Товариство з обмеженою відповідальністю
АУДИТОРСЬКА ФІРМА
«ЕККАУНТАУДИТ»
Свідоцтво про внесення
в Реєстр суб’єктів аудиторської діяльності № 1319
видане Аудиторською Палатою України 26.01.2001 р. 14027,
м. Чернігів, пр. Перемоги, 5,
ІК згідно з ЄДРПОУ № 22823802,
р/р 26008377400001 в ЗАТ КБ «ПриватБанк» в м. Чернігів,
МФО 353586, тел./факс 95-3108, e-mail: acount@cn.relc.com
Адресат
Державній комісії з регулювання ринків фінансових послуг
Дата аудиторського висновку
№ 26/2007
м. Чернігів 8 травня 2007 року
Заголовок
АУДИТОРСЬКИИ ВИСНОВОК
за результатами незалежної аудиторської перевірки
достовірності річної фінансової звітності
кредитної спілки «Моя родина», (надалі Замовник)
за період з 30 березня 2006р. по 31 грудня 2006р.
Вступний параграф
Висновок зроблено за результатами незалежної аудиторської перевірки, яка була проведена Товариством з обмеженою відповідальністю аудиторською фірмою «Екаунтаудит» (свідоцтво про внесення до Реєстру суб’єктів аудиторської діяльності №1319 видане Аудиторською Палатою України 26.01.2001 року) на підставі договору від 30.04. 2007 року №16 у відповідності до:
· Закону України «Про аудиторську діяльність»;
· міжнародних стандартів аудиту;
· Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність»;
· Діючих Положень (Стандартів) бухгалтерського обліку;
· Діючих в Україні нормативно-законодавчих актів щодо організаційно-правових питань підприємницької діяльності;
· Нормативно-законодавчих актів, які встановлювали порядок ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності протягом періоду, що перевірявся.
Цей висновок стосується лише інформації, яку містять компоненти річної фінансової звітності Замовника, що були підготовлені у відповідності до вимог діючих в Україні Положень (Стандартів) бухгалтерського обліку:
· «Балансу» станом на 31 грудня 2006 року,
· «Звіту про фінансові результати» за 2006 рік,
· «Звіту про власний капітал» за 2006 рік,
· «Звіту про рух грошових коштів» за 2006 рік,
· приміток до річної фінансової звітності за 2006 рік.
Перевірка проводилася в травні 2007 року за місцем розташування Замовника.
Основні відомості про Замовника:
повна назва — кредитна спілка «Моя родина»,
код за ЄДРПОУ 34259312;
місцезнаходження — 14038, м. Чернігів, проспект Перемоги, 139;
дата державної реєстрації — 30 березня 2006 року, свідоцтво про державну реєстрацію серія АОО №104243;
основні види діяльності відповідно до статутних документів — надання фінансових послуг по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки;
чисельність працівників на звітну дату — 3 постійних працівники та 1 працівник за сумісництвом;
номери, серії, дати видачі, термін дії ліцензій на здійснення діяльності — ліцензія від 15.08.206 року Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України серії АВ №153026 на надання фінансових послуг по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки на термін з 18.08.2006 року по 18.08.2009 року;
кількість відокремлених підрозділів (філій та відділень) Замовник не має.
Відповідальність управлінського персоналу за фінансові звіти
У відповідності до ст.9 Закону України «Про аудиторську діяльність» Замовник несе відповідальність за повноту і достовірність документів та іншої інформації, що надані для проведення аудиту. Ця відповідальність стосується:
· розробки, впровадження та застосування внутрішнього контролю щодо підготовки та достовірного відображення інформації у фінансових звітах, що не містять суттєвих викривлень внаслідок шахрайства або помилок;
· вибору та застосування відповідної облікової політики та подання облікових оцінок.
Відповідальність аудитора
Відповідальність аудиторів визначається метою перевірки, яка полягала у формуванні судження щодо:
· відповідності прийнятої облікової політики Замовника вимогам діючих в Україні Положень (Стандартів) бухгалтерського обліку та її незмінності протягом періоду, що перевірявся;
· достовірності та повноти річної фінансової звітності Замовника за 2006 рік у відповідності до прийнятої облікової політики, а саме: «Балансу», «Звіту про фінансові результати», «Звіту про власний капітал», «Звіту про рух грошових коштів».
Процедури аудиту було сформовано з урахуванням оцінених ризиків суттєвого викривлення фінансових звітів внаслідок шахрайства чи помилок.
Оцінка ризиків внутрішнього контролю здійснювалася в аспекті процедур підготовки та достовірного відображення інформації у фінансовій звітності. Цим висновком не формулюється судження щодо ефективності внутрішнього контролю Замовника.
Аудиторська думка
Під час аудиту було зібрано та систематизовано достатній обсяг доказів (на погляд аудитора), які дозволяють зробити оцінку показників фінансової звітності у відповідності до мети аудиту та виявити суттєві помилки, допущені при її складанні.
ВИСНОВОК
1. облікова політика по всіх суттєвих аспектах відповідає вимогам діючих в Україні Положень (Стандартів) бухгалтерського обліку;
2. фінансова звітність складена на підставі дійсних даних бухгалтерського обліку та повно і достовірно по всіх суттєвих аспектах відбиває фінансовий стан Замовника на 31 грудня 2006 року за наслідками господарських операцій з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2006 року.
Інші обов’язки стосовно надання висновку
Додаткова інформація відповідно до вимог «Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об’єднаними кредитними спілками до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України», затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 25.12.2003 № 177 (зі змінами та доповненнями), що не впливає на сформоване судження в аудиторському висновку про фінансову звітність
1. Відповідно до розділу 2 «Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об’єднаними кредитними спілками до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України», затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 25.12.2003 № 177 (зі змінами та доповненнями) — надалі Порядок, Замовник повинен подавати до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України звітність, яка включає:
· річну фінансову звітність за формами, установленими Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність»,
· звітні дані за формами, установленими Порядком.
2. Звітні дані включають такі форми:
· Загальна інформація про кредитну спілку,
· Звітні дані про фінансову діяльність кредитної спілки,
· Звітні дані про склад активів та пасивів кредитної спілки,
· Звітні дані про доходи та витрати кредитної спілки,
· Розрахунок необхідної суми резерву покриття втрат від неповернених кредитів кредитної спілки,
· Звітні дані про кредитну діяльність кредитної спілки,
· Дотримання нормативів діяльності кредитних спілок.
3. У відповідності до Розділу 3 Порядку форми звітних даних заповнюються на підставі даних бухгалтерського обліку за звітний період.
4. За результатами здійснених аналітичних процедур узгодження інформації, яка міститься у річній фінансовій звітності, з інформацією, яка наведена у формах звітних даних Замовника, встановлено:
· Порядок передбачає формування доходів від отриманих процентів за кредитами, наданими членам кредитної спілки за касовим методом на відміну від методу нарахування, який передбачається принципами бухгалтерського обліку та фінансової звітності у відповідності до статті 4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність». Внаслідок таких методологічних розбіжностей загальна сума доходів, яка відображена у «Звітних даних про доходи та витрати кредитної спілки» становить 19933,29 грн., а у «Звіті про фінансові результати» — 22928,44 грн.
· На відміну від доходів Порядок передбачає формування витрат за процентами за внесками (вкладами) на депозитні рахунки членів кредитної спілки методом нарахування, що збігається з принципами бухгалтерського обліку та фінансової звітності у відповідності до статті 4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність».
· Внаслідок вищевикладених розбіжностей між вимогами, які містить Порядок, та принципами бухгалтерського обліку і фінансової звітності у відповідності до статті 4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» у «Звітних даних про фінансову діяльність кредитної спілки» загальна сума непокритого збитку станом на 31.12.2006 року не збігається із сумою балансового збитку, який відображено в Балансі Замовника на звітну дату на суму 2995,15 грн.
По інших показниках Звітних даних не встановлено розбіжностей з фінансовою звітністю та даними бухгалтерського обліку.
Підпис аудитора
Генеральний директор
ТОВ «Аудиторська фірма «Еккаунтаудит»» О.М. Гармаш
сертифікат аудитора серії A №002433
виданий Аудиторською Палатою України
29.04.04 року
Свідоцтво про внесення до реєстру аудиторів,
які можуть проводити аудиторські перевірки
фінансових установ А№001116 від 23.09.2005р.
§ 9.7. Модифіковані висновки
Модифіковані аудиторські висновки — це всі висновки про фінансову звітність, структура яких відрізняється від структури безумовно-позитивного висновку.
Така відмінність може бути у тому, що модифікований висновок включатиме додатково:
1. пояснювальний параграф,
2. параграф, що впливає на думку аудитора.
Схематично порівняння структур безумовно-позитивного висновку та модифікованих висновків можна побачити з таблиці 9.7.1.
Таблиця 9.7.1.
Структура безумовно-позитивного висновку
Структура модифікованого висновку
Безумовно-позитивний висновок з пояснювальним параграфом, що не впливає на думку аудитора
Умовно-позитивний, негативний, відмова від висловлення думки — висновки, що мають параграф, який впливає на думку аудитора
Заголовок
Заголовок
Заголовок
Адресат
Адресат
Адресат
Вступний параграф
Вступний параграф
Вступний параграф
Відповідальність управлінського персоналу за фінансові звіти
Відповідальність управлінського персоналу за фінансові звіти
Відповідальність управлінського персоналу за фінансові звіти
Відповідальність аудитора
Відповідальність аудитора
Відповідальність аудитора
Аудиторська думка
Аудиторська думка
Параграф, що впливає на думку аудитора
Пояснювальний параграф, що не впливає на думку аудитора
Аудиторська думка
Інші обов’язки стосовно надання висновку
Інші обов’язки стосовно надання висновку
Інші обов’язки стосовно надання висновку
Підпис аудитора
Підпис аудитора
Підпис аудитора
Дата аудиторського висновку
Дата аудиторського висновку
Дата аудиторського висновку
Адреса аудитора
Адреса аудитора
Адреса аудитора
Порядок визначення форми модифікованого висновку та вимоги щодо його змісту визначається спеціальним МСА 701 «Модифікація висновку незалежного аудитора».
Окремим видом модифікованого висновку визначається безумовно-позитивний висновок з пояснювальним параграфом, який не впливає на думку аудитора. Особливість такого висновку визначається тим, що модифікації (зміні) підлягає не сам висновок, тобто форма висловлення аудитора про фінансову звітність, а лише змінюється його структура.
Інші форми модифікованих висновків, пов’язані з тим, що змінюється не тільки структура самого висновку у порівнянні з безумовно-позитивним, але й зміст самого судження аудитора.
Отже, коли говориться про те, що висновок модифіковано, то мається на увазі, що його структура відрізняється від структури безумовно-позитивного висновку.
Разом з тим важливо розуміти, що за змістом судження аудитора щодо повного комплекту фінансової звітності, аудиторські висновки можуть бути лише чотирьох видів:
1. безумовно-позитивний висновок,
2. умовно-позитивний висновок,
3. негативний висновок,
4. відмова від висловлення думки.
Безумовно-позитивний висновок з пояснювальним параграфом. У процесі проведення процедур аудиту, аудитор може отримати інформацію, що, на його професійне судження, буде важливою для розуміння користувачами фінансової звітності. Така інформація може бути включена підприємством до приміток, які є частиною фінансової звітності. Тому буває доцільним зробити наголос на відповідну інформацію у фінансовій звітності для того, щоб привернути увагу користувачів фінансової звітності. Це робиться шляхом додавання в аудиторський висновок пояснювального параграфа. Додавання такого пояснювального параграфа не впливає на думку аудитора. Цей параграф розміщується після параграфа з аудиторською думкою та розділу з описом інших обов’язків аудитора, якщо такий є.
Пояснювальний параграф, як правило, містить посилання на те, що аудиторський висновок (тобто безпосереднє судження аудитора про фінансову звітність) не є модифікованим.
Наприклад, у примітках до фінансових звітів підприємством включено інформацію про те, що в структурі замовлень значну питому вагу (більше 20%) посідають замовлення, що фінансуються з державного бюджету. Аудитору стало відомо, що тендерні умови, які визначаються на укладання договорів у наступному році, значно жорсткіші в порівнянні зі звітним роком. Тому, на погляд аудитора, можуть виникнути труднощі у майбутньому з отриманням відповідних обсягів державного замовлення на виробництво продукції. Але такі обставини не впливають на повноту і достовірність фінансових звітів, по яких робиться висновок.
Іншим випадком, в якому аудитор може модифікувати структуру безумовно-позитивного висновку, є випадок, коли аудитором у пояснювальному параграфі називаються обставини, що можуть розкривати питання безперервності діяльності підприємства. Більш докладно про порядок дослідження таких питань аудитором та врахування їх впливу на форму аудиторського висновку викладено у спеціальному МСА 570 «Безперервність».
Далі наведено витяг з безумовно-позитивного висновку, який має пояснювальний параграф, що не впливає на думку аудитора (див. табл. 9.7.2.).