Режим роботи трансформатора, при якому до первинної його обмотки підводиться напруга мережі, а вторинну обмотку розімкнено, називається холостим ходом трансформатора 7.3а
В цьому режимі у вторинній обмотці зовсім немає струму, а в первинній проходить струм, який становить 5 – 8% номінального. Цей струм називається струмом холостого ходу трансформатора.
Як і кожний струм у колі з індуктивністю, він відстає від напруги на кут 90. Струм холостого ходу створює в магнітному колі магнітний потік Ф, який оскільки відсутні струм Іта потік Ф, є результуючим потоком. Цей потік пронизує обидві обмотки трансформатора, індукуючи в першій проти – е. р. с. Е, а в другій – е. р. с. Е.
Через те що е. р. с. Еі Естворюються одним і тим же магнітним потоком, то вони збігаються за фазою. Е. р. с. Е, яка протидіє прикладеній напрузі U, буде спрямована проти неї, тобто зсунута щодо неї на кут 180.
Оскільки струм холостого ходу Іє змінним синусоїдним,створений ним магнітний потік Фтакож буде змінним синусоїдним. Практично він збігається за фазою зі струмом І. Всі величини, що характеризують трансформатор зображені на спрощеній векторній діаграмі 7. 3б.
Як випливає з діаграми, зсув фаз між струмом у первинній обмотці (І) та напругою мережі (U) дорівнює 90( звичайно він трохи менший від 90). Внаслідок цього трансформатора в режимі холостого ходу дуже низький (0,2 – 0,3). Отже, наявність в електроустановках трансформаторів, які працюють вхолосту ( або недовантажені ), погано відбивається на коефіцієнті потужності цих установок.
При холостому ході потужність, яка підводиться в мережі до первинної обмотки трансформатора, витрачається на її нагрівання від перемагнічування магнітопровода і на втрати в ньому від вихрових струмів.
Оскільки струм Ідуже малий,потужністю, яка витрачається на нагрівання ним обмотки, звичайно нехтують і вважають, що при холостому ході відбувається лише втрати в залізі трансформатора, тобто втрати на гістерезис і вихрові струми.