Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Невміння управляти собою

Недостатнiй творчий пiдхiд

Тема. Концепція обмежень

Лекція № 8

Мета:ознайомити з основними обмеженнями у менеджменті освіти: невміння управляти собою, раціональний розподіл сил педагога, розмиті особисті цінності та цілі, зупинка саморозвитку, недостатні навички розв’язання проблем, недостатнiй творчий пiдхiд, невміння впливати на людей, невміння навчати, низька здатність формувати колектив.

План:

1. Невміння управляти собою

2. Раціональний розподіл сил педагога

3. Вміння долати труднощі. Як подолати проблеми переживань?

4. Раціональний розподіл часу

5. Розмиті особисті цінності та цілі

6. Зупинка саморозвитку

7. Недостатні навички розв’язання проблем

9. Невміння впливати на людей

10. Невміння навчати

11. Низька здатність формувати колектив

 

Рекомендована література

1. Демчук В.С. Основи освітнього менеджменту. – К.: Ленвіт, 2007. – 263 с.

2. Крижко В. В. Теорія та практика менеджменту в освіті: Навч. посібник / Василь Васильович Крижко. – 2-е вид., доопрацьоване. – К. : Освіта України, 2005. – 256 с.

3. Мармаза О.І. Менеджмент в освіті: дорожня карта керівника. – Х.: Видав. група «Основа», 2007. – 448 с.

4. Менеджмент. Творчість. Пошук: Навч. посіб. для викладачів ін-тів післядиплом. освіти, керівників загальноосвіт. закладів, слухачів курсів підвищення кваліфікації / Упр. освіти і науки Полт. облдержадміністації, Полт обл. ін-т післядипломної пед.освіти ім. М.В. Остроградського. – Полтава : ПОІППО, 2005. – 116 с.

5. Мороз І.В. Менеджмент і маркетинг освіти: навчально-методичний посібник. – К.: Освіта України, 2009. – 192 с.

6. Скрипко Т.О., Ланда О.О. Менеджмент. Навчальний посібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 176 с.

7. Хриков Є.М. Управління навчальним закладом: навч. посіб. – К.: Знання, 2006. – 365 с.

8. Цехмістрова Г.С., Фоменко Н.А. Управління в освіті та педагогічна діагностика. Навчальний посібник для студентів ВНЗ. – К.: Видавничий Дім «Слово», 2005. – 280 с.

У психолого - педагогічній науці авторитет вчителя розглядається як інтегральна характеристика його професійного, педагогічного та особистого місця в колективі, яка виявляється у ході взаємин з учнями, їх батьками, колегами та впливає на успішність навчально - виховного процесу, це визнання за вчителем права на прийняття відповідального рішення, яке заслоговує повної довіри. Авторитетний вчитель викликає у багатьох учнів бажання брати з нього приклад.

Учні запозичують його судження, ставлення до праці і до людей, навіть особливості поведінки. Авторитетний учитель стає також фактором виховання учнівського колективу і кожного окремого учня.

Повага до вчителя формується при достатньо високому рівні розвитку трьох типів педагогічних умінь: "наочних" (наукові знання); "комунікативних" (знання про своїх учнів і колег); "гностичних" (знання самого себе та уміння коректувати власну поведінку).

На підставі проведених педагогічних досліджень були виділені комплекси характеристик авторитетного і неавторитетного учителя. У перших спостерігається висока педагогічна спостережливість, повага до учнів, стимулювання їх активності та інтелектуальної діяльності, гнучкість і нестандартність в ухваленні педагогічних рішень, задоволення від процесу спілкування з учнями. У неавторитетних педагогів переважають жорсткі, авторитарні методи педагогічного спілкування, наявність комунікативних стереотипів у процесі викладання, монологічність спілкування, невміння поважати учнів незалежно від їх успіхів у навчанні.

У формуванні авторитету виникають труднощі та проблеми. Серед них найбільш значущими є невміння аналізувати всі компоненти власної діяльності і себе як особистості, недостатнє розуміння психологічних особливостей старшокласників; невміння будувати процес спілкування з учнями і колегами; невміння управляти своїми психологічними станами. Слід навчити долати ці труднощі. Усім відомо, що управління іншими починається з управління собою. Кожному потрібно мати уявлення про свої особливості, здібності, тобто необхідно пізнати себе, скласти свій психологічний портрет, вчитися педагогічному спілкуванню.

Авторитет учителя є результатом тривалої роботи з учнівським колективом і залучення його на свою сторону за допомогою різних педагогічних прийомів, одним із яких є самореклама. Найпоширеніша самореклама починається з вибору одягу, зачіски, сумки або портфеля, тобто зі створення свого іміджу за зовнішніми даними. Для старшокласників дуже важливо, щоб учитель виглядав сучасно, стильно, мав гарну зачіску, завжди слідкував за своєю зовнішністю. Але людські якості, вимогливість до себе та до інших відіграють вирішальну роль у діяльності і професійних якостях педагога.

Обмеженнями у менеджменті називають фактори, які стримують потенціал та результати діяльності колективу або окремих педагогічних працівників. Всі педагоги-менеджери володіють певними можливостями розвивати та підвищувати ефективність своєї роботи, але з явних причин, або інтуїтивно, у них виникають нереалізовані "недорозвинуті" здібності. Саме їх і визначають як обмеження.

Концепція обмежень достатньо повно досліджена англійськими консультантами з управління Майком Вудкоком та Дэйвом Френсісом в їх основній роботі "Розкріпачений менеджер". Труднощі в діяльності учасників освітнього процесу з різноманітних позицій проаналізовані в дослідженнях Ю.К.Бабанського, С.Б.Єлканова, Г.Д.Кирилова, І.Я.Лернера, М.І.Махмутова, Л.Т.Охітіної, М.Н.Скаткіна, Т.І.Шамової, В.І.Маслова, В.І.Пікельної, Л.М. Карамушки та ін.

В узагальненому виді діяльність – це подолання обмежень. "Самореалізація полягає не в досягненні кінцевої мети, а в просуванні до неї, а кожний кінець – це завжди новий початок", – відзначав Дж.Д.Фріман.

Найвагомішими для детермінації процесу самореалізації соціально обумовлених потреб особистості Г.Нестеренко вважає:

- потребу в споживанні матеріальних і духовних благ;

- потребу в спілкуванні;

- потребу в мирному співіснуванні з іншими членами соціуму;

- потребу в соціальній можливості вибору параметрів самореалізації;

- потребу в об’єктивних передумовах для досягнення мети;

- соціально-економічну потребу в засобах виробництва;

- потребу в досягненні суспільного престижу;

Для педагогів, керівників навчальних закладів актуальними є такі обмеження:

1. Невміння управляти собою.

2. Розмиті особисті цінності.

3. Нечіткі особисті цілі.

4. Зупинений саморозвиток.

5. Слабкі навички вирішення проблем.

6. Відсутність творчого підходу.

7. Невміння впливати на людей.

8. Невміння навчати.

9. Невміння управляти конфліктами.

10. Низька здатність формувати колектив.

Проведені автором дослідження дозволяють узагальнити деякі види управлінських проблем в управлінні школою.

І. Як навчитися управляти собою

Д.Вашингтон вважав, що успіх треба вимірювати не стільки положенням, якого людина досягла в житті, скільки тими перешкодами, які вона подолала, домагаючись успіху.

У школі, на вулиці ми бачимо колег, товаришів, просто незнайомих людей з різним емоційним настроєм: одні бадьорі, веселі, життєрадісні, інші – смутні, нудні, незібрані. Це не просто настрій або риси характеру, в цьому виражається вміння або невміння управляти собою. Всі педагогічні працівники школи, управлінці обов’язково повинні вміти управляти собою, адже їх настрій (оптимістичний або сумний) впливає на дітей.

У себе необхідно формувати такі риси:

- здорове тіло;

- відсутність шкідливих звичок;

- енергійність і життєстійкість;

- спокійний та збалансований підхід до життя і роботи;

- вміння справлятися зі стресами;

- вміння ефективно використовувати час.

Всі ці риси взаємозалежні, тому доцільно роздивитися їх у таких аспектах:

1. Підтримка фізичного здоров’я.

2. Раціональний розподіл сил.

3. Вміння долати труднощі.

4. Вміння переборювати занепокоєння.

Підтримка фізичного здоров’я педагога включає необхідність постійно стежити за станом свого здоров’я та піклуватися про його збереження.

У психології існує "вузьке" розуміння здоров’я – відсутність хвороби, та "широке" – здоров’я як синонім розвинутої само актуалізованої особистості.

Здоров’я – стан повного фізичного, духовного та соціального комфорту, а не лише відсутність хвороб або фізичних дефектів.

Самоменеджмент – послідовне та доцільне використання новітніх методів роботи у щоденній практиці для того, щоб оптимально і розсудливо використовувати свій час.

Усі ці процеси сприяють формуванню успішного керівника, а також успішного вчителя, який зуміє всі уміння і навички само менеджменту передати учням із метою ефективного використання часу і перевтілити його у власне здоров’я, щастя та успіхи.

Мистецтвом самоуправління учителі мали можливість знайомитись під час відповідних семінарів, засідань методичних об’єднань, просвітницьких занять психологічної служби закладу, а також із методичних бюлетенів. Кожен педагог десь там, глибоко у душі, розуміє, що наш шлях – це саморозвиток, шлях до себе, до власного прийняття. Слід усвідомити, що не хтось, або щось заважає керувати нашим власним життям. Головний ХТОСЬ – це ми самі, головне ЩОСЬ – це те, що всередині нас, яке треба змінювати, крок за кроком.

Було з’ясовано недоліки роботи учителя із саморозвитку, а саме:

1. Невміння управляти собою.

2. Розмиті особисті цінності.

3. Зупинка у саморозвитку.

4. Нестача творчого підходу.

5. Невміння впливати на людей.

У Школі сприяння здоров’я ми повинні намагатися створювати у закладі сприятливі умови для перебування дітей у ньому: виставки, галереї дитячих робіт, щоб учні бачили, що їх досягнення нам не байдужі, що ми раді їхнім найменшим перемогам.

Опрацювавши кроки саморозвитку, кожен педагог виробив свою власну програму, яка допомагає ефективно та успішно пройти всі етапи до мети, а саме: вирішити, чого хочемо досягти; створити власне бачення успіху; використовувати метод великих стрибків; вірити, що успіх прийде; зосередитися на цілях, які приведуть до успіху; не занепадати духом при невдачах; покладатися лише на свої сили.

Організувавши себе, ми можемо дати приклад дітям. А організованість дисциплінує, потребує відповідальності за кожен здійснений крок, за вибір, за збереження здоров’я, за реалізацію своїх сил – за власне життя, щоб не промарнувати його.


Читайте також:

  1. Амністія являє собою повне або часткове звільнення від кримінальної відповідальності і покарання певної категорії осіб, винних у вчиненні злочину.
  2. Визначення походження дитини від батьків, які перебувають у шлюбі між собою.
  3. Визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою.
  4. Внутрішні джерела небезпеки обумовлені особистими якостями людини, які пов’язані з її соціально - психологічними властивостями і являють собою суб’єктивний аспект небезпеки.
  5. Етичні аспекти відносин адвоката з клієнтом - юридичною особою
  6. З. Фрейд припускав, що розвиток має під собою дві рушійні сили: прагнення до задоволення і принцип реальності.
  7. Засоби виробництва і люди, які використовують їх, являють собою продуктивні
  8. Звичаї становлять собою форми регуляції діяльності й стосунків людей, які відтворюються у певному суспільстві, соціальній спільноті й групі і є звичними для їхніх членів.
  9. Зовнішні витрати являють собою плату за ресурси постачальникам, які не належать до числа володарів даної фірми (заробітна плата, рентні платежі, відсотки, інші).
  10. Ланки механізму рухомо з’єднані між собою. Рухоме з’єднання двох ланок, що дотикаються, називають кінематичною парою.
  11. Між собою, в рамках держави чисельних етносів в Україні.
  12. Міжнародні корпорації являють собою підприємства з прямими іноземними інвестиціями, коли зарубіжні філії є власністю компанії.




Переглядів: 1741

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Установки спалювання водню | Раціональний розподіл сил педагога

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.