Шлангові насоси останнім часом стали застосовувати для транспортування густого мулу виробничних стічних вод. Деякі закордонні фірми виробляють такі насоси з подачею до 60 м3/годину і з напором до 160 метрів водяного стовпа.
Рисунок 62.
Схема шлангового насоса.
Принцип дії шлангового насоса зрозумілий із рисунку 62. В корпусі 1 закріплено шланг 2 із гнучкого еластичного матеріалу (резина, пластмаса і т.п.). На станині закріплені підшипники вала 3, а на валу закріплено ротор з роликами 5. При обертанні валу ролики набігають на шланг і обтискують його. Стиснене місце шланга по мірі обертання вала переміщуються від всмоктувальної частини шлангу до напірної. Таким чином порції рідини також переміщуються від всмоктувального до напірного патрубка. Так же улаштовані і шлангові насоси з декількома паралельно розміщеними шлангами. Корпус насоса до половини заповнюють маслом. Іноді замість роликів застосовують спеціальні обтискуючі кулачки.
Робочі органи шлангового насоса (вал, ролики та ін.) не контактують з рідиною, яку він перекачує. Тому такі насоси можна застосовувати для транспортування і дозування хімічно активних рідин і суспензій. При цьому матеріал шлангу повинен бути стійким до дії цих рідин. Подача насоса регулюється зміною частоти обертання валу.