Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Зовнішнє і внутрішнє опромінення

 

Під зовнішнім опроміненням слід розуміти такий вплив випромінювань на людину, коли джерело радіації розташоване поза організмом і виключена імо­вірність попадання РВ всередину організму. При цьому людина опромінюється тільки протягом того часу, коли вона знаходиться поблизу джерела випроміню­вання. При зовнішньому опроміненні найбільш небезпечне рентгенівське, гам­ма і нейтронне опромінення.

При попаданні РВ всередину організму людина зазнає безперервного внутрішнього опромінення до того часу, поки РВ не виведеться з організму в результаті розпаду або фізіологічного обміну. Це опромінення дуже небезпеч­не, тому що викликає ураження різних органів, які довго не заживають.

Можливі шляхи проникнення РВ в організм: через органи дихання, через ШКТ, через ушкодження і розриви на шкірі і шляхом абсорбції через здорову шкіру.

Найбільш небезпечний перший шлях, оскільки об'єм споживаного повіт­ря приймається таким, що дорівнює 20 м3·добу-1, а з їжею людина споживає тільки 2,2 л води за добу (800 л·год-1). При цьому засвоєння і відкладення в ор­ганізмі РН, як правило, вище, ніж при заковтуванні.

При пероральному (тобто по харчових ланцюжках) надходженні РР вони попадають у ШКТ, звідки всмоктуються в кров і розносяться по різних органах

і тканинах. Чим менша розчинність сполуки, що містить РН, тим більше її про­ходить транзитом по ШКТ і евакуюється з організму.

РР, які поступили через шкіру, направляються безпосередньо в кров і далі РН в залежності від їх хімічних властивостей накопичується в конкретних ор­ганах, що приводить до високих локальних доз радіації.

У тому випадку, якщо РН не укоренилися в тканинах і органах тіла, вони через деякий час проходять через нирки і виходять з сечею.

Отже, в процесі життєдіяльності певна частина радіоактивних елементів виводиться з організму (з потом, слиною, сечею, калом тощо). Цей процес характеризується наступними показниками:

- періодом біологічного напіввиведення - часом, протягом котрого кількість (активність) організмі зменшується вдвоє внаслідок фізіологічного обміну.

- ефективним періодом напіввиведення - часом, протягом котрого кількість (активність) в організмі зменшується вдвоє за рахунок радіоактивного розпаду (фізичний перiод пiврозпаду -) і біологічного виведення .


Читайте також:

 1. Будова та функції системи дихання. Зовнішнє дихання. Дихальний цикл. Біомеханіка вдиху та видиху.
 2. Визначення допустимого часу початку входу в зону зараження (початку роботи) за заданою дозою опромінення
 3. Визначення допустимого часу початку долання зон радіоактивного забруднення (початок виходу із зони) при заданій дозі опромінення
 4. Визначення можливих доз опромінення
 5. Внутрішнє дослідження на ринку
 6. Внутрішнє законодавство як джерело міжнародного приватного права.
 7. Внутрішнє законодавство як джерело МПрП.
 8. Внутрішнє і зовнішнє середовище організації
 9. Внутрішнє керівництво реалізацією стратегій підприємства
 10. ВНУТРІШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ
 11. Внутрішнє середовище організації
 12. Внутрішнє середовище організації, взаємозв’язок внутрішніх змінних
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Гостра і хронічна променеві хвороби | Шляхи надходження радіоактивних речовин в організм

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.