІЇ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.