Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Інженерно-геологічні умови територій водоймищ

Поліпшення властивостей гірських порід у основі споруд і на ділянках примикань гребель

Для забезпечення стійкості і нормальних умов експлуатації гідротехнічних споруд постійно приходиться застосовувати інженерні заходи щодо поліпшення властивостей гірських порід у їх основі і примиканнях до схилів долин.

Одним з головних і майже обов'язкових заходів, здійснюваних при будівництві споруд на будь-яких водопроникних породах, є пристрій протифільтраційних завіс. З цією метою уздовж визначеної зони під греблею і на ділянках її примикань роблять ущільнення і зміцнення корінних порід способом цементації або іншими на визначену глибину або до практично водонепроникних порід. Протифільтраційна завіса перепиняє шлях підземним водам, у результаті чого знижуються їх витрати, швидкість руху і напір.

Протифільтраційні завіси можуть бути висячими і перекривати підземний потік тільки частково або врізаними, тобто перекривати підземний потік цілком і урізатися в практично водонепроникні породи. В окремих випадках протифільтраційні завіси у виді бетонних стінок, споруджених у траншеях або шляхом буріння суцільного ряду свердловин великого діаметруа, що перекриваються.

Одним з розповсюджених заходів щодо поліпшення умов стійкості гірських порід у основі споруд є їх дренування. Для цього застосовують горизонтальні і вертикальні дренажі і зворотні фільтри в основі низового укосу земляних гребель.

При проектуванні гребель у гірничо-складчастих областях у глибоких долинах, часто виникає необхідність в ущільненні і закріпленні гірських порід у межах схилів на ділянках примикання до них гребель. Для цього застосовують різні способи: цементацію, пристрій підпірних споруд, анкерні кріплення й ін.

 

Будівництво гідровузлів з водонапірними і водоутримуючими греблями завжди пов’язано зі створенням водоймищ. Місце розташування створу греблі звичайно вибирають з урахуванням багатьох умов, серед яких одна з першочергових полягає в тому, щоб при рівних положеннях нормального підпірного рівня води в греблі обмежити до мінімуму площі затоплення і підтоплення територій, великих населених пунктів, відповідальних підприємств й споруд. Проте, створення водоймищ, особливо великих, завжди впливає на навколишню природу і вносить істотні зміни в інженерно-геологічні умови прилягаючих до нього територій.

Водоймища великої ємності з величезними площами водного дзеркала звичайно утворюються при будівництві великих гідровузлів на рівнинних ріках. Саме в зоні їх впливу і виникають великі зміни і складності інженерно-геологічних умов. У районах гірських водоймищ також відбуваються зміни інженерно-геологічних умов, іноді дуже істотні, у зв'язку з їх впливом на підвищення сейсмічної активності району.

У зоні впливу великих водоймищ можуть відбуватися наступні несприятливі і небезпечні явища:

1) постійне затоплення територій міст і населених пунктів, промислових підприємств, залізних і автомобільних доріг і інших відповідальних споруд, а також великих площ сільськогосподарських угідь;

2) більш значне і більш тривале затоплення територій при повенях і паводках, чим до створення водоймища;

3) підтоплення територій і розташованих на них будинків і споруд унаслідок підпору рівня підземних вод;

4) підтоплення і заболочування територій, а в районах недостатнього зволоження, засолення ґрунтів і підгрунтових шарів гірських порід при підпорі і підйомі рівня підземних вод;

5) переливи води через низькі вододіли, що викликають обводнювання, заболочування і затоплення територій;

6) тимчасові і постійні утрати води з водоймища при насиченні товщ гірських порід у бортах долини і при її витоку через вузькі вододіли, складені водопроникними і сильно водопроникними породами, що викликають порушення нормальних умов роботи гідровузла;

7) підмиви і руйнування берегів і їх переробка під впливом вітрових хвиль;

8) порушення стійкості мас гірських порід на схилах і утворення осипів, обвалів, зсувів або пожвавлення деформацій на ділянках старих зсувів унаслідок підтоплення і підмиву схилів;

9) замулення водоймищ і як наслідок зменшення їх ємності, погіршення умов судноплавства і рибництва, утворення мілководь і боліт і погіршення загальної санітарної обстановки;

10) спливання торф'яних покладів, могильників, розмиви складів побутових відходів, що викликають порушення нормальних умов роботи водопропускних споруд гідровузлів і погіршення загально санітарних умов;

11) підвищення сейсмічної активності територій у зв'язку зі штучним заводненням гірських порід у верхніх шарах земної кори.

При обґрунтуванні технічного проекту гідровузла в районі проектованого водоймища виконують детальні інженерні вишукування на всіх ділянках, що представляють практичний інтерес, де можливий розвиток несприятливих і небезпечних явищ, для оцінки ступеню їх загрози й обґрунтування проектів захисних заходів. З досвіду випливає, що ділянки, на яких необхідно здійснювати захисні заходи, за інших рівних умов, звичайно розташовуються там, де рівенний режим ріки при її підпорі змінюється більше.

Площа територій, затоплюваних водоймищем, визначають звичайно за топографічним планом М 1:10000-1:50000 (у залежності від важливості ділянки), на якому проводять границю виклинцьовування нормального або максимального підпірного рівня води. Площі ділянок, що підтоплюються, визначати сутужніше. Для цього необхідно виконувати відповідні інженерні вишукування.

Захисні заходи можуть бути пасивними й активними. Перші складаються у виключенні територій з числа корисних для подальшого господарського використання і переміщенні розташованих на них будинків, споруд і інших об'єктів за межі зони впливу водоймища. Другі складаються з будівництва спеціальних споруд або реконструкції існуючих для попередження небезпечних і несприятливих явищ, обмеження їх дії або для повного захисту від них. З цією метою роблять підсипання або намиви територій і підйом планувальних ділянок поверхні землі, будують дамби, створюють додаткові водоймища для регуляції стоку і попередження затоплення територій, виконують гідроізоляцію підземних частин будинків і споруд, що попадають у зону підтоплення, роблять протизсувні і берегоукріплюючі роботи, підйом дорожніх насипів, опор і пролітних будівель мостових переходів, днопоглиблювальні роботи й ін.

Головними задачами детальних вишукувань на ділянках водоймища, яким загрожує небезпека розвитку тих або інших геологічних процесів, є:

1) вивчення інженерно-геологічних умов кожного з них, установлення масштабу розвитку небезпечних явищ і ступеню їх загрози;

2) вибір видів і комплексів захисних заходів і одержання необхідних даних і матеріалів для їх проектування.

Для рішення цих задач необхідно виконувати:

1) детальну інженерно-геологічну зйомку,

2) розвідувальні роботи,

3) дослідні роботи,

4) режимні стаціонарні спостереження,

5) лабораторної і камеральні, роботи.

Найважливішою задачею детальних інженерних вишукувань для обґрунтування технічного проекту гідровузла є робіти з пошуків, розвідки і промислової оцінки родовищ:

1) гірських порід, придатних для будівництва гребель, дамб, перемичок і інших земляних споруд;

2) піску, гравію, галечника і щебеню для готування бетону, дренажів, фільтрів і для баластового покриття доріг;

3) будівельного і лицювального каменю для різних споруд і берегоукріплення;

4) глин, суглинків, торфу для протифільтраційних пристроїв.


Читайте також:

  1. Аналогія як умовивід
  2. Блок 4. Умови та охорона праці.
  3. Блок перевірки умови
  4. БУДОВА ТА УМОВИ ФОРМУВАННЯ ШАРУВАТИХ ТОВЩ
  5. Види аудиторських висновків та умови їх надання
  6. Види використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду
  7. Види і типи організаційних структур та умови їх ефективного застосування
  8. Види й типи організаційних структур та умови їх ефективного застосування
  9. Винесення внутрішніх, розумових дій назовні називають ексте­ріоризацією.
  10. Вирішення суперечок між суб'єктами страхування. Умови припинення дії договору.
  11. Відносно невисокий економічний потенціал Франції, пасивність буржуазії, зумовили відставання країни у завоюванні колоній та зовнішній торгівлі.
  12. Відображення нафтогазонакопичення територій в аномаліях геофізичних полів




Переглядів: 948

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вимоги до гірських порід основи гребель | Принципи господарського процесу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.