Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Програмно-методологічні і організаційні питання статистичного спостереження

Поняття і вимоги статистичного спостереження

ТЕМА2. СТАТИСТИЧНЕ СПОСТЕРЕЖЕННЯ

У даній темі розглядаються такі питання:

2.1 Поняття і вимоги статистичного спостереження;

2.2Програмно-методологічні і організаційні питання статистичного спостереження;

2.3 Форми, види і способи спостереження.

Кількісна характеристика соціально-економічних процесів в безпосередньому зв'язку з їх якісною суттю неможлива без глибокого статистичного дослідження. Використання різних способів і прийомів статистичної методології припускає наявність вичерпної і достовірної інформації про об'єкт, що вивчається, що включає етапи збору статистичної інформації і її первинної обробки, зведення і угрупування результатів спостереження у визначених сукупності, узагальнення і аналізу отриманих матеріалів.

Якщо при зборі статистичних даних допущена помилка або матеріал виявився недоброякісним, це вплине на правильність і достовірність як теоретичних, так і практичних виводів. Тому статистичне спостереження від початкової до завершуючої стадії повинне бути ретельне продуманим і чітко організованим.

Статистичне спостереження – це перша стадія всякого статистичного дослідження, що є науково організованим за єдиною програмою обліком фактів, що характеризують явища і процеси суспільного життя, і збір отриманих на основі цього обліку масових даних. Проте не всякий збір відомостей є статистичним спостереженням. Про статистичне спостереження можна говорити лише тоді, коли, по-перше, забезпечується реєстрація встановлюваних фактів в спеціальних облікових документах і, по-друге, вивчаються статистичні закономірності, тобто такі, які виявляються тільки в масовому процесі, у великому числі одиниць якоїсь сукупності. Тому статистичне спостереження повинне бути планомірним, масовим і систематичним.

До статистичного спостереження пред'являються наступні вимоги:
1) повноти і практичної цінності статистичних даних;
2) достовірності і точності даних;
3) їх одноманітності і зіставності.

Будь-яке статистичне дослідження необхідно починати з точного формулювання його меті і конкретних завдань, а тим самим і тих відомостей, які можуть бути отримані в процесі спостереження. Після цього визначаються об'єкт і одиниця спостереження, розробляється програма, вибираються вигляд і спосіб спостереження.

Об'єкт спостереження– сукупність соціально-економічних явищ і процесів, які підлягають дослідженню, або точні межі, в межах яких реєструватимуться статистичні відомості. Наприклад, при переписі населення необхідно встановити, яке саме населення підлягає реєстрації – наявне, тобто що фактично знаходиться в даній місцевості у момент перепису, або постійне, тобто що живе в даній місцевості постійно.

У ряді випадків для відмежування об'єкту спостереження користуються тим або іншим цензом. Ценз є обмежувальна ознака, якій повинні задовольняти всі одиниці сукупності, що вивчається.

Одиницею спостереженняназивається складова частина об'єкту спостереження, яка служить основою рахунку і володіє ознаками, що підлягають реєстрації при спостереженні.

Так, наприклад, при переписі населення одиницею спостереження є кожна окрема людина.

Програма спостереження– це перелік питань, по яких збираються відомості, або перелік ознак і показників, що підлягають реєстрації. Програма спостереження оформляється у вигляді бланка (анкети, формуляру), в який заносяться первинні відомості. Необхідним доповненням до бланка є інструкція (або вказівки на самих формулярах), що роз'яснює сенс питання. Склад і зміст питань програми спостереження залежать від завдань дослідження і від особливостей суспільного явища, що вивчається.

Організаційні питання статистичного спостереження включають визначення суб'єкта, місця, часу, форми і способу спостереження.


Читайте також:

  1. IV. Питання самоконтролю.
  2. V. Питання для самоконтолю
  3. V. Питання туристично-спортивної діяльності
  4. VI . Екзаменаційні питання з історії української культури
  5. А.1 Стан , та проблемні питання застосування симетричної та асиметричної криптографії.
  6. Адаптивні організаційні структури управління.
  7. Актуальні питання управління земельними ресурсами та їх охорони
  8. Аналогія права - вирішення справи або окремого юридичного питання на основі принципів права, загальних засад і значення законодавства.
  9. Бесіда за запитаннями.
  10. Біомаса - Кількість живої речовини на одиниці площі чи об'єму місцеперебування в момент спостереження. Визначається сумою біомаси усіх популяцій, що населяють дану екосистему.
  11. Бюрократичні організаційні структури управління.
  12. В лекції висвітлюються питання використання мережних структур, їх недоліки та переваги.




Переглядів: 816

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розкриття інформації про запаси у фінансовій звітності. | Форми, види і способи спостереження

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.