Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Слайд 1

Більшість українських керівників вже переконалися на власному невтішному досвіді, що обмеженість в грошових коштах створює величезні труднощі для нормального функціонування підприємства. Часто навіть прибуткові українські підприємства не можуть сплатити рахунки чи податки. Для цього потрібні грошові кошти.

Багато підприємств в Україні страждають від хронічної нестачі грошових коштів, внаслідок чого вони несвоєчасно виплачують заробітну плату працівникам і затримують розрахунки з постачальниками.

Якщо ваше підприємство відчуває таку нестачу грошових коштів, цей модуль допоможе визначити джерела забезпечення високої ліквідності та вкаже шляхи правильного управління грошовими коштами. Навіть якщо зараз на підприємстві немає відчутних проблем з грошовими коштами, цей модуль однаково буде корисним для планування майбутнього росту і для розуміння поточних потреб у грошових коштах.

Аналіз руху грошових коштів виявляє, котрі з активів, пасивів чи інших позицій звіту про фінансову діяльність підприємства приносять чи потребують найбільше грошових коштів. Щоб скласти звіт про рух грошових коштів і проаналізувати його, потрібні два балансові звіти (за поточний і попередній періоди), а також звіт про прибутки (за поточний період). Так можна порівняти динаміку змін в активах, зобов'язаннях та інших позиціях і визначити поточне становище з грошовими коштами. Наприклад, щоб проаналізувати річний рух грошових коштів компанії на 31 грудня 1999 року, потрібно взяти баланс за 1999 і 1998 роки та звіт про прибутки на 31 грудня 1999 року.

Звіт про рух грошових коштів показує, як грошові кошти надходять на підприємство і як вони витрачаються. Він також пояснює вплив грошових коштів на балансовий звіт і звіт про прибутки. У балансовому звіті будь-якої компанії відображено фінансовий стан компанії на певний момент, а у звіті про прибутки відображено надходження та витрати за певний період часу. Аналіз руху грошових коштів є цінним доповненням до цих двох документів, бо він враховує багато сторін діяльності, які часто ігнорують, визначаючи рентабельність компанії.

Разом з обсягом продажу і рівнем прибутку, грошові потоки є одним із трьох ключових показників фінансового здоров'я компанії. З цих трьох показників інформація про рух грошових коштів може своєчасно попередити про негативні тенденції в діяльності підприємства. Коли підприємство потрапляє у скрутне становище, це позначається на грошових потоках, і керівництво дізнається про виникнення проблем.

Але грошові потоки - не прибутки. Прибуток - це просто різниця між виручкою від реалізації і витратами. Якщо продукція відпускається в кредит (тобто покупець не платить одразу), ріст обсягів продажу і прибутків фактично означатиме зменшення грошових потоків. Вимірюючи потік грошових коштів, зосередимося на двох речах: скільки грошей отримує підприємство (з усіх джерел) і як витрачає (на всі потреби). Негрошові витрати, як, наприклад, амортизація чи продаж на умовах консигнації, не враховуються.

На слайді запропоновано ще кілька відмінностей між прибутком і рухом грошових коштів. Дуже важливо пам'ятати, що прибуток включає як дохід, так і пов'язані з його отриманням витрати, а для грошових потоків дохід і витрати мають значення тільки тоді, коли гроші фактично переходять з рук в руки. Тут варто відмітити, що особливо важко оцінити бартерні операції, тому їх проведення, яким би привабливим воно не здавалося, негативно впливає на діяльність підприємства і надійність його фінансового стану.

 

Нестачу грошових коштів спричиняють як зовнішні, так і внутрішні фактори. До зовнішніх факторів відносяться бартер, тиск з боку конкурентів, значна дебіторська заборгованість. До внутрішніх - невиправдана інвестиційна діяльність, недостатній фінансовий контроль та неефективна робота служб збуту і маркетингу. Керівництво має контролювати більшу частину цих чинників. Тому, щоб оцінити ефективність управління підприємством, необхідно перевірити збалансованість притоку і відтоку грошових коштів.

Через нестачу грошових коштів внаслідок неефективного управління виникають затримки з виплатою зарплати, поверненням банківських позик і кредитів, виплат постачальникам. Перш за все, нестача грошових коштів послаблює позицію підприємства на переговорах. Покупці, постачальники і посередники скоро дізнаються, що підприємство нездатне виконувати взяті на себе зобов'язання, і обов'язково скористаються з цього.

Грошові потоки можна розділити на три основні категорії, відповідно до виду діяльності: операційні, інвестиційні та фінансові.

Грошові потоки від операційної діяльності охоплюють всі джерела надходження і використання грошових коштів, пов'язані з операційною діяльністю підприємства. Спочатку треба визначити сукупний обсяг продажу за гроші, очікуване повернення дебіторської заборгованості та інших джерел грошових надходжень, як показано на лівій стороні слайду. Далі проаналізуйте відтік грошових коштів на оплату різних операційних витрат, виплату зарплати робітникам і розрахунки з постачальниками. Нарешті, підсумувавши всі надходження і відтоки, можна обчислити, скільки грошових коштів використано на підтримку основної діяльності підприємства і скільки залишилося на інвестиційну і фінансову діяльність.

Потоки грошових коштів від інвестиційної діяльності відображають грошові суми, спрямовані на капіталовкладення та інше довгострокове інвестування. Джерела грошових коштів від інвестиційної діяльності часто обмежуються надходженнями від продажу основних засобів. Склавши позитивні і негативні грошові потоки від інвестиційної діяльності і додавши їх до суми грошових коштів від операційної діяльності, цілком ймовірно, що загальний потік грошових коштів буде негативним. Якщо підприємство не одержує надзвичайно великі надходження від виробничої діяльності, йому важко фінансувати значні капітальні витрати за рахунок лише надходжень від операційної діяльності. Тому капіталовкладення, як правило, фінансуються за рахунок позичок чи нової емісії акцій.

Грошові потоки від фінансової діяльності залежать від того, як компанія фінансує свої потреби у грошових коштах: за рахунок позикового чи власного капіталу. Позички поділяються на коротко та довготермінові, так керівники можуть забезпечувати відповідність поточних активів (сировина, готова продукція, незавершене виробництво) поточним зобов'язанням (кредиторська заборгованість, короткострокові позики банків тощо) та фіксованих активів (основні фонди) довгостроковим зобов'язанням (довгострокові позики банків) або акціонерному капіталу. Таким чином можна уникнути дисбалансу, який неминуче виникає, коли довгострокові проекти фінансуються за рахунок короткострокових позичок.

Існують два методи складання звіту про рух грошових коштів, прямий і непрямий. У цьому модулі ми будемо користуватися прямим методом, оскільки він є простішим для розуміння. Щоб більше дізнатися про прямий чи непрямий метод складення звіту про грошові потоки, можна звернутись до консалтингових організацій - партнерів проекту, перелік яких подано у розділі "Інша інформація".

Прямий метод складення звіту про рух грошових коштів враховує надходження і відтоки грошових коштів підприємства у ході здійснення операційної, інвестиційної і фінансової діяльності. Це можна зробити, переглянувши всі позиції балансового звіту і звіту про прибутки, оцінивши їх наслідки для грошових потоків і записавши їх у відповідних рядках звіту про рух грошових коштів.

 

Склавши підсумки розділів операційної, інвестиційної та фінансової діяльності, внизу сторінки одержуємо загальні показники грошових потоків. Ця сума має відповідати різниці наявних грошових коштів, показаній у балансовому звіті за звітний період. Якщо цифри не співпадають, доведеться повернутися до попередніх обчислень і знайти причину невідповідності цифр.

На слайді подано типовий звіт українського підприємства про рух грошових коштів.

Основним джерелом грошових коштів від операційної діяльності були надходження від повернення дебіторської заборгованості в розмірі 21 млрд. грн., або 56% всіх грошових коштів від операційної діяльності. Врахувавши усі інші притоки і відтоки коштів, загальний рівень потоку грошових коштів від операційної діяльності становить плюс 45 млн. грн.

Підприємство вклало довгострокових інвестицій на 346 млн. грн, які частково фінансувались за рахунок продажу основних засобів на суму 300 млн. грв. Внаслідок цього, загальний рівень грошових потоків становить мінус 1 млн. грн. Як видно, підприємство обійшлося без залучення додаткового позикового чи акціонерного капіталу. Профінансувати різницю в 1 млн. можна було лише за рахунок скорочення на цю суму резервів грошових коштів з балансу. Для такої великої компанії недостача в 1 млн. грв. не є суттєвою, але це може свідчити про більш серйозні проблеми в подальшому. У цьому випадку керівництву компанії, напевне, слід ще раз переглянути програми капіталовкладень і знайти надійніші джерела для їх фінансування.

Звіт про рух грошових коштів можна скласти для всього підприємства чи для потреб його окремих підрозділів. Рівень користувача і рівень деталізації звіту визначає саме підприємство. Важливо створити систему, яка дозволяє здійснювати своєчасний, точний і ефективний нагляд за рухом грошових коштів підприємства.

Аналіз руху грошових коштів – це могутній інструмент, який можна використовувати для регулярного контролю за фінансовим станом підприємства. Оптимальна періодичність представлення звітів про рух грошових коштів визначається потребами керівництва. Відповідно до його потреб, звіти можна складати щомісяця, щотижня чи навіть щодня. Разом з історичними даними, звіт може містити також касовий бюджет для співставлення фактичних показників з запланованими. Таким чином можна прогнозувати потребу в грошових коштах і уникнути несподіваної нестачі грошових коштів у майбутньому.

До цього модулю пропонуємо розповідь про успішний досвід роботи українського підприємства, на якому вдало запровадили систему контролю за рухом грошових коштів. Використайте цей приклад і подумайте, як можна запровадити таку систему на вашому підприємстві. Цей приклад можна використати також для заохочення інших працівників до участі в заходах по реформуванню роботи підприємства.

 


 


 


 


 


 

 


Читайте також:

  1. Додавання в слайд музики і звукових ефектів
  2. Додавання на слайд фільму або анімованого малюнка GIF
  3. Додавання переходів між слайдами
  4. Залежно від часу закріплення і зберігання матеріалу пам'ять поділяють на сенсорну, короткочасну і тривалу(Слайд № 19).
  5. Запис звуку або звукової примітки для окремого слайду
  6. Зміна фону слайду
  7. Лекція 1. (слайд 5) Організація економічного аналізу на підприємстві
  8. Слайд 1
  9. Слайд 1
  10. Слайд 1
  11. Слайд 1
  12. Слайд 1




Переглядів: 654

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Слайд 1 | Внутрішнє середовище організації.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.043 сек.