Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поршневі та плунжерні насоси.

Об’ємні насоси.

До об’ємних відноситься велика кількість насосів різних типів. Вони діляться на дві групи: насоси зворотньо-поступальної дії (поршневі, плунжерні, діафрагмові, штангові) і роторні (гвинтові, шлангові, шестерневі і.п.). Насоси зворотньо-поступальної дії відносяться, здебільшого до об’ємних насосів витіснення, а роторні - до об’ємних насосів переміщення. Раніше, до поширення відцентрових насосів поршневі насоси широко використовувалися в системах водопостачання та каналізації. Зараз у цих системах вони застосовуються, здебільшого, як допоміжне обладнання (наприклад, як дозаторні насоси).

 

 

Будова і принцип роботи поршневого насоса однобічної дії видно із рисунку 57.

  Рисунок 57. Схема будови поршневого насоса однобічної дії. 1-робоча камера; 2-напірний клапан; 3-поршень; 4-циліндр; 5-шток; 6-кри- вошип; 7-всмоктувальний клапан.  

Такий насос складається із робочої камери 1 , яка має всмоктувальний 7 і напірний 2 клапани, і робочого циліндра 4 з поршнем 3. Цей поршень рухається в циліндрі зворотньо-поступально. До робочої камери приєд-нані всмоктувальний і напірний трубопроводи.

При ході пор-шня вправо напірний клапан 2 закриваєть-ся, а всмоктувальний 7 відкривається, і в робочу камеру 1 засмоктується деякий об’єм рідини. При русі поршня вліво всмоктувальний клапан закривається, а напірний відкривається і рідина із робочої камери витісняється в напірний трубопровід. Таким чином, за один цикл (тобто за один поворот вала з кривошипним механізмом) вода в робочу камеру спочатку засмоктується, а потім із неї витісняється. В напірний трубопровід вода поступає тільки під час циклу нагнітання. З цієї причини подача таких насосів дуже нерівномірна.

Більш рівномірну подачу мають насоси двобічної дії. У цих насосів (рисунок 58) є дві робочі камери з обох боків робочого циліндра.

Кожна камера обладнана всмоктувальним і напірним клапанами і приєднана до спільного всмоктувального і напірного трубопроводів. Завдяки цьому, всмоктування і нагнітання рідини відбувається одночасно. При русі поршня вправо відбувається засмоктування рідини в ліву робочу камеру і, одночасно, витіснення її в напірний трубопровід із правої робочої камери. При русі поршня вліво навпаки, рідина засмоктується в праву камеру і витісняється із лівої. Таким чином в напірний трубопровід вода поступає більш рівномірно.

 

 

    Рисунок 58. Схема будови поршневого насоса двобічної дії. 1 - всмоктувальний трубопровід; 2 - всмоктувальні клапани; 3 - напірні клапани; 4 - напірний трубопровід; 5 - поршень; 6 - циліндр; 7-шток.  

З метою кращого вирівнювання подачі застосовують поршневі насоси з трьома циліндрами. Ці насоси складаються із трьох насосів однобічної дії, поєднаних спільним колінчатим валом. Кривошипи кожного із трьох насосів розміщені під кутом 120° один відносно одного.

Головними деталями поршневих насосів є циліндри, поршні, клапани, кривошипно-шатунні механізми. Циліндри і поршні - це найвідповідальніші деталі. Вони повинні бути ретельно обробленими і підігнаними один до одного. На поршнях установлюються також ущільнюючі деталі у вигляді кілець або манжетів. Поверхні циліндрів і поршнів, а також ущільнюючі деталі дуже чутливі до зношування при наявності в рідині абразивних домішок. Тому поршневі насоси недоцільно застосовувати для забруднених рідин.

Плунжерні насоси за принципом дії цілком аналогічні поршневим (рисунок 59).

Рисунок 59. Схема плунжерного насоса. 1 - робоча камера; 2 - плунжер; 3 - всмоктувальний клапан; 4 - напірний клапан.

У цих насосів замість поршня все-редині робочого циліндра 1 в ущільнюючому сальнику рухається полий циліндр - плунжер 2. Плунжерні насоси простіші в експлуатації за поршневі, тому що в них немає деталей, які швидко зношуються (порш-невих кілець, манже-тів і т.п.). Ретельна обробка потрібна тільки для поверхні плунжера, яка треться в сальнику. Нещільність між сальником і плунжером легше виявити і ліквідувати, ніж нещільність між поршнем і циліндром. Через ці переваги плунжерні насоси більш поширені в системах водопостачання, каналізації і в будівництві. Ними можна перекачувати і забруднені рідини. Плунжерні насоси застосовують, навіть, для транспортування бетонних сумішей.

 


Читайте також:

  1. Вихрові насоси.
  2. Водокільцеві вакуумні насоси.
  3. Гвинтові насоси.
  4. Гідроструминні насоси.
  5. Грунтові, піскові та шламові насоси.
  6. Діагональні насоси.
  7. Діафрагмові насоси.
  8. Занурювальні моноблочні осьові насоси. Промисловість випускає два типи таких насосів: ОПВі ОМПВ.
  9. Мембранні насоси.
  10. Осьові (пропелерні) насоси.
  11. Пластинчасті ексцентрикові насоси.
  12. Поршневі компресори




Переглядів: 1429

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Діагональні насоси. | Штангові насоси.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.043 сек.